TEKİRDAĞ’DAKİ SURİYELİLER

Göç İdaresi Tekirdağ İl Müdürü Ömer Gümüş düzenlediği basın toplantısı ile müdürlüğü bünyesindeki çalışmalarla ilgili bilgiler aktardı. Rakamsal verilere dayalı yapılan bilgilendirme toplantısında Suriyelilere söylendiği gibi devlet tarafından bir maaş ödenmediğini aktardı. Gümüş, “Ülkemizde yaşayan kayıtlı 4 milyona yakın Suriyeli vatandaşlardan gerekli şartları oluşturanlara kişi başı 155 lira ödeniyor. Bu para da AB kaynakları tarafından fonlanıyor” dedi.

Göç İdaresi İl Müdürü Ömer Gümüş, kurum binasında düzenlediği basın toplantısında çalışmalarla ilgili bilgiler aktarırken, son günlerde yeniden gündeme gelen Suriyeli sığınmacılar durumları ve Afganistan’dan gelmekte olan vatandaşlarla ilgili bilgiler verdi.

EN ÇOK AFGANİSTAN GÖÇMENİ

Ömer Gümüş kurum bünyesinde yapılan çalışmalarla ilgili bilgiler aktarırken, düzenli ve düzensiz göçmenlerin ve Türkiye’de en çok hangi milletten vatandaş olduğunun bilgilerini verdi. Gümüş’ün yaptığı açıklamaya göre son günlerde ülke gündemine oturan Afganistan’dan gelen sığınmacılarla ilgili ayrıntı da dikkat çekiciydi. Özellikle Tekirdağ'da Suriyeli sığınmacılar ve bunlarla birlikte düzenli göçmen olarak Afgan asıllı Özbek ve Türkmen vatandaşlar ağırlıklı olduğunu söyleyen Gümüş, “Afganistan’dan gelen insanların genellikle Özbek ve Türkmenistan uyruklu olduğunu söyleyebilirim. Bu nedenle bilinenin aksine henüz daha ülkemize sosyal medyada gösterildiği gibi akın akın giriş yok. Zaten gerekli önlemler de alınıyor. O görüntüler nereden bilmem” dedi.

TEKİRDAĞ RAPORU

Dileyen herkesin Göç İdaresi Müdürlüğü internet sitesine girerek yabancı göçmenlerle ilgili bilgilere kolaylıkla ulaşabileceğini söyleyen İl Müdürü Ömer Gümüş, “Tekirdağ’da ikamet izni verilen 6 bin 25 göçmen var. Geçici koruma ile ilgili izin verilenlerin sayısı ise 12 bin 512’dir. Tekirdağ pilot iller dışında olduğu için kente gelecek göçmenlerin kesinlikle izinle girmesi gerekiyor. Başka bir il de geçici koruma kaydı olan göçmen vatandaş, diğer bir ile izinsiz gidemez. Bu nedenle Tekirdağ’da her şey kayıt altındadır. Tabi ki kaçak göçmenler vardır. Bunlar tespit edildikçe gerekli cezai işlem uygulandıktan sonra sınır dışı işlemleri gerçekleşiyor” diye konuştu.

Suriyelilere mülteci denilmemesi gerektiğinin altını çizen Gümüş, bu vatandaşlara daha çok Geçici koruma altındaki sığınmacılar olduğunu aktardı.

Yayınlanma Tarihi : 2021-7-30 17:14:41
Okunma Sayısı : 239
reklam yan