TİLKİNİN GÜNLÜĞÜ
BU VİRÜSÜN ŞAKASI YOK

Evet, sonbaharın gelişiyle birlikte vakalar epey tırmanışa geçti, hemen hemen bütün illerimiz kırmızı alarm gösterirken yasaklar da geliverdi. Malumunuz 1 milyon 350 bin kişinin hayatına mal olan virüs salgını dünyada yayılmaya devam ediyor. Aşı çalışmalarında ümit verici gelişmeler yaşanmakla birlikte tehdit artarak sürüyor. Hasta ve ölüm sayıları, Avrupa’da ve dünyanın pek çok yerinde tedbirlerin sıkılaştırılması sonucunu doğurdu. Ülkemizde de İstanbul başta olmak üzere kimi şehirlerimizde ciddi seviyelere ulaşan hasta ve ölüm sayıları çok daha dikkatli olmamız gerektiğine işaret ediyor.

 

 20 Kasım Cuma günü tam anlamıyla uygulamaya geçilecek kurallar belirlendi. Onlar neler peki?

Hafta Sonları saat 10.00 ile 20.00 arası dışında sokağa çıkma yasağı getirildi.

65 yaş ve 20 yaş altı (çalışanlar hariç) 10.00 16.00 saatlerinde sokağa çıkabilecek.

Yılsonuna kadar uzaktan eğitime geçildi

Berberler kuaförler saat:10.00 20.00 saatleri arasında açık olacaktır.

Restaurant ve kafeler sadece paket servis yapabilecek.

Sinema ve kıraathaneler kapatılacak.

Halı sahalar kapatılacak.

Şehirler meydanlarda sigara içme yasağı genişletilecek.

 

Konuyla ilgili ülkece başından beri virüsü alt etmekle ilgili gayret gösterdiğimiz ortada ancak ne yazık ki önemli bir detayı atlıyoruz. Bu da her seferinde başladığımız yere dönmemize sebep oluyor. Virüs ile mücadele ya vardır ya yoktur. Yani ipleri biraz salınca, otellere tatile gidince, düğünler, organizasyonlar yapınca, cafelerde dip dibe oturunca her şey Mart ayından daha da beter oldu. Üstelik o zamanlar konuya gereken ehemmiyeti verip tabiri caizse burnumuzu dışarı çıkarmadan, tam korunmayla hareket ederken şimdi “aman bir şey olmuyor, pek de inanmıyorum bu virüse” moduna geçerek salgındaki rakamları oldukça yükselttik.

 

Maalesef bizim insanımız kendi kendine bazı şeyleri yerine getirmiyor, illa ki zorla, yasakla, kuralla bir şeyler yaptırılıyor. Çoğu kişinin umursamaz tavrından işte hepimizi etkileyen yasaklar buyurun geldi. Eğer bundan da olumlu sonuç alınmazsa maalesef bir tık fazlası da gelebilir bizden söylemesi. Lütfen kendimiz ve sevdiklerimiz için şu işe ciddi ciddi el atalım, ciddiye alalım ve kurtulalım. Yoksa sil baştan sil baştan aynı döngüyü yaşayıp duracağız. Ha biz bunları yaparken de lütfen açıklanan rakamlar gerçeği yansıtsın. Rakamlar hafifletilip kamuoyu ile paylaşıldığı zaman işte ciddiyet de böyle ortadan kalkıyor.

 

Sevdiklerimizle sağlıklı, mutlu, hastalıksız bir şekilde bu kışı geçirelim ki baharı capcanlı ve virüsden arınmış olarak karşılayalım.

 

Herkese sağlıklı günler dileriz…

 

 

Yayınlanma Tarihi : 2020-11-18 18:06:40
Okunma Sayısı : 1174
kiremitçiler

TİLKİNİN GÜNLÜĞÜ Diğer Yazıları

Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar