SELANİK ÇIKARMASI


SELANİK ÇIKARMASI

 

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, göreve gelişinin henüz 7. ayında yıllar sonra bir ilki gerçekleştirerek yurt dışı kültür gezisi düzenledi. Yunanistan’ın beş ayrı kentinin ziyaret edildiği gezide bizzat Başkan Yüksel’in katılımının yanı sıra Süleymanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Siyasi Partilerin İlçe Başkanları ve Süleymanpaşa’da görev yapan gazeteciler de bulundu.

 

Başkan Cüneyt Yüksel’in ev sahipliğinde gerçekleşen gezinin en anlamlı tarafı ise şüphesiz 8-10 Kasım tarihlerini kapsaması oldu. Gezi grubu 10 Kasım günü saat 09.05’de Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 81. yılında Yunanistan'ın Selanik kentinde dünyaya geldiği evde de törenle andı. Tören herkes için duygu dolu gerçekleşti. Zira Türkiye'nin dört bir yanından ziyaretçilerin akınına uğrayan evde herkes minnet ve şükran ile Ata’yı andı.

 

Gezi boyunca samimi ve doğal halleriyle takdir toplayan Başkan Cüneyt Yüksel, 10 Kasım’da Selanik’te bulunuyor olmaktan çok mutlu ve gururlu olduğunu dile getirerek şunları ifade etti: “Bugün hepimiz için çok ama çok önemli bir gün. Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 81. yıl dönümü. Başta şahsını ve şehit edilmiş silah arkadaşlarını rahmet ve minnetle anıyoruz. Her yıl 10 Kasım’da bu özel evde Ata’mızın huzurunda oluyoruz. Bu kez Süleymanpaşa Belediyesi olarak meclis üyelerimizi, siyasi ilçe başkanlarımızı ve merkez ilçemizde gazetecilik görevlerini yerine getirmeye emek veren gazetecilerimizi beraberimizde getirmek ve hep birlikte mazlum milletlere hatta tüm dünyaya örnek olmuş olan Atatürk’ü anmaya geldik. Bir kez daha kendisini rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”  

 


İLK DURAK GÜMÜLCİNE

İpsala Sınır Kapısı’ndan başlayan kültür gezisinde ilk nokta Yunanistan’ın Gümülcine kenti oldu. Burada ilk olarak Gümülcine Türk Gençler Birliği ziyaret edildi. Buradaki Türk Gençler Birliği o bölgede yaşayan soydaşlar için çok önemli bir nokta fakat ne yazık ki uygulanan baskı ile henüz bir tabelası bile yok. Hatta ‘Türk’ kelimesinin geçmesine izin dahi verilmiyor. Bu noktada düşüncelerini belirten Başkan Yüksel, “Bizler her zaman soydaşlarımızın yanındayız. Onların kendilerini bu topraklarda yalnız hissetmelerine gönlümüz asla razı gelmez. Elimizden gelen ne varsa yapmaya daima hazırız.” dedi. Gümülcine Türkiye Konsolosluğu da ziyaret edildi.

 

 

Tekirdağ’dan yola çıkan heyet daha sonra Kavala’ya doğru yola çıkıldı. Burada Kavala Belediyesi’nde Meclis başkanı Theodoros Mouriadis’in ev sahipliğinde bir ziyaret gerçekleştirildi. Rehber eşliğinde Kavala sokakları gezildi. Kavala’da bir gecelik konaklamanın ardından Selanik’e geçildi. Selanik’te Ata’nın evi ziyaret edilerek 10 Kasım töreni gerçekleşti. Selanik Başkonsolosluğu ziyaret edildi. Tören sonrasında İskeçe’ye doğru yola çıkıldı. İskeçe’ye varmadan önce Kavala sınırları içinde Madam Anastasia’nın Kurabiyeleri adlı yere gidilip Kavala Kurabiyeleri hem tadıldı hem alış veriş yapıldı. İskeçe’ye gelindiğinde ise tam bir eski Osmanlı ruhu dar sokaklar ve taşlı yollarda hakimdi. Burada İskeçe Türk Birliği’ne gidildi. Birliğin sıkıntıları hemen hemen aynıydı. Soydaşlar uygulanan soyut baskının zorluğunu dile getirdiler. Burada konuşma gerçekleştiren Başkan Cüneyt Yüksel, “Türk ve Müslüman olmanın gerçekten zor olduğu söylenir. Fakat söylemem gerekirse buralarda Türk ve Müslüman olmak iki kat zorluk barındırıyor. Fakat hep dediğim gibi yinelemek isterim ki asla yalnız değilsiniz. Bizler sizden çok uzaklarda değiliz. Her zaman bizden yardı istediğinizde biz elinizi asla boş çevirmeyiz. Ben kendi adıma sizlere elimden geleni yapmayı bir borç biliyorum.” dedi. Sonrasında İskeçe Seçilmiş Müftü Ahmet Mete Hoca makamında ziyaret edildi. İskeçe’den sonra son durak olarak Aleksandrapolis kuş bakışı şeklinde turlanarak ülkeye giriş yapıldı.

 

 

Başkan Yüksel, “10 Kasım’da Atatürk’ü doğduğu kendi evinde anmak için düzenlediğimiz gezimizde bizlere katılım sağlayan herkese çok teşekkür ederim. Çok uyumlu ve karma bir grup olarak çok güzel bir kültür gezisini noktaladık. Bu belki ilk olabilir ama son olmayacak ve yeni gezileri de mutlaka düzenlemek istiyorum. Hem bizler adına hem de uzaklarda yaşayan soydaşlarımıza dokunmak adına çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Gelen herkesin yüreğine, ayaklarına sağlık, sağlıcakla kalın” dedi.

 

 

 


Yayınlanma Tarihi : 19 Kasım 2019
Okunma Sayısı : 70
reklam yan