ORMAN HAFTASI KUTLU OLSUN!

1971 yılında Avrupa Tarım Federasyonu (CEA); 21 Mart gününü Kuzey yarım küresinde ilkbaharın, Güney yarım küresinde de sonbaharın başlangıç günü olarak kabul etmiş ve Birleşmiş Milletler Gıda Örgütü (FAO) kanalı ile bunun bütün dünya ülkelerine tavsiye edilmesi sağlandı.

Türk Tarım Orman-Sen Trakya Şube Başkanı Turgay Kıran, “21 Mart,  “Dünya Ormancılık Günü”, 21 Martı içerisine alan hafta da “Orman Haftası” olarak kutlamaya başlanmıştır. Ülkemizde ise Dünya Ormancılık Gününü ilk defa 1975 yılında kutlamıştır. Ayrıca yurt genelinde 21-26 Mart tarihleri arası Orman Haftası kutlanır ve bu haftanın bir günü Ağaç Bayramı olarak kabul edilir ve uygun alanlar ağaçlandırılır. İnsanlık için yaşam kaynaklarından biri olarak kabul edebileceğimiz ve hem doğal hayat hem de ekonomik anlamda çok büyük öneme sahip ormanlarımız ülkemizde Orman Teşkilatımıza emanet edilmiştir.

Orman Koruma ve Yangın Mücadele işlerinde çalışan Orman İşletme Müdürü, Şube Müdürü, Orman İşletme Şefi, Tekniker, Teknisyen, Orman Muhafaza Memuru, Memur, Şoför ve diğer personel arkadaşlarımız; bu hizmetleri 24 saat esası ile sarp ve zor arazi şartlarında sosyal hayattan uzak, iş riski yüksek, ancak fiili hizmetten mahrum olarak yürütmektedir. Bu problemin çözülmesi için Orman Koruma ve Yangınla Mücadelede çalışanlara ”fiili hizmet süresi zammı” verilmeli, fazla çalışma ücretleri ile diğer mali ve özlük hakları günümüz şartlarına göre yeniden düzenlenmelidir. Bu vesile ile Ormancılık Haftasını kutluyor, tüm Orman Teşkilatı mensuplarına bu zor ve önemli görevlerinde üstün başarılar diliyorum.” dedi.

 

Yayınlanma Tarihi : 2021-3-23 12:48:34
Okunma Sayısı : 543
kiremitçiler