KATKI VERECEĞİZ


KATKI VERECEĞİZ

Çalışmalarımız sırasında üyelerimizin istek ve taleplerini teker teker not aldık. Seçim sonrası bu kapsamda detaylı bir çalışma içine gireceğiz. Mümkün olduğu kadar üyelerimizin sıkıntılarını kısa dönem içinde çözmeye gayret edeceğiz. Bunun için plan ve programımız hazır.

 

 

 

Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden, pazar günü yapılacak seçimlerle ilgili yoğun bir çalışma içinde olduklarını söyledi. Özden, Yeni dönemde Tekirdağ'a daha büyük katkı vereceklerini ifade etti.


Pazar günü yapılacak olan Ticaret Odası seçimlerinde önemli yol kat ettiklerini ifade eden Mustafa Özden, "Önemli olan seçimleri kazanmak değil, daha önemlisi seçimlerden sonra Ticaret Odası Meclisi'nin neler yapacağıdır. Evet demokratik bir seçim süreci yaşıyoruz. Bu seçimler sonrası Tekirdağ'ın gelişimi için öncelikli olarak neler yapılabilir, ona bakmalıyız. Üyelerimiz için neler yapılabilir? İşte tüm bu soruların yanıtları bizlerde mevcut" dedi.


ÇEKTE SİGORTA OLMALI

Daha önce yaptığı bazı açıklamalarda değişen çek yasası ile birlikte ticaret erbabının çek kullanmakta tereddüt ettiğinin altını çizen Özden, "Çekte sigorta olmalı ki, herkes aldığı çekin bir teminatı olduğunu bilmeli. Aksi takdirde ticaret de ticaret olmaktan çıkacak" diye konuştu.


Özden, “Yeni Türk Ticaret Kanunu ile çekte hapis cezalarını kaldıran yasanın yürürlüğe girmesi ile çok ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Yasanın yürürlüğe girmesi ile birlikte ciddi miktarda alacaklar tahsil edilememektedir. Yasa doğrudur, ekonomik suça ekonomik ceza mantığı doğrudur. Ancak mağdurlar ortadadır. Artık yeni çek mağdurları görmek istemiyorsak çeklerde sigorta sistemi oluşturulmalıdır. Bunun için devletimizin desteği şarttır. Birtakım çalışmalar sürmekte fakat bu işin başlangıcıdır. Piyasa çarklarının daha istikrarlı dönmesi için bankalarımızda bu konuda fedakârlık yapmalıdır” dedi.


KOSGEB KREDİLERİ


Türkiye'nin büyüme hızının 2,2 olarak açıklanmasının ardından azınsanmayacak bir rakamın ortaya çıktığına dikkat çeken Mustafa Özden, "Avrupa Birliği, finansal krizi ve krizle batan ülkelerin ekonomilerini yoluna sokamadı. Güney Kıbrıs, Yunanistan, İspanya’nın krizdeki süreçleri açık ve net bir şekilde tüm dünya tarafından görülmekte ve bilinmektedir. Suriye’de, Afrika’da siyasi ve ekonomik sıkıntılar yaşanıyor. Buralar bizler için büyük pazarlar. Tüm bu olumsuzlukları düşündüğümüzde Türkiye’deki ekonominin gidişatını küçümsemek haksızlık olur. Türk iş adamları her şeye rağmen üretiyor, istihdam ediyor ve ihracat yapabiliyor" diye konuştu.


Küçük işletmelerin KOSGEB'den destek beklediğinin de altını çizen Mustafa Özden, "KOSGEB'in kaynakları yetersizdir. Büyük işletmeler bir türlü kredi kullanarak gelişimlerini sağlıyor ve ticaretleri yapabiliyorlar. Önemli olan küçük işletmeler için uygulanacak kredilerdir. Bu nedenle KOSGEB kaynaklarını biraz daha artırmalıdır. KOBİ'ler finansa ulaşma konusunda sıkıntı yaşamakta. Bu sıkıntıyı ortadan kaldıracak çalışmaların bir an önce yapılması gerekiyor" dedi.


SEÇİMLERDE SON DÜZLÜK

Ticaret ve Sanayi Odası'nda görevinin önemli olduğunu da belirten Mustafa Özden, "Hassasiyetle bu güne kadar görevimi yerine getirmeye gayret ettim. Ticaret ve Sanayi Odası'nın tüm yönetimi olarak birlikte hareket etmeye çalıştık. Pazar günü yapılacak olan seçimlerde de başarılı olacağımızı düşünüyorum. Üşelerimizin takdiri ile yeniden ve daha aktif bir şekilde çalışmalarımıza yön vereceğiz. Biz kendi grubumuzda asil ve yedek üyelerle birlikte tam bir uyum içinde çalışıyoruz" diye konuştu.


Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mustafa Özden, Okşan Plastik, İnanç Oto Petrol, Aypenler Plastik, Aytuğ Yapı, Aksoy Dişli Makine, Asmak Asansör, Akçan Mozaik, Deniz Toprak, SU-SER Bulun Un ve Sanayi, Turkuaz Mermer, Trakya Sac, Ecem Kopy ve Nedimler Tarım ile birlikte çalışıyor.

Yayınlanma Tarihi : 10 Mayıs 2013
Okunma Sayısı : 1338
kiremitçiler