SARI’DAN FİYAT AÇIKLAMASI


SARI’DAN FİYAT AÇIKLAMASI

 

 

 

Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı yaptığı yazılı açıklama ile son günlerde ortaya çıkan fahiş fiyat artışları konusuna değindi. Sarı yaptığı açıklamada, borsaya bağlı hiçbir kuruluşun üretim ve tedarik sürecinde fiyat artışı uygulamadığını aktardı.


Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı yaptığı yazılı açıklamada borsaya bağlı üyelerin son günlerde ortaya çıkan fahiş fiyat artışlarından etkilenmediğini ve her şeyin normal seyrinde devam ettiğini aktardı. Sarı yaptığı açıklamada korona virüs nedeniyle son günlerde sıkça şikayet edilen fahiş fiyat artışlarının borsa üyeleri üzerinde bir etkisi olmadığını, kasıtlı olarak fiyat artışı yapılmadığını söyledi.


Tekirdağ Ticaret Borsası Başkanı Osman Sarı’nın açıklaması aynen şöyle;


“Ülkemizde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının görülmesinin ardından bazı ürünlerde (hijyen ürünleri, yer temizleyici maddeler, tuvalet kağıtları, temel gıda maddeleri v.b.) talep artışı olmuştur.

Buna bağlı olarak özellikle hijyen ürünlerde fahiş fiyatların oluşması üzerine, bu duruma sebep olan firmaların belirlenmesi amacıyla Ticaret Bakanlığı’mız tarafından tüm illerde denetimler başlatılmış ve cezai müeyyideler uygulamaya konulmuştur.

Özellikle belirtmeliyim ki, üyelerimiz tarafından tarıma dayalı sanayi sektöründe üretim gerçekleştirilen temel gıda maddelerimiz olan, un ve bitkisel yağ gibi ürünlerde gerek üretimlerinde gerekse de tedariklerinde hiçbir fiyat artışı yaşanmadığı gibi herhangi bir şekilde tedarik sıkıntısı bulunmamaktadır. Temel gıda ürünlerinde yeterli ürün stokumuzmevcuttur.  Borsamız üyeleri olan tarıma dayalı gıda sanayicilerimiz, asla bu gibi durumlardan istifade etmemişler ve etmeyeceklerdir. Bu ürünlerde aşırı fiyat artışının yaşanması söz konusu değildir.

Tekirdağ Ticaret Borsası olarak söz konusu haksız uygulamaları gerçekleştiren firmaların tespit edilmesi halinde, ilgili yasalar çerçevesinde disiplin mekanizmalarının çalıştırılacağı ve hak ettikleri cezaları vereceğimizi kamuoyuyla paylaşmak isterim. Yaşadığımız zor günleri kar günlerine çevirerek vatandaşlarımızı mağdur edilmesine karşı gerekli tedbirler uygulanacaktır.

Meslek ahlakı, ticarete ve geleneklerimize uymayan bu tip davranışlara üyelerimizin asla teşebbüs etmeyeceğini biliyor ve bu durumu bir fırsata çevirmeyen üyelerimize teşekkür ediyor ve hayırlı işler diliyorum.”


Yayınlanma Tarihi : 16 Mart 2020
Okunma Sayısı : 737
kiremitçiler