İŞTE SEÇİMİN ENLERİ


İŞTE SEÇİMİN ENLERİ


Her yıl geleneksel olan Pusula Gazetesi YILIN ENLERİ ile yüzümüzde küçük bir tebessüm bırakmak istedik. Seçim sürecine girilince de bunu seçim için de yapabileceğimiz aklımıza geldi. Siyasi partileri ve adayları çalışmaları süresince bu yönde de analiz ederek kendimizce bazı sonuçlar çıkardık. Bizlerin fikri bu yönde tabi ki herkesin aynı fikirde olmasını bekleyemeyiz. Ancak gerginleşen bu siyasi ortamı biraz olsun yumuşatmak ve sevimli bir tebessüm bırakmak istedik. Keyifli okumalar dileriz.


SEÇİMİN SELFİCİSİ: VAHAP AKAY

 

 

Çerkezköy’de belli ki çok seviliyor. Gittiği her toplantıda, her ziyarette mutlaka selfi yapıyor. Öyle ki, selfi yaptıkları oy verse seçimi açık ara kazanır. Genç ve dinamik olması, kürsüde ki hitabeti ile toplulukları kısa sürede etkisi altına almaya başaran bir siyasetçi. Önü kesilmezse ismini yıllarca çokça duyacağımız bir isim. Bu nedenle kendisini seçimin selficisi ilan ettik.


SEÇİMİN CANLI YAYINCISI: MESTAN ÖZCAN

 

 

Cumhur İttifakı ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday oldu. Sevecen kişiliği, ticaretteki başarısı kendisini her alanda öne çıkardı. Bu seçim sürecinde bugüne kadar yapılmayan bir şeyi yaptı ve sosyal medya üzerinden çeşitli mekanlarda canlı yayınlar yaparak projelerini daha fazla kitleye ulaştırmak için çaba gösterdi. Mestan Özcan’ı bu tarzı ile seçimin canlı yayıncısı ilan ettik.


SEÇİMİN ESNAF ZİYARETÇİSİ: CÜNEYT YÜKSEL

 

 

İlçe başkanlığı, il başkanlığı derken siyasette önü açıldı. Bunda TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’un da etkisinin olduğu söyleniyor. Ancak kendisi gençliğinin verdiği enerji ile neredeyse 24 saat uyumadan çalıştı. Kentte yeni bir siyasi anlayış getirdiği de söylenebilir. Süleymanpaşa Belediye Başkan adayı olduktan sonra ise en çok ilçe esnafını ziyaret ederek yapacağı projeleri anlatmaya çalıştı. Kendisini seçimin esnaf ziyaretçisi olarak belirledik.


SEÇİMİN SİYASİ TETİKÇİSİ: İLHAMİ ÖZCAN AYGUN

 

 

Her dönem malumunuz CHP içinde çeşitli sesler yükselir ve sanki bir kaos ortamı varmış gibi durum ortaya çıkar. Oysa parti içinde ciddi bir çalışma hakimdir. Burada seslerin en çok yükseldiği isin ise kuşkusuz Faik Öztrak’tır. Ancak bu seçim Öztrak’ı çok fazla sahalarda göremiyoruz. Kendisi Genel Başkan Yardımcısı olduktan sonra Ankara’daki yükü daha da ağırlaştı. Kent siyaseti ile ilgili olarak ise kuşkusuz ismini her gün duyduğumuz Milletvekili İlhami Özcan Aygun öne çıktı. Faik Öztrak ile yaptığı görüşmeler ile kentte CHP siyasetine yön vermeye çalıştı. Bu nedenle kendisini siyasi tetikçi olarak ilan ediyoruz.


SEÇİMİN YANCISI: KADİR ALBAYRAK

 

 

Siyasetle yakından ilgilenenler belki de en çok bu yorumumuzu beğenecekler. Adaylığı aylar öncesinden belirlenmesine rağmen neredeyse tek kuruş para harcamayan, son güne kadar belediye başkanı gibi hareket ederek bu makamı iyi kullanmaya çalışan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ‘nasıl olsa herkes beni tanıyor’ mantığından hareketle bir seçim otobüsü bile hazırlamadı. İlçe belediye başkanlarının yaptığı çalışmalar ve düzenlediği toplantılarda gidip konuştu. Büyükşehir adayı olarak neredeyse hiçbir şeye öncülük etmedi. Bu nedenle kendisini seçimin yancısı ilan ediyoruz.


SEÇİMİN ORTADA KALADI: ADEM DALGIÇ

 

 

CHP’den büyükşehir belediye başkan aday adayı oldu. Aday gösterilmeyince bir süre bekledi ve daha sonra İYİ Parti destekli bağımsız aday olduğu ortaya çıktı. Çalışmalarına başlamıştı ki, dekontunda para yatırma saatinin yasal sürenin dışında olduğu gerçeği ortaya çıktı. Bu süreçte ilk olarak Tekirdağ İl Seçim kurulu itirazları kabul etmese de YSK tarafından adaylığı iptal edildi. Adem Dalgıç’ı bu nedenle seçimin ortada kalanı ilan ettik.


SEÇİMİN YETİM EVLADI: İYİ PARTİ

 

 

Herkes görüyor. Herkes biliyor ve de herkes ciddi düşünüyor. İYİ Parti bu seçim ne yapacak, ne kadar oy alacak? Eğer Süleymanpaşa’da ciddi bir birleşme olsaydı İYİ Parti’nin ne kadar oy aldığını da bilemeyecektik. İttifak nedeniyle belediye başkan adayları da olmadığı için sadece meclis listesi hazırlayarak seçime girme kararı aldılar. Meclis listesi güçlü ve siyasi tecrübesi olan isimlerden oluşsa da başkan adayı olmayınca seçim çalışmasının bir tarafı eksik kalıyor. Bu nedenle İYİ Parti’yi seçimin yetim evladı olarak görebiliriz.


SEÇİMİN AKIL HOCASI: FAİK ÖZTRAK

 

 

CHP içinde kendisine yönelik eleştiriler artmış olsa da, kent siyasetine yön veren isimlerden birisi. Hiç kuşkusuz her dönem parti içinde bir yapılanma olacaksa önce Faik Öztrak ismi öne çıkıyor. Onun destekçileri ve karşısında olanlar olarak hemen doğal çarpışma(!) ortaya çıkıyor. Her nedense bugüne kadar hiçbir dönem Faik Öztrak’ı yenebilmek mümkün olmadı. Siyasette sürekli ilişkilerini üst seviyede tutup el altından(!) dengelerini kuruyor. İşte bu yüzden Öztrak’ı seçimin akıl hocası ilan ediyoruz.


SEÇİMİN EĞLENCE KÜPÜ: EKREM EŞKİNAT

 

Kendisine yönelik öyle çirkin eleştiriler oluyor ki, bazen biz “bile bu kadarı olmaz” diyerek üzülüyoruz. Ancak her ne hikmetse kendisi hiçbir zaman neşesini kaybetmiyor ve sürekli pozitif bir yapıyla çalışmalarını sürdürüyor. Kuşkusuz bu yapılan eleştiriler onu da yıpratıyor belki ama bunu yansıtmadan hizmetlerini ve siyasetini iyi yapmasını biliyor. Bunun da ket nedeni ise uzun yıllar siyasetle ilgilenmesi olarak görülebilir. Ekrem Eşkinat’ı seçimin eğlence küpü olarak ilan ediyoruz.


Yayınlanma Tarihi : 1 Ocak 1970
Okunma Sayısı : 147
reklam yan