TİLKİNİN GÜNLÜĞÜ
Bir garip saksı hikayesi


Bir garip saksı hikayesi

 

Şimdi, Tekirdağ’ın tüm sorunları, eksikleri, acil bekleyen sorunları her şey bitti saksı derdi mi kaldı? Tekirdağ’ın neden hala şöyle geleni gideni güzel bir şekilde ağırlayacak, şehre yakışır otogarı yok, neden belediye binası yok, neden yollar halen mayın tarlası modunda, neden parke taşlarının çoğu özgürlüğünü ilan etmiş halde, neden hala Pazar yeri şehrin ortasında ve dağınık bir halde, neden hala kaldırım eksikliği var bu şehirde, neden hala kent havasında değil de deniz kasabası esintisi tadında, neden hala turizme açılmış bir kent değil, neden hala tanıtım eksikliği yaşıyor kent, neden hala işsizlik yüksek, neden eğitim başarısı konusunda üst sıralarda değil? Emin olun ki bu soruları bir hayli uzatabilirim ancak neden sorusunun cevaplarını alamıyoruz bir türlü.

 

Tekirdağ’ın yüzde yüz ki kent makyajına ihtiyacı var. Kentte bir meydan yapılacağını öğrendiğimde şahsen ben epey heyecanlanmıştım. Çünkü meydanlar şehirlerin vitrinleridir bir nevi hatta simgesidir. Görselliği de barındırdıkları için Tekirdağ’a güzel bir hava vereceğini düşünmüştüm. Gel gelelim ki meydan diye ortaya sunulan hali hazırdaki meydan çok da bu amaca hizmet eder nitelikte olmadı olamadı. Ha hala beklemedeyiz belki farklılıklar eklenerek dediğimiz gibi kentin simgesi tadında bir hale gelir mi bilmiyorum. Gelirse de o zaman işte oldu diye övmeyi biliriz. Fakat şuan ki hali maalesef ki düz beton yığını. Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel’de muhtemelen benim gibi düşünmüş olacak ki beton yığınına bir iki süs ekleyeyim diye saksıları getirmiş koymuş. Haliyle saksıların dışında Süleymanpaşa Belediyesi yazıyor. Bu durum neden bu kadar rahatsızlık verdi anlamak gerçekten zor.

 

Bu kent hepimizin ise el birliği verilip hepimiz için en güzelin ortaya konmasını bekliyoruz. Seçimlerde Tekirdağ halkı çok net mesaj verip sandığa gitti ve kent yönetimini iki ayrı parti liderine paylaştırdı. Bunu yaparken tek bir amacı var. Yıllarca hizmet engellediği için gelmiyor dediniz şimdi paylaşım yapıyoruz haydi Tekirdağ’ı uçurun dediler. Hem Albayrak hem Yüksel’de seçim sonra biz kavga etmeyecek şehir için çalışacağız dediler. Halk bu söyleme inandı ve güvendi. Fakat bu saksı meselesi gösteriyor ki durum hiç de öyle değil. Biz vatandaş olarak duruma meydanı Albayrak Başkan yaptı Yüksel Başkan da ağaçlı saksılar ile biraz olsun göze hitap etmesini sağlıyor diye bakıyorduk. O Süleymanpaşa yazılı sakılar 2 ayı aşkın süredir orada duruyordu şimdi ne oldu sorun oldu? Ayrıca ne fark eder ki Süleymanpaşa yazsa ne olur? Eğer amaç ortak bir şekilde kentin aurasını değiştirmek ise böyle küçük iniş çıkışlar ancak kentin geleceği için olumsuz konuları beraberinde getirir.

 

Meydan denilen yer gerçekten bomboş idi bu boşluğun az da olsa ortadan kalkması için saksıları koyan Cüneyt Başkan’ın o meydanı kendisi yapmış gibi bir izlenim yaratmaya çalıştığını hiç sanmıyorum. Kadir Başkan’ında böyle küçük saksı meseleleri ile uğraşacağına ihtimal vermek istemiyorum. Bence eğer gerçekten aralarında kent için çekişme yaşamak istiyorlarsa bu çok daha ciddi, büyük projeler için olsun. Mesela bu kente tramvay gelir mi, gelirse nasıl yapılır, Şarköy nasıl turizm açısından değerlendirilir, Kiraz Festivali basit bir festival olmaktan çıkıp nasıl ulusal festivale dönüştürülür, kentin lezzetleri bölgeden çıkıp ülke çapında nasıl ünlenir, sanayisi nasıl gelişir, üniversiteler şehri olabilir mi bu gibi konular, projeler üzerinden sorun yaşasalar çok daha mutlu oluruz. Tekirdağ’a üç beş saksıyı da çok görmeyin yahu…     


Yayınlanma Tarihi : 2019-11-28 18:35:49
Okunma Sayısı : 81
kiremitçiler

TİLKİNİN GÜNLÜĞÜ Diğer Yazıları