Trakya Tohumcular Derneği hizmette


Trakya Tohumcular Derneği hizmette

 

 

Tekirdağ Büyükşehir Gazeteciler Derneği Konferans Salonu’nda yeni kurulan Trakya Tohumcular Derneği basın açıklaması yaptı. Dernek, bu zamana kadar oluşumlarını ortaya koymakta geç kaldıklarını fakat bundan sonra hızla çalışmalarını ortaya koyacaklarının altını çizdi.


Derneğin Kurucu Başkanı İbrahim Toruk gerekli açıklamaları yaptı. Basın toplasında Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin'in de katılım göstererek konuşmasını gerçekleşirdi. Kurucu Başkan İbrahim Toruk, “Üzülerek şunu söylemek zorundayım ki tohumlar üzerine fazlasıyla bilgi kirliliği mevcut. Bizim kuruluş amaçlarımızdan biri de bu bilgi kirliliğini temizlemek. Bize kurulma aşamasında destek veren 72 firmamıza çok teşekkür ederiz. Ayrıca desteğini bize her zaman sunan Mahmut Şahin’e de çok teşekkür ederim. Bölgemiz tarım açısından çok gözde bir bölge. Bunu da göz önünde her zaman bulunduruyoruz. Fakat şu var ki Trakyalı yatırımcı bölgeye destek çıkmıyor. Biz Trakya Tohumcular Derneği olarak firmaları seçerken de bu bölgede iş yapıp vergisini bu bölgeye yatırıyor olmasına özen gösteriyoruz. Amacımız bölgemizi Türk ve dünya tohumculuğunun merkezi haline getirmektir.” diyerek tohumculuğun stratejik önemini, Türk Tohumculuğunun dünyadaki yerini ve Trakya Tohumcular Derneği olarak hedeflerini anlattı.

 

Son yıllarda ülke çapında tohumculuk konusu üzerine bir hayli destek verildiğine değinen Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “Bölgemiz ve kentimiz adına böyle bir derneğin kurulmuş olması bizleri çok memnun etti. Öncelikle hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Bölgemiz toprak verimi açısından ülke ortalamasının çok üstünde ama bu yeterli  tabii ki değil. Biz yıllar önce bu konuları konuşuyorduk. Başkanımın da dediği gibi böyle bir dernek sayesinde firmalarımız birleşmiş oldu. Böyle talep ve dertlerimizi gerekli yerlere iletmek olsun sizin gibi basının karşısına geçmek olsun çıkabilmek çok daha anlamlı oluyor. Bu bir elin nesi var iki elin sesi var gibi bir şey yani. Bir araya gelindiğinde güç, Arge gücü, lobi yapabilmek gibi konular daha etkili olacaktır. Dünya çapında tohumculuk konusunda çok iyi yerlere geleceğimizi ümit ediyorum. Kurumsallığın ve birlikte hareket etmenin önemimin farkındayız. Bu yüzden derneğimizin varlığı kesinlikle amacına hizmet edecektir. Kalkınma Ajansı olarak bizler de derneğe desteklerimizi sunmuş bulunuyoruz. Üç dört yıl sonra bir araya geldiğimizde umarım bu konuyla ilgili çok daha başarılı işlerden bahsediyor olacağız. Trakya büyüyor ve bir araya geliyor. Bugün sizlerin karşınızda bu tip çalışmalarla uzun vadede dolayısıyla Türkiye’nin önünün açılacağına güvencimin tam olduğunu belirtmek istiyorum. Teşekkür ediyorum.  

    

Açıklamaların ardından 1 saat kadar basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başkan Toruk, Gazeteciler cemiyetinin hazırlamış olduğu konferans salonunu da çok beğendiklerini ve Tekirdağ için önemli bir hizmet olduğunu ifade etti.


Yayınlanma Tarihi : 1 Ocak 1970
Okunma Sayısı : 142
kiremitçiler