Habibe Tilki UZEL
ANDIMIZLA DERDİNİZ NE?


ANDIMIZLA DERDİNİZ NE?


“Türküm, doğruyum, çalışkanım” diye başlar “Varlığım Türk varlığına armağan olsun. Ne mutlu Türküm diyene!” biter.


Ne de güzeldir. Hatırlıyorum ilkokul yıllarımı da tüm öğrencilerin önüne çıkıpgöğsümü gere gere, ta o zamanlar küçük bir çocukken bu cümleleri söylerken tüylerim diken diken olurdu. “Ne mutlu Türküm diyene!” demek bugün olduğu gibi o günlerde de son derece gurur verirdi. Bizler Andımızı tüm benliğimizde hissederek okuyan, ezbere bilen şanslı çocuklarız.

 

Gel gelelim ki 2013 yılında “İlköğretim Kurumları Yönetmeliği”nde değişiklik yapılarak ”Öğrenci Andı” başlıklı 12. Madde yürürlükten kaldırıldı. Yeni yetişen minikler böylesine güzel sözlerin manasını, derinliğini okul sırasında tatmaktan mahrum kaldı.


Aradan geçen dava süreci sonucunda ise Danıştay 8. Dairesi, İlköğretim okullarında okunan “Öğrenci Andı”nı kaldıran yönetmelik hükmünü “İddialar, Andın kaldırılmasını gerekli kılacak nitelikte görülmemiştir” diyerek iptal etti. Zira Andın kaldırılma sebepleri bir hayli komikti. Neymiş sabah çocuklar Andımızı okurken üşürmüş. Varsın üşüsünler Andımızı okurken. Belki bedenleri üşür ama ruhlarını benlik, aitlik duygusu ısıtır.  Neymiş bu ülkede Türk olmayan çocuk Türküm demek zorunda değilmiş. Her sabah Türküm demekle Türk olunmazmış. Andımızı kaldırdık ve o geri kalmış ülke görüntüsünün önüne geçtik denmişti.

 

Peki, sormak isterim 5 yıldır Andımız okunmadı nasıl çok mu gelişmiş ülke haline geldik. Bakın ABD’ye okullarında yabancı pek çok çocuk eğitim görüyor ve Amerikalı olmadıkları halde her sabah Amerikan yeminini okuyorlar.

 

Evet, yargı gayet açık. Çocuklar Andımızı okusun derken  MEB, Anayasanın 138. Maddesini hiçe sayarak yargı kararını uygulamamakta ısrarlı. Bakanlığın başlattığı temyiz süreci uygulamayı ortadan kaldıran bir sonuç olmamasına karşılık Bakanlık direnmeye devam ediyor. Ek bir bilgi verelim, gelinen noktada başından bu yana dava sürecinin taraflarından olan Eğitim İş, “Andımız” kararını uygulamayanlar hakkında suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

 

Bu konu kesinlikle çok hassas ve üzerinde durulmalı. Okul bahçelerinden Andımız okuyan çocuklarımızın seslerini duymalıyız artık.


Yayınlanma Tarihi : 2018-11-07 12:42:08
Okunma Sayısı : 141
reklam yan

Habibe Tilki UZEL Diğer Yazıları