MOR BÜYÜDE HASAT BAŞLADI

Ergene Belediyesi’nin ilçeye kazandırdığı ve elde ettiği ürünlerini Mor Büyü adıyla tescillediği lavanta tarlasında hasat başladı.

 

Ergene Belediyesi’nin Velimeşe Mahallesi Önerler yolu üzerinde yer alan tarımsal üretim alanında oluşturulan lavanta tarlasında hasat çalışmalarına başladı.

Ergene Belediyesinin olarak sosyal belediyecilik alanında öncü belediyelerden biri olduğunun altını çizen Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, Haziran ayında düzenlenen 3. Lavanta Tarla Günleri Şenliğinin ardından binlerce kişinin ziyaret ettiği Ergene Belediyesi lavanta tarlasında hasat çalışmalarına başlandı.

 

Ergene’nin saklı cenneti olarak adlandırılan lavanta tarlasından elde edilen ürünlerin Mor Büyü adıyla isim tescil edildiğini sözlerine ekleyen Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “Lavanta tarlalarına önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da vatandaşlarımız yoğun bir ilgi gösterdi. Sadece Ergenemizden değil komşu il ve ilçelerden de lavanta tarlamızı ziyaret edenler bol bol fotoğraf çektirip manzaranın ve anın tadını çıkardılar. 3. Lavanta Tarla Günleri Şenliği ile birlikte ziyarete açılan ve bir ay boyunca hem hafta içi hem de hafta sonu günlerinde ziyarete açık olan lavanta tarlasında hasat çalışmalarına başlandı. Ergene Belediyesi ekiplerinin kendi imkanları ve iş makineleri ile gerçekleştirdiği hasadın ardından toplanan lavantalar distilasyon işlemine tabi tutularak yağı çıkartılıyor. Başta saf lavanta yağı olmak üzere, lavanta kolonyası, oda spreyi, lavanta sabunu, araç kokusu, lavanta toniği ve benzeri lavantalı ürünlere dönüştürülüyor. Elde edilen ürünler Mor Büyü markası altına satışa sunuluyor” diye konuştu.

 

Trakya bölgesinin en güzeli ve en büyüğü

 

Trakya bölgesinin en büyük ve en güzel lavanta tarlasına sahip olduklarını da sözlerine ekleyen Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel, “2019 yılında 6 dönüm üzerine deneme ekimi olarak başladığımız lavanta tarlamız şu anda 35 dönüme ulaşmış durumda. Lavanta tarlamızda hasat çalışmaları başladı. Yapmış olduğumuz hasat sonucunda geçtiğimiz yıllara oranla bu sene daha iyi bir verim alacağımızı düşünüyorum. Bu güzel projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, Ergene artık mor renkli lavanta tarlaları ile lavanta kokacak” dedi.

 

Yayınlanma Tarihi : 2023-7-14 13:55:18
Okunma Sayısı : 501
reklam yan