YALANDAN BAYRAMLAŞMAYIN


YALANDAN BAYRAMLAŞMAYIN

 

Şimdi herkes, bayram geldi, dostluk kardeşlik, küskünlerin barışması gibi bir sürü edebiyat yapıp yazılar yazacak, sosyal medyadaki hesabından paylaşımlar yapacak. Yapacak da yapacak.

 

İyi de gerçekten öyle mi olacak acaba? Ne dersiniz? Bence çok sahtekâr olduk hep birlikte. Öyle ki; sahtekârlığın dibine vurduk diyebilirim. Günlük hayatımızda görmek istemediğimiz, hatta ‘bir kaşık suda boğmak’ istediğimiz onca insan varken, onlarla bayramlaşıp gülüşeceğiz ve hiçbir şey olmamış gibi sohbet mi edeceğiz.

 

Yaşanan küskünlüklerde kimin ne kadar hatalı olduğu hiç önemli değil. Kırılan kalpler, aşağılanmaya çalışılar insanlar, küçük görülen arkadaşlar vs vs. Şimdi kalkmış bayramlarda şöyle güzel böyle güzel safsatasına girmeyelim. Kandırmayalım birbirimizi. Bu düpedüz sahtekârlığın daniskasıdır vesselam.

 

Ha diyeceksiniz ki, Müslümanlıkta böyle olması gerekiyor. Tamam, da hangimiz Müslümanlığı tam olarak yapıyoruz, biriniz çıkıp desin bakalım, ben dört dörtlük Müslümanım. Zaten gerçek Müslüman bunu diyemez, Allah’a bırakır. Allah bilir kimin ne kadar Müslüman olduğunu.

 

Ben açıkça beyan ediyorum. Husumetim olan kimseyle bayramlaşmayacağım. Sahtekârlığın da bir onuru var yahu. Ben bu kadar sahtekâr olamam. Bayramlaştığım insanla da can- i gönülden bayramlaşıp kucaklaşırım. Sabah bayram namazından çıktıktan sonra bile kaç kişi ile bayramlaşıyoruz. Bir an önce eve gidip biraz uzanalım kahvaltımızı yapalım nerelere kaçalım derdinde değil miyiz?

 

Kandırmayalım kimseyi, hele ki kendimizi asla kandırmayalım. Dürüst olalım. Varsa içimizde birazcık dürüstlük onu kullanalım. Merak etmeyin dürüstlük kullanmakla bitmiyor, hatta çoğalıyor. Deneyim bakın ne kadar mutlu olacaksınız.

 

Bir de başka sahtekârlar var. İçten içe düşmanlar, arkasından her haltı çevirdiği kişiye öyle bir sarılıyorlar ki, sanırsın sanki o gıybetleri yapanlar onlar değil. Gözlerimle ve kulaklarımla şahit olduğum birçok konuyu mesleğimin ‘etik’ kuralları gereği hiçbir yerde dile getirmiyorum ama bu sahtekârlığı gördükçe de midem bulanıyor. Yapmayım. Sevmiyorsan bir insanı sevmiyorsundur. Sırf bayram var diye sarılmanın anlamı yok. Zaten bayramdan da görmeyeceksin. Neyini kutluyorsun. Müslümanlıkta her şey tamam da bir bu mu eksik? O zaman benimki eksik kalsın.

 

Evet bayramlar kucaklaşma, küslerin barışması, akraba, eş ve dostların hatırlanması, çocukların sevindirilmesi vs vs, bir çok iyiliği içinde barındıran bizim önemli maneviyatlarımızdan biridir. Bunları yerine getirirken bayramdan önce ne haltlar yiyoruz onu bir gözden geçirin ondan sonra. Hadi şimdi iyi bayramlar.


Yayınlanma Tarihi : 20 Ağustos 2018
Okunma Sayısı : 75
kiremitçiler