TEKİRDAĞ’IN EN İYİSİ,

AZİMLİ SPORCU MEHMETCAN ALKUŞ

“Gün içinde işim çok, vaktim yok”, “spor yapsam da istediğim sonucu elde edemiyorum”, “spor yapmak bana zor geliyor” gibi bitmek bilmeyen bahanelerin arkasına saklanıyor spor yapmayı bir türlü alışkanlık haline getiremiyorsunuz yıllarını spora vermiş sayısız sertifikaları ile konun uzmanı Mehmetcan Alkuş’a gidin ve bu sorunu kökten çözün diyorum. Zira kendisi Tekirdağ’ın en iyisi.

 

Sporun faydalarını kimse inkar edemez. Solunum yapabilme yetisini güçlendirmek, toksinlerden arınmak, yaşlılık etkilerini azaltmak, cilt ve saç derisinin daha sağlıklı olması, metobolizmanın güçlenmesi, kasların kuvvetlenmesi gibi pek çok olumlu etkileri bulunuyor. Tüm bunları göz önüne aldığımızda sadece bir saat ayırmak çok mudur? Ayrıca sporun diğer bir güzel yanı ise doğal antidepresan olması. Sporla salgılanan endorfin hormonu sayesinde ilaçlar kullanmadan daha mutlu ruh halinde olabilirsiniz.

Peki, sizce biz Türk toplumu olarak ne kadar spor yapıyoruz? Ne kadar spora zaman ayırıyoruz hatta ayırıyor muyuz? Bence ne yazık ki spora çok zaman ayıran, belki niyetlenen ama icraata pek geçiremeyen, zaman yok bahanesinin ardına saklanan bir toplumuz. İşte bu yüzden genç ve hırslı sporcu Mehmetcan Alkuş’un salonu Showtime Gym’e gidin, kendisiyle tanışın ve iyi bir ikili olarak spora olan bakış açınızı mutlaka değiştirin diyoruz. Hatta bunun yüzde yüz o şekilde olacağına biz eminiz. Spordan ve sonuçlarından beklentiniz ne ise Mehmetcan hoca sağlıklı beslenmeyi de hayatınıza sokarak çok iyi sonuçlara imza atıyor. Üstelik salonunda uzman diyetisyen ve psikolog desteği de mevcut. Bu anlamda da kentte ilk olma özelliği taşıyor. Gelin isterseniz spor ve sağlık hakkında pek çok konuyu Mehmetcan Hocamızın kendisinden alalım. Keyifli okumalar.

Habibe Tilki Üzel: Mehmetcan Bey öncelikle sizi sevgili okuyucularımız adına biraz tanıyabilir miyiz?

Mehmetcan Alkuş: Tabii. Ben Mehmetcan Alkuş. 1994 Tekirdağ doğumluyum. Eğitim öğretim hayatımı Tekirdağ’da tamamladım. Namık Kemal Üniversitesi tarım makineleri mezunuyum. Oldum olası spora hep ilgiliydim ve sporun hayatımızın içinde var olmasını her zaman savunan biriydim. Hal böyle olunca da spor benim için vazgeçilmez hatta hayatımın en önemli parçası oldu. Bundan da çok memnunum.  

H.T.Ü.: Karşımda hem bedenen hem ruhen spora yıllarını vermiş birini görüyorum. Ne kadar zamandır spor ile uğraşıyorsunuz?

M.C.A.: Teşekkür ederim gerçekten çok doğru çok uzun zamandır spor hayatımın merkezinde. 2009 yılından beri hiç kopmadan spor yapıyorum. Kendi salonumu açmadan şehrimizde çeşitli salonlarda çalıştım. Hem kendim sporumu yapıyorum, hem danışanlarımı çalıştırıyorum diğer yandan da sürekli kendimi geliştirmek adına eğitimlere, yarışmalara katılıyorum. Çok sayıda sertifikam mevcut. Bu işi kıdemli bir şekilde yapıyorum. 2. Kademe Antrenörüyüm, personal trainer, medical trainer uzmanlığı, fonksiyonel antrenman belgelerim var. Bu anlamda dileyen herkese hizmet veriyorum. Ben hayatım boyunca doğru yolun eğitimler, çalışmak ve okuyarak, araştırarak kendimizi geliştirmekten geçtiğine inandım. Bu anlamda da hem spor üzerine hem beden ve sağlık üzerine çok fazla araştırma yapıyorum. Aksi takdirde kişiye hadi sen yarım saat koşu bandında yürü, şimdi biraz bunu yap demekle olmuyor. Yaptığım işin her zaman hakkı neyse onu vermeye gayret gösteriyorum.

H.T:Ü.: Sporun hayatımıza kalıcı dahil olması belli bir şekilde hırs ve azmi de beraberinde getiriyor. Sizde ki hırs ve azim durumu hangi seviyede?

M.C.A.: Kesinlikle katılıyorum bu söylediğinize. Spor sadece beden işi değil zihin ve ruh işi aynı zamanda. Birbirini asla ayıramayız birbirinden. Spor yaparken başka hiçbir şey düşünmeden o an sadece ona yoğunlaşmak gerekiyor. Bugün yaptım yarın canım istemiyor yapmam gibi bir durum olmamalı. Tabii gün araları verilir ama demek istediğim şu spor yapıyorum demek nasıl yemek yemeyi es geçmiyor, unutmuyoruz bu da öyle olmalı. Azim ve hırsı doğru şekil ve noktalarda kullanırsak yapamayacağımız şey yok. Ben de elbette hısrslı, azimli ve istikrarlı biriyim. Spor hayatıma çok fazla artıyı katan bir unsur. Ben gün içindeki yaşanan olaylara dahi bakış açımı değiştirip, geliştirdiğini düşünüyorum. Her sabah, her gün en az iki saat sporumu yaparım. Aman bugün de canım istemiyor demem zira o sabah uyuşukluğunu anında açan en güzel şey spordur. Çünkü olumlu hormonları salgılamaya destek oluyor.

“Yarışma süreci demek zaten katı bir diyet, çok ciddi antrenman ve ağır bir psikoloji gerektiriyor.”

H.T.Ü.: Bildiğimiz kadarıyla Türkiye geneli 4.lüğünüz mevcut değil mi? Yarışma sürecinden biraz bahseder misiniz?

M.C.A.: Evet 2020’de katıldığım yarışmadan 4.lük ile ayrıldım. Elbette güzel bir başarı ülke genelinde ancak her sporcu gibi hedefim tabii birincilik. 2022’den sonra tekrar yarışma sürecim başlayacak. Aslına bakarsanız yine bir hazırlık sürecim vardı ancak açıkçası sporcu olmamın dışında salonumu işletmem, kişisel dersler veriyor olmama zaman açısından beni biraz yoğunluğun altında bıraktı. Yarışma süreci demek zaten katı bir diyet, çok ciddi antrenman ve ağır bir psikoloji gerektiriyor. Yarışma dışında çok fazla konuyla ilgilenmemek lazım fakat ben 13 saat salondayım ve pek çok danışanım dolayısıyla bu durumu çok iyi organize etmem gerekiyor. Ekip anlamında bazı eksiklerimiz var onu tamamladığımız zaman bana da daha fazla zaman kalacak diye düşünüyorum.

“Sosyal medyamda paylaştığım öncesi-sonrası fotoğrafları bizim emeklerimizin somut göstergesi. Kişi belki kendi uğraşıyor sonuç alamıyor bizimle burada istediği noktaya gelince çok mutlu oluyor bu da bizi işimize daha fazla bağlıyor.”

H.T.Ü.: Salonunuza biri yeni geldiğinde ona bakar bakmaz bedenin ihtiyacı olan beslenme ve spor şekli kafanızda hemen canlanıyor mu?

M.C.A.: Güzel bir soru. Gerçekten artık bakış açım bu yönde geliştiği için kişiye bakınca hemen o anda gözümle bile bir analizini yapabiliyorum. Vücut tipini, bedenin neye ihtiyacı olduğunu veya neyin fazla olduğunu, nasıl bir beslenme şekline ağırlık vermesi gerektiği kafamda beliriyor. Ben işimi çok severek yapıyorum ve insanlarla çalışmaktan çoğu kişi dert yanar zor diye evet zor ama ben insanlara dokunmayı, onları mutlu etmeyi, değişimlerini birlikte yaşamayı çok seviyorum. Sosyal medyamda paylaştığım öncesi-sonrası fotoğrafları bizim emeklerimizin somut göstergesi. Kişi belki kendi uğraşıyor sonuç alamıyor bizimle burada istediği noktaya gelince çok mutlu oluyor bu da bizi işimize daha fazla bağlıyor.

H.T.Ü.: Showtime Gym, Tekirdağ geneline baktığımızda en fazla aletin olduğu salonların başında geliyor. Ayrıca uzman diyetisyen ve psikolog eşliğinde hizmet veriyorsunuz. Bu sektörünüz adına önemli bir ayrıcalık olsa gerek.

M.CA.: Çok teşekkür ederim. Yaptığım işe saygım sonsuz bu yüzden elimden geldiğince iyisini ortaya koymaya çalışıyorum. Önüme hedefler koyuyorum işimle ilgili. Bizim sektörümüz ne yazık ki zor bir sektör. Mesela özellikle ekip kurmak gerçekten zor. Beş - altı alet alıp birkaç sertifika alıp haydi ben salon açıyorum demekle hakikaten olmaz, olmuyor da bunun örneklerini görüyoruz. Bu yüzden ben alet sayısına çok önem verdim. Birinin teri soğumadan diğer alete sıra beklemeden binebiliyor kişi. Spor yapmak dediğim gibi beslenme ve ruh işi aynı zamanda. Bu yüzden Diyetisyen Selenay Yıldız, Psikolog Hilal Alkuş ile birlikte hizmet sunuyoruz. Sanıyorum bu anlamda Tekirdağ’da tek olma özelliği aşıyoruz.

H.T.Ü.: Açılalı ne kadar süre oldu ve salonun fiziki özelliklerinden bahseder misiniz?

M.C.A.: Açılalı 4 sene oldu. Henüz yolun başındayız ama geldiğimiz noktadan da çok memnunuz. Ben burada hem antrenör hem işletmesi hem de sporcu olarak işimin başındayım. Gelenlerin kaydını alıp bir daha ne yaparlarsa yapsınlar diye bakmıyor hepsiyle ilgileniyorum. Kapıdan giren herkese bizzat ismini kullanarak “hoş geldin” diyorum. Bence bu önemli. Kişi buraya geldiğinde evi gibi bizleri de ailesi gibi hissetsin istiyorum. Salonda sıkılmadan vakit geçirebilsin. Bu da zaten çok kısa bir sürede bizi güzel sonuçlara götürüyor. Salonumuz iki katlı olup 600 m2’dir. Şuanda ara verdik ama pilates derslerimiz de mevcuttu. Bununla ilgili de yeni projelerimiz var.  

H.T.Ü.: Danışanınızdan ne kadar sürede sonuç almayı hedefliyorsunuz?

M.C.A.: Bu kişiden kişiye değişir. Birinden bu 1 ayda olabilir, birinde 5 ayda olabilir. Mesele, bunu doğru analiz edebilmektir. Kişiye yanlış spor çalışması yüklediğinizde önemli sağlık sorunları ortaya çıkabilir ve kişi spordan soğur zaten. Bazen kişinin dayanıklılığı da az olabiliyor. Tansiyon düşebiliyor, gözler kayabiliyor. Sağlık malzemelerimiz mevcut hemen gerekeni yapıyoruz o anda. Dediğim gibi ben okumayı çok severim ve sadece sporla ilgili de okumam. İnsan anatomisi, sağlık üzerine de sürekli okur kendimi geliştiririm.

H.T.Ü.: Müşteri potansiyeliniz nasıl?

M.C.A.: Bizim salonumuzda 10 yaşından itibaren her yaştan var. Kimi kilo almak için, kimi vermek, kimi sporu hayatına dahil edebilmek için geliyor. Ülkemizde salon denince sanki sadece zayıflamaya gidilir gibi sanılıyor ama sporla kalbinizi, kemiklerinizi, damarlarınızı kuvvetlendirir ve bugün bedenen iyi olabilirsiniz ama geleceğe yatırım yapmış olursunuz.

H.T.Ü.: Ülkemizde bir de spor salonu denince sanki hep erkek var kadınların gitmesi, spor yapması sakıncalıymış, ayıpmış, yanlışmış gibi son derece yanlış bir düşünce hakim. Bu yanlış düşünce için ne söylemek istersiniz? Erkeğin bedenine spor yaparak iyilik yapma hakkı var kadının bu hakkı yok mu?

M.C.A.: İnanın bu düşüncenin varlığı şahsen beni çok rahatsız ediyor. Sporun, bedenini çalıştırmanın ki bakın beden çalışırsa sağlıklı olur işleyen demir pas tutmaz misali. Onu bırakırsanız kendi haline bozulur. E şimdi böyleyse erkeklerin bedenlerini çalıştırmaya ve sağlıklı olmaya, hayal ettiği bedene kavuşmaya hakkı var da kadınların yok mu? Artık bu bağnaz düşüncelerden kendimizi arıtmamız lazım sene olmuş 2021. Lütfen bunu düşünen erkek kadın kim varsa bu düşünceyi derhal terk etsin. Spor salonlarına kötü gözle bakılıyor olması ne kadar küçük düşürücü. Salonumuzda kadın erkek beraber sporunu yapıyor ve en ufak yanlış bir durum söz konusu değildir. Cinsiyetten evvel insan olarak bakarsak çok şeyi çözmüş olacağız bence. Çok üzücü gerçekten.

H.T.Ü.: Tekirdağ’da spor yapma kültürü için ne söyleyebilirsiniz?

M.C.A.: Ben uzun süredir bu sektördeyim ne yazık ki benim gördüğüm bir spor popülasyonu var, spora gidiyor muyum gidiyorum ama oturmuş ve sağlam bir spor yapma alışkanlığı maalesef yok. Kayıt yaptıranlar kimi zaman bakıyorsunuz gelecek ay devam etmiyor. Süreklilik yoksa yaptığınız spor uçar gider.

“Oysa en çok bedenimizi sevmeli ve ona iyi bakmalıyız. Bunun yolu da spor, sağlıklı beslenme, pozitif düşünceden geçer. Zaten spora başlayınca beslenme düzeni ve neşeli bakış açısı beraberinde geliyor.”

H.T.Ü.: Sabah sporu mu akşam sporu mu?

M.C.A.: Bence elbette sabah sporu çok güzeldir. Hormonlar uyarılır. Güne muhteşem başlarsınız. Mutlaka denemeyen bir denesin derim. Gün içinde her şeyi yapıyoruz ancak 1 saat spora gelince a benim vaktim yok diyoruz. Oysa en çok bedenimizi sevmeli ve ona iyi bakmalıyız. Bunun yolu da spor, sağlıklı beslenme, pozitif düşünceden geçer. Zaten spora başlayınca beslenme düzeni ve neşeli bakış açısı beraberinde geliyor. Yıllardır spor ile bir fiil uğraşan ben bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.

H.T.Ü.: Bunca bilgi, birikim ve tecrübelerinizi belki seminerler veya kitaplaştırma gibi aktivitelere dönüştürmek ister misiniz?

M.C.A.: Buna benzer geri dönüşler alıyorum aslında. Bu anlattıklarını daha geniş şekilde paylaşmalısın diyen çok oluyor. Ben de çok isterim ancak dediğim gibi zamanla biraz fazla boğuşuyorum ama ileride neden olmasın ki?

H.T.Ü.: Siz gibi amaçları ve hedefleri olan birinin mutlaka kafasında projeler vardır. Bizimle paylaşmak ister misiniz?

M.C.A.: (gülüyor) Elbette, ben her zaman kafamda planımı, programımı yaparım. Benim uzun vadeli planlarım bile kafamda hazırdır. Elbette zamanı olduğu için hepsini paylaşmam doğru olmaz ancak en kısa sürede VIP SALON açacağım ve orada sadece özel eğitim, antrenörlük isteyenlere eğitim vereceğim. 

H.T.Ü.: Sevgili hocam kıymetli Pusula Gazetesi okuyucularımız adına bize zaman ayırdığınız çok teşekkür ederiz. Bol sporlu, iyi çalışmalar dileriz.

SHOWTİME GYM ADRES: Eski Cami Orta Cami Mahallesi, Yunus Bey Sokak No.104 Süleymanpaşa Tekirdağ

Telefon: 0539 394 03 53

Yayınlanma Tarihi : 2021-8-18 14:59:55
Okunma Sayısı : 1728
MEHMETCAN