EDİTÖRDEN
SOFYA ve PARA


SOFYA ve PARA

 

 

Bir zamanlar Osmanlı egemenliğinde olan Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya ilk kez geldim. Gördüğüm en önemli özellik ise bol yeşillik ve kominizim rejiminden kalma geniş yollar ve alabildiğine büyük meydanları.

 

Bununla birlikte yeni düzende Avrupa Birliği ülkelerinden birisi olan Bulgaristan kominiz rejiminden sonraki ilk günlerinin aksine kendini daha da geliştirmiş ve her geçen gün de geliştirmeye devam eden tam bir kültür kenti olmuş.

 

Türk Lirası’nın sürekli değer kaybetmesi ile Türklerin daha birkaç yıl öncesine kadar büyük ilgi gösterdiği Bulgaristan artık o cazibesini kaybedecek gibi. Bu yazıyı kaleme aldığım anlarda Bulgar Levası Türk Lirası karşısında 3 kattan daha fazla bir değeri olan alışveriş aracına dönüşmüş durumda. Bu durum tabi ki bizlerin çok hoşuna gitmese de iş artık tersine dönecek gibi

 

Yani bir zamanlar Türkler Bulgaristan’a paranın değeri olduğu için bol bol gider ve en ucuzundan turistik gezisini de yapardı, alışverişini de yapar ülkeye mutlu dönerdi. Şimdi ise aynı mutluluğu Bulgar vatandaşlar yaşıyor. Bir Levaları 3.30 Türk lirası ediyor. Artık onlar için Türkiye’de tatil hayal değil. Alabildiğine ucuz, alabildiğine avantajlı.

 

Bizler için ise durum çok daha vahim. Ülkemizde sürekli değer kaybeden ve zamlarla sürekli eksilen cebimizdeki paranın yanı sıra, dövize karşı da düşüşünü engelleyemediğimiz bir durum söz konusu. Durum böyle olunca ülkeyi zor günlerin beklediğini dışarıdan bakarken daha da iyi anlayabiliyoruz. Yani aslında umutla beklediğimiz mali açıdan iyi bir Türkiye için bu umutlarımızı taze tutmakla birlikte, tablonun çok da iyi olmadığını görmemek aptallık olur. Ne diyelim, Allah daha beterinden korusun.


Yayınlanma Tarihi : 2018-08-06 21:43:28
Okunma Sayısı : 118
reklam yan

EDİTÖRDEN Diğer Yazıları