İŞTE YILIN ENLERİ


İŞTE YILIN ENLERİ


Malum her yıl Pusula olarak YILIN ENLERİ değerlendirmemiz merakla bekleniyor. Geçtiğimiz yıl Kasım ayından itibaren ‘yılın enlerine kimi koyacaksın?’ soruları gelmeye başlamıştı. Gönüllerde bir nebze olsun hoş bir seda bırakmak ve mizahi bir yaklaşımla gündeme getirdiğimiz isimleri konuşturmak oldukça keyifli. Bundan keyif almayanlar ise zaman zaman bizleri mahkemelere de verse biz tabi ki yaptığımız işten geri kalmayacağız. Her yıl Ocak veya Şubat ayında yayımladığımız Yılın Enleri kentte adeta ‘oscar törenine’ döndü. Merakla beklenir hale geldi.

 

Yılın enlerini ilk başlatan Gazeteci Yaşar Polat bir yıl yaptıktan sonra bıraktı. Bizler bu geleneği Pusula olarak devam ettirmek istedik. Oldukça ilgi gören Yılın enlerinde bir önceki yılın başlıklarını kullanmamaya da özen göstererek hazırlıklarımızı yaptık. Bu seneki enlerimizi umarım beğenirsiniz. Keyifli okumalar.YILIN GÖLGE VALİSİ: CÜNEYT YÜKSEL

Ak Parti İl Başkanı olduktan sonra ciddi bir efor göstererek iyi bir il başkanlığı yapmak istedi. Neredeyse her tarafa koştu. Tek başına bir ordu gibi siyasi mücadelesini yaptı. Ancak zaman zaman yaptığı açıklamalarla hedef tahtası olmaktan da kurtulamadı. İl Başkanlığından istifa etmeden hemen önce tartışmaları süren kış lastiği uygulaması konusunda Valiliğin yapması gereken açıklamayı yaptı. Bu konuda eleştiriler de aldı. Bu nedenle Cüneyt Yüksel’i yılın gölge valisi ilan ettik.


YILIN İYİ NİYET ELÇİSİ: ÇİĞDEM ÇİVREKOĞLU

Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın basın mensupları ile olan münasebetleri herkesçe malum. Bir türlü rayına oturtulamayan bir ilişki ile Albayrak bir barışık bir küs ilişkilerini sürdürüyor. Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi’nde Basın Müdürü olarak görev yapan Çiğdem Çivrekoğlu ise ciddi bir çalışmayla tüm gazetecilerle yeniden ilişki kurarak kurumla olan sorunlarını gidermeye çalıştı. Zaman zaman zor anlar yaşasa da gayreti ile kırgın olan gazetecileri gülümsetmesini her zaman başardı. Bu nedenle kendisini yılın iyi niyet elçisi ilan ediyoruz.


YILIN HAYAL KIRIKLIĞI: ORAL KARAKAYA

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri iken Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için de sürekli nabız yoklayan ve her fırsatta memleketi Muğla’ya giden Oral Karakaya son güne kadar bu konudaki şansını zorladı. Genel merkezde hatırı sayılır ‘dostları’ da olan Karakaya’nın bu girişimleri yoğun siyasi trafik içinde son dönemde bir anda kayboluverdi. Yaşanan karşılıklı görüşmeler ve irtibatlar sonuç vermeyince Karakaya’nın Muğla Büyükşehir Belediye Başkan adaylık hayali suya düşmüş oldu. Bu nedenle kendisini yılın hayal kırıklığı olarak ilan ediyoruz.


YILIN YÜKSEKTEN ATANI: İLKER YAĞCIOĞLU

İki dönem kongreler sürecinde iyi bir sinerjiyle ilçe başkanlığı görevini üstlendi. Siyasette kısa sürede adından sıkça söz ettirmeyi başardı. Kendisine karşı bu kadar ilgi varken Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı için kolları sıvadı. Bu süreçte adaylığının ‘GARANTİ’ olduğunu söyleyerek siyaseti öyle yapmaya devam etti. Sürekli üst perdeden konuştu. Aslında yılın hayal kırıklığı olarak kendisini gösterecektik ama Yılın yüksekten atanı kategorisine daha yakın bulduk.


YILIN GİDİP GİDİP GELENİ: ŞEREF ÇETİN

İl Başkanlığı koltuğunda otururken kongre sonucu kaybetti. Hemen ardından Büyükşehir Belediye Başkanı kendisini ‘danışman’ olarak aldı. Bir süre danışmanlık görevini yürüten Şeref Çetin zaman zaman bu koltukta eleştiriler alsa da görevini yapmaya gayret etti. Aklında hep olan siyasete yeniden geri dönerek parti içinde daha önce siyaset yaptığı üyelerle Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı için yola çıktı. Bir oraya bir buraya gidip gelen Şeref Çetin’in Albayrak’ın kazanması halinde büyükşehirde yine bir görev verilebileceğini düşünüyoruz. Bu nedenle Çetin’i yılın gidip gidip geleni ilan ediyoruz.


YILIN KAYBEDENİ: ŞAFAK BAŞA

TESKİ Genel Müdürlüğünde başarılı ve disiplinli çalışmasıyla kısa sürede adından söz ettirmeye gayret etti. Ciddi bir devlet terbiyesi almış olan Şafak Başa için kısa sürede büyükşehir belediye başkan adaylığı söylemleri ortaya atıldı. Her seferinde bunu ‘etik’ bulmadığını söylese de kendisine gelen baskılar neticesinde görevinden istifa ederek büyükşehir belediye başkanlığı için kolları sıvadı. Genel Merkez tarafından kendisi ile çalışılabileceği sözünü de aldığı belirtilen Şafak Başa’nın aday yapılmaması özellikle kendisini sevenler tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Yeniden görevine dönen ve izne ayrılan Başa’yı yılın kaybedeni olarak ilan ediyoruz.


YILIN BEYAZ SAYFA AÇAMAYANI: KADİR ALBAYRAK

Takip edenler iyi bilir. Mümtaz ve mütevazi kişiliğinin altında alıngan ve kırılgan bir yapısı var. Özellikle kendisine basın tarafından yöneltilen eleştirilere asla tahammül edemiyor. Hemen tepki verip ortaya koyduğu kızgınlığını karşı tarafa yansıtıyor. Bunun zararını da görmüş olsa gerek, seçim sürecinde özellikle basınla ilgili beyaz sayfa açtığını her seferinde deklare ediyor. Ancak bunu söylemesine rağmen uygulamada sorunlar olacak ki, basın mensuplarının hiçbiri ile neredeyse selamlaşmıyor bile. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ı bir türlü beyaz sayfa açamayan olarak ilan ettik.YILIN HEYECANDAN KONUŞAMAYANI: İLHAMİ ÖZCAN AYGUN

Kendisini tanıyanlar çok iyi bilirler. İlhami Özcan Aygun özünde iyi niyetli ve çevresine katkı verin bir insan. Milletvekili olduktan sonra hızlı bir tempoyla çalışmaya başlaması Tekirdağ’ın 7 vekili arasında bir anda sivrilmesine neden oldu. Durum böyle olunca kendisinin her an ne dediği ne yaptığı konuşulur oldu. Yapılan törenlerde konuşmaları için elinde bir metin olsa da kendisi daha çok doğaçlama ile bunu gerçekleştiriyor. Bu konuşmaları yaparken de zaman zaman toplumun hassasiyetlerini içeren konuşmalarla sinir uçlarına dokunuyor. Aslında iyi niyetle yapılan konuşmaları ise ister istemez farklı yorumlanıyor ve tartışmalar çıkıyor. Kendisinin heyecanlı bir yapısı olduğunu bildiğimiz için Aygun’u yılın heyecandan konuşamayanı ilan ediyoruz.


YILIN TALİHSİZİ: HAKAN ÖZGÜL

2014 mahalli seçimlerinin ardından MHP’den istifa ederek Ak Parti saflarına geçti. İl Yönetimlerinde görev aldı. Buradaki tek beklentisinin Ak Parti’den Saray Belediye Başkanı olmaktı. En azından basına yansıyan şekli ile durum böyleydi. Ancak Ak Parti ile MHP ittifak yapıp Saray’dan MHP’li bir adayın belediye başkanlığı için yarışmasına karar verince Hakan Özgül’ün de hayalleri bir anlamda suya düştü. Çalışkan ve çevresinde sevilen birisi olan Hakan Özgül’ü bu nedenle yılın talihsizi ilan ediyoruz.


YILIN ENLERİNE GİRMEYİ ÇOK İSTEYENİ: RUHAN YALÇIN

Yıllardır yaptığımız Yılın Enleri çalışmamızda her seferinde kendini göremeyince stem eden ve ‘Tekirdağ’da basın camiasında en çok çalışan ve emek verenlerden biriyim, beni de yılın enlerine koymalısın, bunu hak ediyorum” diyerek haklı bir sitem içinde olan Gazeteci Ruhan Yalçın nihayet bu yıl yılın enlerine buradan giriş yaptı. Adliye ve Polis muhabirliği konusunda uzmanlaşan ve kendine yeni bir alan ortaya çıkaran Ruhan Yalçın’ın bu haklı sitemine karşı kendisini Yılın enlerine girmeyi çok isteyeni yapıyoruz.


YILIN EN COŞKULU ADAYI: MESTAN ÖZCAN

Siyaset aranası öyle bir şey ki, içine girenleri alıp götürüyor. Durum herkesçe malum, Mart sonunda mahalli idareler seçimi var. Özel hayatında ve ticaret hayatında oldukça heyecanlı ve coşkulu olan Ak Parti’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mestan Özcan bu coşkusunu seçimlere de yansıtan en önemli isimlerden birisi. Yorulmadan ve gençliğinin verdiği heyecanla her yerde aynı enerjiyle çalışmalarını sürdürüyor. Kentin önde gelen firmalarından birinin de sahibi olan Mestan Özcan’ı yalın en coşkulu adayı ilan ediyoruz.


YILIN ELEŞTİRİSAVARI: EKREM EŞKİNAT

Belediye Başkanı olduğu ilk günden itibaren kendisine en yüksek perdeden eleştiriler gelen, zaman zaman sosyal medyada hakarete bile uğrayan Süleymanpaşa’nın Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, her ne kadar bu yorumlara üzülse bile bunu asla belli etmeden, muhatapları ile kurduğu diyalogla kente verilecek hizmet konusunda fikir alışverişinde bile bulunabiliyor. Yapılan tüm eleştirileri büyük bir olgunluk ve samimiyetle karşılayan ve iyi bir diyalog kuran Eşkinat’ı yılın eleştirisavarı ilan ediyoruz.


YILIN BUGÜN GİT YARIN GELCİSİ: VAHAP AKAY

Kürsüde yaptığı konuşmalar ve hitabeti ile taraflı tarafsız herkesi kendine hayran bırakan Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay’ın bu süreçte başka bir özelliğini keşfettik. Akay, verdiği randevularda zaman zaman aksaklıklar yaşıyor. Yoğun gündemindendir diyerek ‘es’ geçsek te, bunu alışkanlık haline getirdiği aşikar. Her seferinde ‘yarın görüşelim’ cümlesini kurup kendisiyle tekrar irtibat kuramadığımız ve bununla ilgili birkaç eleştiri daha gördüğümüz için kendisinin yılın bugün git yarın gelcisi ilan ediyoruz.


YILIN ALTIN MİKROFONU: HASAN AKIN-NEGRO

Neredeyse 20 yıla yakın bir radyoculuk geçmişi olan ve zaman zaman rotasını kaybeden radyoculuk sektöründe çizgisinden asla taviz vermeden her dönem büyük bir beğeni ile takip edilen, Negro Şov’un usta ismi Hasan Akın bu anlamda öncü isimlerden birisi. Trakya ve Tekirdağ’da radyo denilince ilk akla gelen isim. Hiç şüphesiz bu anlamda büyük övgüleri hak ediyor. Yaptığı işin büyüklüğüne rağmen kendisi o kadar da alçak gönüllü ve mütevazi bir kişiliğe sahip. Bu nedenle yaptığı işten ve değişmeyen karakterinden dolayı Hasan Akın’ı (Negro Şov) yılın altın mikrofonu ilan ediyoruz.


YILIN ALÇAK GÖNÜLLÜ BÜROKRATI: ARSLAN YURT

Tekirdağ neredeyse böyle bürokratları özlemişti. Ancak son yıllarda bu tür bürokratlar çevremizde çoğalmaya başladı. Bu kategoriye bir çok isim koyabiliriz. Öyle biri var ki isminden de anlaşılacağı üzere Süleymanpaşa’nın Kaymakamı Arslan Yurt. Merkez ilçede kaymakam olmak zordur. Yurt, hoşgörüsü, yakın ilgisi ve ilişkilerindeki samimiyet nedeniyle bu zorluğu tersine çevirmiş durumda. Her fırsatta kentin dinamikleri ile diyalog halinde olan her kesime kendisini sevdirmeyi başaran önemli isimlerin başında yer alıyor. Kendisini bu tavrından dolayı yılın alçak gönüllü bürokratı ilan ediyoruz


YILIN YAPTIĞINI SATAMAYANI: CENGİZ GÜNAY

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve aynı zamanda TOBB yönetim kurulu üyesi sürekli seyahat halinde ve ciddi bir yoğunluğu var. Odanın yaptığı çalışmaları bir bültende basına gönderen ve yapılan çalışmaları bu şekilde kamuoyu ile paylaştığını düşünen Cengiz Günay’ın aslında yazılı bültenler göndermekten öte basın ve kamuoyu ile biraz daha irtibatta olması kanaatindeyiz. Sadece yazılı bültenlerle kamuoyuna ulaşmanın yeterli olmadığını bu süre içinde görmüş olması temennisindeyiz. Yapılan iyi icraatları iyi bir çalışmayla ve ilişkilerle satabilirsin. Bu nedenle kendisini yılın yaptığını satamayanı ilan ettik.


YILIN PATLAMAYA HAZIR BOMBASI: FERHAT AKGÜN

Tekirdağ’a geldiği ilk günden itibaren yaptığı sıra dışı gazetecilik ve farklı yorumlarıyla dikkatleri üzerine çeken Gazeteci Ferhat Akgün zaman zaman sıkıntılı günler yaşamış olsa da kendi çizgisinden taviz vermeden mesleğini sürdürüyor. Her an hangi haberi nasıl yorumlayarak kamuoyuna aktaracağı kestirilemeyen Akgün adeta pimi çekilmiş bir bomba gibi. Zaman zaman kabloları kısa devre yapan Ferhat Akgün’ün bu kablolarından hangisini keseceğine ise karar veremiyoruz. Eğer yanlış kablo kesilirse her iki tarafta patlayabilir. Ya doğru kabloyu kesip infilak etmeden sağlıklı bir şekilde devam edecek, ya da yanlış kablo ile her iki tarafı da patlatacak. Böyle bir gazetecilik anlayışı ile mesleğini sürdürmeye çalışan Ferhat Akgün’ü yılın patlamaya hazır bombası olarak ilan ediyoruz.


YILIN YILMAZ SAVAŞÇISI: İBRAHİM UYAN

Yılın enlerine girmezse olmazdı. Yani ‘en’lerin olmazsa olmazı. Marmaraereğlisi Belediye Başkanı özellikle son beş yıldır üzerine atılmayan iftira, suçlanmadığı konu kalmadı. Hepsinden teker teker aklanırken verdiği mücadele ile sadece bölge halkının değil kendisini tanıyan tanımayan herkesin takdirini kazandı. İlçeye kurulması planlanan kömürlü termik santral olayları ile başlayan ve buna ‘dur’ diyen Uyan’ın uğradığı iftiralar karşısında dimdik ayakta durması ise onun ne kadar halkı ile bütünleştiğinin de bir göstergesi olarak düşünülebilir. Başka biri olsa o termik santral çoktan Marmaraereğlisi sınırları içine kondurulmuştu. Ancak ilçenin ve bölgenin geleceğini düşünen Uyan’ın verdiği bu mücadele takdir-e şayan bir duruştur. Bu nedenle kendisini yılın yılmaz savaşçısı ilan ediyoruz.

 


Yayınlanma Tarihi : 9 Şubat 2019
Okunma Sayısı : 91
kiremitçiler