TRAKYALI TOHUMCULAR HAREKETE GEÇTİ

Bir süre önce Kurulan Trakya Tohumcular Derneği (TRAKTOD) üzerinde çalıştıkları proje ile Kalkınma Ajansı’nın desteğini aldılar. 5 milyon dolarlık bir bütçenin konuşulduğu projenin içeriği ise tohum geliştirmesi ve uluslararası rekabet.

Trakya Kalkınma Ajansı’nın desteklediği TRAKTOD tarafından ortaya konulan proje kapsamında Trakyalı tohumcular uluslararası arenada daha kolay rekabet edebilecekler. Yapılan ön görüşmeler ve proje onayının ardından açıklanan UR-GE projesi bölgeye de önemli bir ekonomik girdi sağlayacak.

 

TOHUMU TOHUMCULAR KONUŞSUN

TRAKTOD adına konuşan Dernek Başkanı İbrahim Toruh, yıllar sonra özlenen birlikteliğin sağlandığına dikkat çekerek özellikle verimli toprakları olan Trakya’na bunun önemine değindi. Toruh, “Tohumu tohumcudan başka herkes konuşuyor. Konuşması gerekenler ise kendi çabaları ile sessizce çalışmalarını sürdürüyordu. Kurduğumuz dernek ile birlikte öncelikle ülke içinde belli bir seviyeye gelmemiz ve ürettiğimiz topumu ülkemizde üretim yapan yapancı şirketlerde rekabet eder hale getirmemiz gerekiyordu. Bunu kısmen başarıyoruz. Bu proje ile birlikte uluslararası alanda da rekabet etme gücüne kavuşacağız. Derneğimiz bu proje kapsamında topum üreticilerine danışmanlık başta olmak üzere birçok destek verecek ve bu destekle birlikte dünyaya açılmış olacağız. Öncelikli hedefimiz ise büyük bir tarım potansiyeli olan Ukrayna ve Rusya olacak. Türki Cumhuriyetler ile ilgilenmemiz gereken bir coğrafya. Avrupa’da ise Romanya başta olmak üzere birçok ülkeye ürün satmak için çalışmalar yapacağız. Projemiz 3 yıl boyunca sürecek ve ihracatın geliştirilmesi için gerekli çalışmalar yapılacak” dedi.

KALKINMA AJANSI HER ZAMAN DESTEK VERECEK

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin ise gerçekleşen basın toplantısında ajansın bu tür projelere her zaman destek verdiğini ifade etti. Şahin, “Bizler Kalkınma Ajansları olarak bölgemizin gelişmesine katkı verecek her türlü projeyi dikkatle inceliyoruz. Verimli toprakları olan Trakya’da böyle bir çalışma çok önemli Öncelikli olarak gerçek Yerli ve Milli firmalarımızı desteklemek ve üretimlerine katkı vermemiz gerekiyor. Bunun yapı sıra UR-GE Projesi ile bu firmalarımızı uluslararası rekabete de hazırlamamız gerekiyor. Her şey bir yana tarım çok önemli. Dünyanın bugün geldiği noktada tarımın ve üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz” diye konuştu.

5 MİLYON DOLAR

TRAKTOD tarafından ortaya konulan proje kapsamında danışmanlık, eğitim, yurt dışı satın alınacak firmalar ile görüşme gibi önemli çalışmalar yer alacak. Bu çalışmalar için 5 milyon dolarlık bir bütçenin kullanılacağını ve bakanlık bu paranın yüzde 75’ini karşılayacağı aktarıldı.

Yapılan toplantıda ise ana hedefin hibrit Ayçiçek topumu üretmek olduğu belirtildi.

Yayınlanma Tarihi : 2021-6-15 14:02:35
Okunma Sayısı : 1732
reklam yan