EDİTÖRDEN
400 DEDİK


400 DEDİK

 

Dile kolay tam 400 sayı. Haftalık bir gazete için 400 sayıya ulaşmak kolay değil. İlimizde bu sayıların daha da üstünde yayın hayatını sürdüren gazeteler var. Hepsi birer emek ve çalışmanın ürünü. Kolay değil öyle yüz sayı, 200 sayı, 300 sayı falan.

 

Günlük gazeteler bir türlü sistemini oturtuyor ve devam ediyor da, esas olan haftalık yayımlanan gazetelerin sürekliliğini oluşturabilmek. Bu anlamda son dönemdeki istikrarlı yayınlarımız birçok kesim tarafından da takdirle karşılanıyor. Bunu biz söylemiyoruz, tamamen okurlarımızın dile getirdiği söylemler.

 

Bu tür yaklaşımlar arttıkça bizlerde başka bir heyecan ve hevesle işimize daha bir sıkı sarılıyoruz. Zaman zaman çeşitli nedenlerle ara verdiğimiz doğrudur. Bunu biz de istemezdik. Şu an en az sayımız iki kat daha fazla olması gerekiyor hemen hemen. Bundaki kusurun tamamen bizden kaynaklanmadığını da aktarmakta fayda var. Bazen ekonomik nedenler, bazen başka sebeplerle ara verdiğimiz Pusula Gazetesi son üç yıla Tekirdağ’da damgasını vurmayı yine başardı.

 

Farklı formatı, her kesime hitap eden tarzı ile son üç yılda ciddi bir ivme kazanan Pusula Gazetesi’ne bugün emek verenlerin yanı sıra geçmişte bu yükü omuzlamış yol arkadaşlarımızı da unutmamak gerektiği inancındayız.

 

2015 yılının bu dönemlerinde kısa bir ara verdiği yayın hayatına Editörümüz Habibe Tilki Uzel’i kadrosuna katarak devam eden Pusula Gazetesi, Tekirdağ’ı farklı röportajlar, dünya haberleri, mizah sayfası, farklı sağlık yazıları, iş dünyası ile ilgili haberler, iş hukuku ile ilgili yazılar, gündeme dair yorumlarla tanıştırdı. Yaklaşık 2 yıl önce çekirdek kadrosunu oluşturma çabası içinde olan gazetemize grafiker&tasarımcı olarak katılan Tuba Tarman ise farklı tasarım anlayışı ile kısa sürede farkı ortaya koydu ve görsel olarak da başka bir zenginlik kazandık. Bunları yaparken okurlarımızdan gelen farklı fikirleri de sürekli değerlendiren ve anlayışını sürekli güncel tutan bir bakış açısı ile heyecanımıza heyecan kattık.

 

Pusula’nın sadece bir gazeteden ibaret olmadığını da ayrıca belirtmek isteriz. Bünyesinde Trakya’nın tek tarım dergisi olan TOPRAK’da yayın hayatına başladı ve başarı ile devam ediyor. Aynı zamanda kurumsan ve kişisel reklam ve organizasyon çalışmaları ile de müşteri odaklı çalışmasını sürdüren Pusula, kurumsal çözüm, medya planlama gibi alanlarda da başarılı çalışmaları ile son yıllarda kendini gösterdi.

 

400 sayı az değil dedik, gerçekten öyle. 2003 yılında Numan İşcan, Kader Hanik ve Çağatay Kenarlı kardeşlerimizi de kesinlikle unutmak mümkün değil. Onları bu gazeteye en az bugün emek verenler kadar emeği vardır. Bir çocuk doğmuştu ve o doğumdan sonra bu çocuk onlarla birlikte büyümeye başladı. Gazetemizin ilk yayınında bizlere şu an bile hiçbir desteğini esirgemeyen Namık Kemal Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Bülent Eker’i de unutmak mümkün değil.  Daha adını sayamadığımız bir sürü arkadaşımız bu emek güzergâhından geçti.

 

Başta okurlarımıza ve daha sonra gazetemizin yayın hayatını sürdürmesinde emeği olan tüm emekçi arkadaşlarımıza sonsuz teşekkür ederim.

 

Son olarak, zaman zaman dile getiriyoruz ancak çok da anlaşılabildiğimizi düşünmüyorum. Bir gazetenin yaşaması için onun, özellikle yerelde aboneye, reklama ve desteklenmeye ihtiyacı var. Eğer bugün internetten dahi bir şeylerden haberdar olabiliyorsanız, bunun yolunun basılı gazetelerden geçtiğini unutmayın. Dikkat edin o güvenilir internet sitelerinin her birinin birer gazeteleri mutlaka var. Başka türlü personel çalıştırıp internet haberciliği yapmak günümüzde ve Türkiye şartlarında çok mümkün değil. Mutlaka okur olarak yazılmasını istediğiniz ve gündeme gelmesini talep ettiğiniz haberler oluyor. Bunların birer emekle olduğunu da unutmamak gerektiğini düşünerek, o emeğe sahip çıkmanızı diliyor ve emek verip zor şartlarda çaba göstererek yayın hayatını sürdürmeye çalışan tüm gazetelere ve gazeteci arkadaşlara kolaylıklar diliyorum.


Yayınlanma Tarihi : 2018-08-14 17:44:42
Okunma Sayısı : 103
kiremitçiler

EDİTÖRDEN Diğer Yazıları