EDİTÖRDEN
ÇOK İNANMADIM!


ÇOK İNANMADIM!

 

Ak Parti Milletvekilleri ortak bir açıklama yaparak Tekirdağ’da termik santral yapılmayacağını belirttiler. İyi de bu açıklamanın zamanı çok manidar değil mi? Acaba seçim sürecinde ekonomik sıkıntı ile boğuşan seçmene bir şeyler söylemek için mi bu açıklama yapıldı ve çalışmalar durduruldu.


Esasen ben çok inanmadım. Daha doğrusu zamanlama açısından yapılan açıklama bana inandırıcı gelmedi. Sanırım bu konuda birçok kişi de benimle aynı fikirdedir. Tekirdağ daha yaşanabilir bir kent olsun diye küçüğünden büyüğüne bir sürü insan mücadele ederken, termik santrallerin yapılması veya bunun için çaba gösterilmesi zaten çok ters bir durumdu.

 

Verimli toprakları, sahil bölgelerindeki güzellikler, turizme olan katkısının ilerleyen dönem içinde büyük olacağını düşündüğüm Tekirdağ’a anlarca termik santral kurmak hangi akla hizmet orası muamma. Tabi ki, ülkemizin enerjiye ihtiyacı var. Hem de her zamankinden daha çok. Ama bunun yeri Tekirdağ olmamalı.

 

Alternatif enerji üretim tesisleri varken, üstelik bu tesisler doğayla barışık bir durumdayken neden kömürlü termik santrallerde ısrar edilir gerçekten anlamakta zorlanıyoruz. Bunun bugün belki bir çok kişi farkında değil ama, emin olun eğer böyle bir çalışma Trakya bölgesinde yapılırsa, kısa süre sonra yaşanılmaz bir kent haline geleceğimiz aşikardır. Bunu öngörüp karşı çıkanları ise siyasi olarak suçlamak da sadece polemik üretmekten öte gitmez.

 

Çerkezköy’de başlamış olan termik santral çalışması durduruldu. Ancak yanı başımızdaki Marmaraereğlisi’nde halen bu durumu derinden derine işleyenlerin olduğunu da unutmamak gerek. Tarih ve turizmle iç içe olan bu bölge ve devamında merkez Süleymanpaşa ilçesine sirayet edecek olan çalışmalar ve etkisi bizleri gelecek adına korkutuyor.

 

Şimdilik yapılan bu açıklama ile şüpheli de olsak bir mutluluk oldu içimizde kent adına. Ancak yazının başında dediğim gibi çok inandırıcı gelmedi. Umarım bu konuda yanılırız ve ‘teknik sebepler’ olarak açıklanan durdurma nedenini ilerleyen zaman içinde, “Teknik sorunlar halledildi” diye okumayız. Bilmem anlatabildim mi?


Yayınlanma Tarihi : 2018-12-17 16:25:24
Okunma Sayısı : 122
kiremitçiler

EDİTÖRDEN Diğer Yazıları