“MUHTARLARIMIZ İLE BİRARAYA GELDİK”

Kentimizde görev yapan mahalle muhtarlarımız ile bir araya gelen Çerkezköy Belediye Başkanımız Vahap Akay, 2021 yılında kentimiz genelinde yaklaşık 204 bin 691 metrekarelik bir yol ağının sıcak asfalt ile kaplanacağını ve bunun yaklaşık maliyetinin 17 milyon TL civarında olduğunu açıkladı.

Çerkezköy’de görev yapan 12 mahalle muhtarımız ile öğle yemeğinde bir araya gelen Belediye Başkanımız Vahap Akay, muhtarlarımızın istek ve taleplerini dinleyerek, Çerkezköy Belediyesi’nin yaptığı ve yapacağı çalışmalar hakkında mahalle muhtarlarımızı bilgilendirdi.

Pandeminin 2020 yılının ikinci yarısı ve 2021 yılının ilk yarısının herkesi çok zorladığını belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay, artık pandemiden biraz uzaklaşılan süreçlerin yaşanmaya başladığını ifade ederek, “Fevzipaşa Mahallemizde TESKİ büyük bir altyapı işine başladı. BSH Kavşağı, Halide Edip Adıvar Sokak civarları hatta Bahçeli Camii civarını ve bütün havzayı toplayan 7-8 milyon TL’lik büyük bir yatırıma başlandı. Hatırlanacağı gibi BSH Kavşağı’nda her şiddetli yağışta istenmeyen manzaralar oluşurdu. Hayri Batur Caddesi’nde, Hükümet Caddesi’nde, Güveniş Caddesi ve ara sokaklarında yağmur suyu baskınları yaşanıyordu. Zorlu bir altyapı dönemi geçti Fevzipaşa Caddesi için. Özellikle Güveniş Caddesi’nde derin kazılar oldu. Hali Edip Adıvar Sokak’ta, Naim Süleymanoğlu Sokak’ta, Bahar Sokak’ta, Memur Sokak’ta ciddi ve büyük yağmur suyu inşaatları yapıldı. Tabi ki bunlar yapılırken sıkıntılı oluyor. Yağmur suyu hattı, altyapı yapmak kolay değil. Ama artık günün sonunda Fevzipaşa Mahallesi’nden TESKİ’nin çıktığı, üstyapı yatırımlarının yapıldığı süreçleri yaşıyoruz” dedi.

ALTYAPIDAN SONRA ÜSTYAPI

Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde bulunan Polisevi arkası ve civarında da yine büyük bir altyapı yatırımının devam ettiğini ve bu noktadaki sıkıntıların Temmuz ayı sonuna doğru giderileceğini kaydeden Belediye Başkanımız Vahap Akay, ardından bu bölgede de üstyapı çalışmalarının başlayacağını ifade etti.

UTKU VE GÜLER SOKAK YAPILACAK

Cengiz Topel Caddesi’ni Hikmet Uğraş Caddesi ile birbirine bağlayan İstasyon Mahallesi Utku ve Güler Sokak’ta yol genişletme, kaldırım düzenleme ve sıcak asfalt çalışması yapılacağını, ihalesinin yapılarak yer tesliminin yapıldığını kaydeden Belediye Başkanımız Vahap Akay, yapılacak yeni yolun 15 metre genişliğinde olacağını söyledi.

SICAK ASFALT SEFERBERLİĞİ BAŞLIYOR

Sıcak asfalt çalışmalarının önümüzdeki hafta başlayacağını belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay, Bağlık Mahallesi’nde Lale, Huzur, Hanımeli, Safran, Yaldız, Zambak, Cevizli, Güneşli ve Aksu Sokak olmak üzere 9 sokakta, Cumhuriyet Mahallesi’nde Emir, Subaşı, Çaltı, Moral, Şule, Beyazgül, Betül ve Sarı Sokak olmak üzere 8 sokakta, Fatih Mahallesi’nde Enes, Aslı, Şeyma, Kerem, Ayfer, Demirhan, Torun, Erkan, Lanacı, Furkan Sokaklar ile Ambardere Necmettin Erbakan Caddesi olmak üzere 12 ayrı sokak ve caddede, Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi’nde Şehit Erdinç Turan, Şehit Doğan Çabuk, Metin, Yılmazkaya, Bakanoğlu, Özgüler, Ahmet Ağlar, Mustafa Baykuş, Fırın, Doğramacı, İzbul, Metin 2, Tokuçlar, Mescit, Bayraktar, Haskolar, Ulus ve Karan Sokak olmak üzere 18 sokakta, Fevzipaşa Mahallesi’nde Halide Edip Adıvar Caddesi, Binkılıç, Karakılıç, Şükrüağa, Günaylar Sokaklar olmak üzere 5 ayrı noktada, İstasyon Mahallesi’nde Hakim Sami, Mehmetçik, Görkem, Alper, Kaynak, Fidan, Köknar, Tomurcuk, Yaprak, Gurbet, Hasret, Şentürk, Gürgen, Korkmaz, Bayındır, Saray, Cesur, Şehzade, Hilal, Kocaçeşme, Doğan, Yeşim, Alsancak, Ergin, Gülçin Sokak olmak üzere 25 noktada, Yıldırım Beyazıt Mahallesi’nde Demircan, Ceylan ve Yusuf Sokaklarda, Gazi Osman Paşa Mahallesi’nde Pehlivan ve Olca Sokaklarda, Kızılpınar Atatürk Mahallesi’nde Arda ve Erşan Sokaklarda, Veliköy Mahallesi’nde Kurtuluş Caddesi, Cumhuriyet Caddesi, Sağlık Caddesi, Hastane Caddesi ve Hürriyet Meydanı olmak üzere 5 ayrı noktada sıcak asfalt serileceğini ifade etti.

SOĞUK ASFALT DA YAPILACAK

Bu yıl yapılacak sıcak asfalt çalışmaları kapsamında yaklaşık 204 bin 691 metrekarelik bir yol ağının sıcak asfalt ile kaplanacağını ve bunun yaklaşık maliyetinin 17 milyon TL civarında olduğunu kaydeden Belediye Başkanımız Vahap Akay, çalışmalar kapsamında 90 cadde ve sokakta sıcak asfalt seriminin gerçekleştirileceğini ifade etti. Sıcak asfalt dışında beton yol ve kaldırım yapımlarının devam edeceğini belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay, bunun dışında soğuk asfalt ihalesine çıktıklarını da kaydederek, “Altyapı çalışmaları geçen Ambar Dere’de yaklaşık 39 sokak soğuk asfalt ile kaplanacak, Cumhuriyet Mahallemizde de 10 cadde ve sokağımız soğuk asfalt ile kaplanacak. Önümüzdeki günlerde başlayacak soğuk asfalt çalışmalarında toplam 75 bin 999 metrekare soğuk asfalt çalışması gerçekleştirmeyi hedefliyoruz” açıklamasını yaptı.

PARK VE YEŞİL ALAN ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

2021 yılında gerçekleştirilen park ve yeşil alan çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Namık Kemal Mahallesi 48. Sokak’ta 1575 metrekare revize park çalışması gerçekleştirdik. Gültepe Mahallesi Aydın Sokak’ta 1034 metrekare yeşil alan çalışması gerçekleştirdik.  Fevzipaşa Mahallesi Erdem Sokak’ta 1248 metrekare revize park çalışması gerçekleştirdik. İstasyon Mahallesi Yonca Sokak’ta 298 metrekare revize park çalışması gerçekleştirdik. İstasyon Mahallemizde bulunan Çerkezköy Atatürk Kültür Merkezimizde 1978 metrekare yeşil alan çalışmasını tamamladık. Fatih Mahallemizde bulunan Alparslan Türkeş Parkı’nda fitness alanı yaptık. Yıldırım Beyazıt Mahallesi Turna Sokak’ta 600 metre orta refüj ve yeşil alan çalışması yaptık. Gazi Osman Paşa Mahallesi Fatih Caddesi’nde 200 metre kaldırım ve yeşil alan çalışması yaptık. Kartaltepe Piknik ve Mesire Alanı’nda bulunan spor sahalarının tadilat ve bakımını gerçekleştirdik. Kartaltepe Piknik ve Mesire Alanımızda bulunan yürüyüş yoluna kiremit kırığı serimi gerçekleştirildi. Namık Kemal Mahallesi Muhtarlık Binası yapımı tamamlandı” açıklamasını yaptıktan sonra 2021 yılının ikinci yarısında yapılacak park ve yeşil alan çalışmaları ile ilgili de şunları söyledi:

2021 YILININ İKİNCİ YARISINDA YAPILACAKLAR

“İstasyon Mahallesi Poyraz Sokak’ta (Gabralı İlkokulu Yanı) 2 bin 571 metrekare revize park çalışması yapılacak. İstasyon Mahallesi Yazgan Sokak’ta bulunan İstasyon Parkı’nda 2 bin metrekare revize park ve yeşil alan çalışması yapılıyor. Fatih Mahallesi Şeyma Sokak’ta (Medine Camii Yanı) 3 bin 480 metrekare yeni park ve yeşil alan yapılacak. Bağlık Mahallesi Yaldız Sokak’ta 12 Bin 993 metrekare park ve yeşil alan çalışması yapılacak. Bağlık Mahallesi Küba Camii yanında 3 bin 724 metrekare park ve yeşil alan çalışması yapılacak. Yıldırım Beyazıt Mahallesi Leylak Sokak’ta 2 bin 235 metrekare revize park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirilecek.

Yıldırım Beyazıt Mahallesi Kurt Sokak’ta 843 metrekare park ve yeşil alan çalışması yapılacak. Gazi Osman Paşa Mahallesi İmar Sitesi yanında 1965 metrekare revize park çalışması gerçekleştirilecek. Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Şelale Park’ta 800 metrekare revize park ve yeşil alan çalışması yapılacak. Gazi Mustafa Kemal Paşa Mahallesi Koca Türk Sokak’ta 1.355 metrekare revize park ve yeşil alan çalışması yapılacak. Veliköy Mahallesi Çayır Sokak’ta 903 metrekare revize park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirilecek. Veliköy Mahallesi Çayır Yolu Caddesi’nde 5 bin metrekare park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirilecek.

Kızılpınar Mahallesi Kandemir Sokak’ta 4 bin 579 metrekare revize park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirilecek. Kızılpınar Mahallesi Mert Sokak’ta 1040 metrekare revize park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirilecek. Kızılpınar Mahallesi Baygın Sokak’ta 2 bin 251 metrekare revize park ve yeşil alan çalışması gerçekleştirilecek.”

1.ETAP ÇALIŞMALARIMIZ SÜRÜYOR

Atatürk ve Öztrak Caddesi Kentsel Tasarım ve Peyzaj Uygulama Projesi’nin başladığını 1. Etap çalışmalarının devam ettiğini belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Bu üç kurumun beraber yönettiği bir proje. TESKİ 1. ETAP’taki çalışmalarının %60’ını tamamladı. Önümüzdeki hafta yolun diğer tarafına geçecek ve orada çalışmaya başlayacak. Çerkezköy Belediyesi olarak üstyapı çalışmalarına TESKİ’nin işlerini tamamlamasının ardından Temmuz ayının 15’inden sonra Altıyol Kavşağı’ndan başlamayı hedefliyoruz” dedi.

MEYDAN ALTI OTOPARK İHALESİ YAPILDI

Büyükşehir Belediyesi’nin yaklaşık 53-54 milyon TL’lik bir bedel ile Meydan Altı Tam Otomatik Otoparkın ihalesini yaptığını, şuanda ihalenin Kamu İhale Kurumu tarafından incelendiğini, incelemenin tamamlanmasının ardından yaklaşık 1 ay sonra Cumhuriyet Meydanı’nda büyük bir hafriyat ve inşaat çalışmasının başlayacağını ifade eden Belediye Başkanımız Vahap Akay, Temmuz ayının ikinci yarısında Meydan Altı Otopark inşaatının başlaması ile Çerkezköy halkını biraz daha sıkıntılı günlerin beklediğini belirterek, Çerkezköy halkından biraz daha fazla sabır ve hoş görü istedi.

Bu yıl ve önümüzdeki yılın su kesintilerinin daha fazla yaşanacağı, zaman zaman planlı su kesintilerinin de olacağını belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay, çalışmaları her iki cadde ve bağlantılı sokaklarda hassasiyetle sürdürmeye devam edeceklerini kaydetti.

YOĞUN BİR ÇALIŞMA TEMPOSUNA GİRDİK

“İnşallah işin sonunda hem Atatürk ve Öztrak Caddelerinde, hem de şehrimizin tamamında Çerkezköy’e yakışır projeler kendini göstermeye başlayacak” diyen Belediye Başkanımız Akay,  Mayıs ayından itibaren Çerkezköy Belediyesi’nin tüm imkanları ile sahada olduğunu ve çalışmalara hız vererek yoğun bir çalışma temposunun içine girdiğini söyledi.

BAŞKA NELER YAPILACAK?

“Bu anlattıklarımın dışında Büyükşehir Belediyesi’nin de Çerkezköy’de gerçekleştireceği bazı asfalt çalışmaları var” diyen Belediye Başkanımız Vahap Akay,  “Tevfik Fikret Caddesi programda, Alparslan Türkeş Caddesi’nin kaldırımı programda. Şu anda Çerkezköy Belediyesi Narin Caddesi’nin ihale hazırlığı içerisindeyiz. Narin Caddesi ve KİPA Kavşağı’na, Narin Kavşağı’na dönen 29 Ekim Caddesi’nin de ihale hazırlığı içerisindeyiz. Onun da çalışmalarını başlatacağız. Yoğun bir şekilde Haziran ayı, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık ayları ve bütün sene yani 2022’nin Haziran ayına kadar çalışmalarımız artarak devam edecek. Bunun dışında İstasyon Mahallesi’nde Celal Bey Mescidi’nin ihalesini hazırladık, yakında ihale ediyoruz ve orayı eski haline kavuşturacağız. Vakıflar Genel Müdürlüğü 2013 yılından beri bu konuda bir girişim içerisindeydi, yapmadı. Biz bir protokol teklifinde bulunduk, protokolü gerçekleştirdik. Şimdi ihale aşamasına da geldik. Celal Bey Mescidi’ni de eski görünümüne inşallah kavuşturacağız.

Bunun dışında Tır Parkı ile ilgili bir bilgi vereyim. Çerkezköy Belediyesi Tarımsal A.Ş. ihaleye girdi. İhalede Veliköy’deki futbol sahasının da olduğu alanı kiraladı. Hazineden tahsis dedik önce. Tabi tahsis cevapları her zaman olduğu gibi sonuçsuz kaldı. Çerkezköy Belediyesi kamu yararını gördüğü her anda, her zaman okul yeri tahsisleri gibi birçok tahsislerinde bulunmasına rağmen Çerkezköy’ün ihtiyacı olan ve hali hazırda Veliköy Belediyesi’nden kalma futbol sahası olarak Çerkezköy Belediyesi’nin kullandığı alanı bugün ayda 40.000 TL bedelle kiralamış durumda. Çerkezköy Belediyesi Tarımsal A.Ş. Şirketi alanı kiraladı, yakında dolgusu başlayacak ve yaklaşık 52 dönümlük alanda da bir Tır Parkı hazırlığı içerisindeyiz. Çerkezköy’ün girişindeki tır manzaralarını ortadan kaldıracağız. Mevcut kavşağımızı revize edeceğiz, yenileyeceğiz.  BSH Bulvarı’nın kavşağı yani Hayri Batur Caddesi, Güveniş Caddesi ve Namık Kemal’den gelen kavşak yeni düzenine kavuşacak hızlı tren süreciyle beraber.”

HALK EKMEK RAMAZAN AYINDAN ÖNCE HİZMETE GİRECEK

Halk Ekmek Gıda Sanayi A.Ş.’nin kurulduğunu belirten Belediye Başkanımız Vahap Akay, “Çerkezköy Belediyesi iştiraki olarak 5 milyon TL bedelle şirket kuruldu. Şu anda yer araştırma süreci devam ediyor. İnşallah önümüzdeki sene Ramazan ayından önce Çerkezköy Belediyesi Halk Ekmek Fabrikası’nı kuracak ve inşallah Ramazan ayından evvel de üretime başlayacağız. Çerkezköy’ün 12 mahallesindeki noktalarda Halk Ekmek satışını da gerçekleştirme ile ilgili adımı da atmış bulunuyoruz.

Bunun dışında uzun zamandan beri konuştuğumuz hatta geçenlerde Sayın Milletvekilimizin Çerkezköy’ün gerisine yani Halaçlı bölgesine Ambar Dere Göleti ile ilgili galiba bir açıklamada bulundular. Bunu mutlulukla karşılıyorum. 6 yıl evvel yeni Belediye Başkanı seçilmiş birisiyken Ambar Dere Göleti’ni Çerkezköy’ün ani dere taşkınlarına Çerkezköy için bir emniyet sibobu olduğundan bahsetmiştim. Bu noktada Devlet Su İşleri ile görüşmeler yapmıştık, hatta Devlet Su İşleri’nin bu noktada bir proje çıkarmasıyla ilgili de girişimlerimiz olmuştu, başarılı da olmuştuk. Ancak öyle bir noktaya gelmiştik ki biz Ambar Dere Göleti yaparken karşımıza bir Termik Santral Bölgesi olarak gelmişti hatırlarsanız.

Yayınlanma Tarihi : 2021-6-17 13:48:16
Okunma Sayısı : 144
reklam yan