MALKARA’DA İÇME SUYU SIKINTISI ÇÖZÜLÜYOR

Kurulduğu günden bu yana hizmetin merkezine insanı koyan ve Tekirdağ halkı için gece gündüz çalışan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve bağlı Kuruluşu TESKİ, Malkara’da artan içme suyu ihtiyacını yeni proje ile çözüyor.

Mevcut durumda Yörgüç’de bulunan kuyulardan Karaiğdemir içmesuyu grubunu oluşturan 45 adet kırsal mahalle ile Malkara OSB, yeni yapılan Malkara Et Kombinası, Kaanlar Peynircilik, Maybi ve bölgede yer alan diğer küçük işletmelerle birlikte toplamda 52 adet yerleşim yerinin içmesuyu ihtiyacı karşılanmaktadır.

Ancak, son dönemdeki gelişmelerle birlikte bölgenin su ihtiyacının artmasından dolayı mevcut isale hattının kapasitesi yetersiz kalmış ve bölgede su sıkıntısı yaşanmaya başlanmıştır. Artan içmesuyu ihtiyacını karşılamak amacıyla TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Hayrabolu Yörgüç Kuyuları – Malkara Çavuşköy Mevcut OSB Deposu Arası İsale Hattı ve Tesisleri”  projesi İlbank A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından onaylanmış, proje inşaatının finansmanı İlbank A.Ş tarafından sağlanmıştır. Projede, TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından inşaatına başlanmak üzere ihale aşamasına gelinmiştir.

Bu proje kapsamında 22 km Ø350 mm çaplı Duktil Font boru ile isale hattı, 300 m³ kapasiteli 2 adet içmesuyu deposu ve 2 adet içmesuyu terfi merkezi ile mevcut 2.500 m³  OSB içmesuyu deposunun onarım işi yapılacaktır. 

Proje ile birlikte bölgede yaşanan içme suyu sıkıntısının giderileceği müjdesini veren Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Yatırımın gerçekleşmesi ile yeni yapılacak isale hattı ile günlük yaklaşık 5.000 m3 içmesuyu ihtiyacı karşılanacaktır. Bununla beraber Karaiğdemir içmesuyu grubunda yer alan mahallelere hizmet eden isale hattının yükü de azaltılmış olacaktır. Şimdiden Malkaralı hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Yayınlanma Tarihi : 2020-9-28 16:08:46
Okunma Sayısı : 305
kiremitçiler
Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar