RAMAZAN GELMİŞ NEYİME?

Ayların en kutsalı olan Ramazan ayının girmesine sayılı günler kalmışken Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa’da Mahya neden yok?

Bilindiği üzere Mahya, Ramazan ayında birden fazla minaresi olan camilerin iki minaresi arasına konulan ışıklı yazıdır. Osmanlı döneminde yağ kandilleri ile yapılan Mahyalar, günümüzde elektrik ampulleri ile yapılıyor. Süleymanpaşa’da ise bu söylenenlerin hiçbiri neredeyse yok. Öyle ki Müftülük kenar mahallelerden birinde bulunan cami minarelerine mahya yaptıklarını ve bunu da ancak Ramazan ayının belirli günleri yakabileceklerini ifade ettiler.

11 ayın Sultanı Ramazan ayına sayılı günler kala biz de kentte mahya uygulaması yapılan cami aradık. Aradık ancak bulamadık. Bu konuda tek bilgi verebilecek olan Müftülük’ten ise çok garip bir açıklama geldi.

Süleymanpaşa İlçe Müftülüğünden aldığımız bilgiye göre Mahya uygulamasının Muratlı Caddesi alt kısmında bulunan bir camiye yapıldığı söylendi. Ancak ellerinde yeterli bütçe olmadığı gerekçesiyle başka camilere yapılamayacağı yönünde bilgi verdiler. Ayrıca yapılan açıklamanın bir diğer tarafı ise iki minare arasına kurulan mahyanın Ramazan ayı boyunca değil sadece başlangıçta bir gece ve bir de Kadir Gecesi yanacağı söylendi. Bunun sebebinin ise maliyet olduğu açıklandı.

Tekirdağ eski müftülerinden Mahmut Gürlen ise konuyla ilgili şaşırdığını belirtirken mahyaların kentin görünen önemli noktalarındaki camilerde uygulanması gerektiğini söyledi. Gürlen, "Tepedeki Tilki Selim Samii veya Büyükşehir Belediye Binasının karşısına yapılan camiye uygulama olsa daha güzel olurdu. Kentin her noktasından görülür ve Ramazan gecelerine güzel bir keyif katardı" dedi.

 

 

  

Yayınlanma Tarihi : 2024-3-1 17:23:24
Okunma Sayısı : 197
reklam yan