TARIM FUARI AÇILDITARIM FUARI AÇILDI

 


Karaevli köyünde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Trakya Tarım Fuarının açılışı gerçekleşti. Fuar 4 gün sürecek. Açılışta konuşan Vali Ali Yerlikaya, bu kez dikkatleri hayvansal atıklar üzerine çekti.


VALİDEN İNCE FIRÇA

Tekirdağ Valisi Ali Yerlikaya Karaevli köyünde bu yıl üçüncüsü gerçekleşen Tarım Fuarı'nın açılışına katıldı. Yapılan konuşmaların ardından mikrofona gelen Vali Yerlikaya, açılış saatinin uygun olmadığı görüşünü dile getirerek, "Bu saatte hem rüzgar hem güneş insanları bir arada tutmak zor. Bu dönemde bu tür açık hava etkinlikleri akşam saatine alınırsa daha iyi olur diye düşünüyorum. Bunu bundan sonra böyle yapın" dedi.

 

HAYVANSAL ATIKLAR

Bir süredir devam eden Ergene Havzası Çevre eylem planı ile ilgili konuşmasını sürdüren Vali Ali Yerlikaya, "Bakın biz sanayi ve evsel atıklardan bahsediyoruz. Aslında bu atık çeşitleri üç tanedir. Bunlardan birisi de kimsenin farkına varamadığı hayvansal atıklardır. Her yıl ortalama bölgemizden 2 milyon ton hayvansal atık çıkmaktadır. Yani hayvan atıkları da yer altı sularımızı ve topraklarımızı olumsuz yönde etkilemektedir. Geçtiğimiz yıl birşey söyledim ve bir yıl boyunca o konuşuldu ve gündemdeki yerini aldı. Şimdi bu konuyu gündeme getiriyorum" dedi.


Hayvansal atıklardan enerji üretmenin önemine değilen Vali Yerlikaya, "Bakın 2 milyon top atıktan bahsediyorum. Bununla ilgili bir tesis kurulduğunda çevresine önemli derecede enerji üretecek. Ayrıca çıkan gübrelerden de faydalanacağız. Her türlü geri dönüşüm ile topraklarımızı da kurtarmış olacağız. Trakya'nın toprakları çok verimli ama yıllardır çok sorumsuzca kullanılmış. Aklına gelen yol kenarına yakın, İstanbul'a yakın diye fabrikasını oturtmuş. Böyle bir düzen dünyanın hiç bir yerinde yok. Sanayi konularını bir düzene sokuyoruz. Şimdi sırada hayvansal atıklarla ilgili çalışmalar var. Bununla ilgili ciddi firmalarda geldi bizimle görüştü ve bizde heyecanlandık. Umarım en kısa sürede istediğimiz sonucu alabiliriz" dedi.


 

Vali ve beraberindeki heyet açılışın ardından daha sonra geniş bir alana kurulmuş olan Tarım firmalarının stantlarını tek tek gezti.


 

 

 

 

 


Yayınlanma Tarihi : 15 Ağustos 2013
Okunma Sayısı : 963
reklam yan