EDİTÖRDEN
DEVLET ZARARA UĞRUYOR

Herkesçe malum. Büyük mağazalar ve özellikle elektronik alışveriş mağazaları Kasım ayında ciddi indirimlerle televizyon ve çeşitli mecralarda reklamlar vererek boy gösteriyorlar. Peki, neden Kasım ayında indirim var hiç düşündünüz mü?

Kısaca dilimiz döndüğünce anlatalım. Ama önce gerçekten ne ihtiyacımız var onu anlamak gerek.

Alışverişlerimizin birçoğunu genellikle artık internetten güvendiğimiz elektronik mağazalardan yapıyoruz. En fazla kargo derdimiz oluyor. Onu da bir türlü çözüyoruz. Yani ihtiyaçlarımızı alıyoruz. Gerekli gördüklerimizi inceliyor en ucuzu neredeyse bütçemize göre seçim siparişini veriyoruz.

Kasım ayında yapılan zaman zaman devasa indirimlerle bu kez ihtiyacımız olmayanı veya olabilecek durumdaki ürünleri hiç düşünmeden ve bütçemize bakmadan siparişlerini veriyoruz.

Büyük mağazalar ve büyük şirketler Kasım ayında yaptıkları indirimlerle depolarını boşaltıyorlar. Yani yıl içinde ellerinde kalan malları tüketiyorlar. Bu indirimlerle kesinlikle de zarar etmiyorlar hatta ciddi kar da ediyorlar diyebiliriz. Kasım ayında boşalan depolar Aralık ayında, yani yılın sonunda dolduruluyor. Böylece o yıl içinde şirkete mal girişi sağlanıyor ve yılsonu itibariyle KDV, stopaj, Gelir vergisi gibi birçok kalemden yırtıyorlar. Bu dediğim kalemler toplamda milyarları buluyor. Öyle basit rakamlar değil.

Hiç aralık ayı sonunda indirim yapan mağaza gördünüz mü? Göremezsiniz. Çünkü yılsonunda yapılan siparişler direk kar olarak görünüyor ve yılsonu matrahta şirkete vergi olarak dönüyor. Büyük patronlar böyle istemediği için Kasım ayında yapılan indirim furyası ile depoları boşaltım, Aralık ayında bu depolara mal girdisi sağlayarak ciddi şekilde devlete ödeyecekleri vergiden kendilerini kurtarıyorlar.

Hepimizce bilinen özellikle elektronik mağazaların hiç vergi rekortmenleri listesine girdiğini gördünüz mü? Göremezsiniz. Çünkü onlar Kasım ayında indirim yapıyorlar. Ticaret Bakanlığı inceleme yapacaksa buna yapsın.

Yayınlanma Tarihi : 2020-11-10 15:03:26
Okunma Sayısı : 10037
kiremitçiler

EDİTÖRDEN Diğer Yazıları