Örgülerin kraliçesi, Vildan Çakmak


Örgülerin kraliçesi, Vildan Çakmak

 

Son yılların trend saç modellerinden biri de şüphesiz ki farklı farklı saç örgüleri ile güzelliğe güzellik katmak. Tekirdağlı hanımlar da saç örgüsüne bir hayli meraklı. Peki, kentte örgü denince akla kim geliyor derseniz Kuaför Sabri Çalışkan’ın sahibi olduğu Sabri Çalışkan Cut & Color Clup bünyesinde hizmet veren Vildan Çakmak ön plana çıkıyor.

 

Saç örgüsü günümüzde her ne kadar ister günlük ister davet saçında farklı bir model olsun diye yapılıyor olsa da aslına bakılırsa geçmişi çok eskilere dayanır. Öyle ki Uygur Döneminde hanımların saç örgü modellerine bakılarak onlar hakkında bilgi edinmek dahi mümkündür. Bu yüzden bugün var olan birçok örgünün anlamı da mevcuttur. Kuaförlük mesleği içinde 9 yıldır bulunan Vildan Çakmak en çok örgülerini konuşturmayı seviyor o kadar ki kentte Örgülerin Kraliçesi olarak anılıyor. Müşterilerinin saçlarına örgü örerken kafasını resetlediğini belirten Vildan Çakmak, “17 yaşımdan beri bu mesleğin içindeyim. Sevdiğim bir işi yapıyorum.  Bizim meslekte işini güzel yapan herkes çok daha başarılı olduğu bir nokta ile anılır. Kimisi boyasıyla kimisi kesimiyle kimisi fönüyle. Ben de Tekirdağ’da örgülerimle anılıyorum. Örgü örmek bazılarına göre iyi kötü ortaya çıkan sonuç şeklinde gelebilir fakat asla bu kadar basit değil. Ben üç-beş örgü modeli çalışıp sadece onları ortaya koymuyorum. Kendimi geliştirmek adına sürekli denemeler yapıyor, örnek videoları izliyorum. 4 yıldır örgü üzerine yoğunlaşarak çalışıyorum. Zaten oturmuş belli bir örgü müşteri kitlem var. Örgü modellerini kullanırken kişinin yüz şekline, kafa biçimine her şeyine odaklanıyorum. Sadece ör geç yapılırsa zaten bütünde ortaya başarılı bir iş çıkmaz. Benim yaptığım örgüdeki amaç saç tipindeki kusurları kapatıp, güzellikleri daha ön plana çıkartmak. Unutmamak lazım her örgü modeli her kadına yakışmayabilir, ancak her kadın için uygun bir, hatta birkaç örgü modeli vardır diyorum. Zira örgü bazen asi bir hava, bazen masum bir güzellik, bazen de çok dişi bir görünüm katabilir. Yeter ki hangi örgü modelini nerede ve nasıl kullanacağımızı bilelim. Bu arada sadece hanımların saçını örmüyorum örgü seven erkek müşterilerimizi de beklerim her zaman.”

 

 

 

Tekirdağ piyasasında örgü işini yapan kişilerin çok az olduğunun altını çizen Vildan Çakmak, “Tekirdağ’da bulunan kuaför salonlarının çoğunda ne yazık ki başarılı örgüler yapan meslektaşlarımız mevcut değil. Çoğu bana örgü müşterisi yönlendiriyor. Benim hizmet verdiğim Sabri Çalışkan cut & color clup’da mesela müşterimiz örgülü bir topuz istiyor ben hemen örgü kısmını hallediyorum, saçı hazırlıyorum topuz konusunda çok iyi olan arkadaşım da topuz ile saçı tamamlıyor. Bu sene gelin saçında da fazlasıyla örgülü gelin saçı çalışacağız büyük ihtimalle. Artık çünkü Helenistik örgü modelleri çok moda ve bu modellerde örgü olmazsa olmaz. Ters örgüler de çok moda. Bu işte başarılı olmanın sırrı öncelikle merak, sabır, hayal gücü ve parmakların etkin oluşu. Muhakkak yetenek kısmı da mevcut. Örgü üzerine birikim ve tecrübelerimi belirli aralıklarla hazırlayacağımız 4-5 kişilik gruplar şeklinde eğitim vermek şuanda en büyük hayalim. 4-5 dememin sebebi ise kalabalık olunduğunda öğrenmek zorlaşır. Saçı ayırma bile tek tek gösterilmesi gereken bir şey. Umuyorum ki en kısa zamanda da gerçekleşecek. Zira benimle iletişime geçip örgü konusunda eğitim almak istediklerini söyleyenler var. İnşallah bunun için gerekli çalışmaları tamamlayıp ‘Tekirdağ’da örgü günleri’ yapacağız. Örgü kullanmayı seven herkesi salonumuza beklerim.”

 


Yayınlanma Tarihi : 6 Şubat 2020
Okunma Sayısı : 686
reklam yan
Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar