KORONO TOPLANTISI


KORONO TOPLANTISI

 


Yeni Tip Korona Virüsü (Covid-19) Bilgilendirme Toplantısı Valilik YİKOB Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Toplantıya Vali Yıldırım’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Tank Kur. Alb. Cumhur Mustafa Kıcanaoğlu, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mümin Şahin, Başsavcı V. Soner Gül, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar ve İl Protokolü katıldı.

 

Toplantıda konuşan Vali Yıldırım; Son bir aydan bu tarafa, bütün dünya gündemini meşgul eden bir hastalık. Klasik grip gibi ateşle ve öksürükle seyreden bir hastalık gibi görünse de, daha sonrasında ölümcül olabiliyor. Tabi ki böyle bir hastalıkla mücadele için öncelikle tedbirli olmak lazımdır. Üç aşama var; teşhis, tedbir ve tedavi. Tedbirlerimizi aldık, Sağlık Bakanımız, Bakanlarımız hakikaten dünyanın hiçbir ülkesinde görülmeyen ciddiyetle bu işin üzerine giderek daha Türkiye’ye gelmeden Çin’de görüldüğü andan itibaren tedbirleri almaya başladılar.  Uluslararası uçuşların, gümrük kapılarındaki kara, deniz veya demir  yolu geçişlerinin kontrollü olarak yapılması konusunda tecrit uygulanması ve yahut da karantinaya alınması konusunda ciddi tedbirler alındı. Bununda faydalarını şuan görüyoruz. Dünyanın pek çok yerinde görünmesine rağmen corona virüsü, ülkemizde daha yeni yeni görülmeye başlandı. O da dışarıyla teması bulunan kişiler aracılığıyla oluyor. Onun içindir ki tedbirler biraz daha artırıldı, yurtdışına çıkışlarda kısıtlamalar getirildi. Birtakım büyük toplantılar ertelendi. Buna bağlı olarak bizim de ertelediğimiz birtakım toplantılar var. Bu toplantıyı yaptık ki, sizleri bilgilendirelim, sizlerde mahiyetinizde bulunan arkadaşlarınızı diğer personeli bilgilendirin. Basın mensubu arkadaşlarımız var, onlar aracılığıyla Tekirdağ’da yaşayan vatandaşlarımız bilgilensin. Şunu öncelikle söyleyelim ki ilimizde herhangi bir vaka şu ana kadar tespit edilmemiştir. İnşallah bundan sonra da olmaz. Ama bütün bir Türkiye, tabi ki etrafında bu kadar çok vaka ortaya çıkmışken risk altında olarak görülür. Tekirdağ’ımızda vatanımızın parçası olan bir il olarak bir de Balkanlara çok yakın bir il olarak risk altındadır. Sağlık Bakanlığımız, İl Sağlık Müdürümüz, Halk Sağlığı Müdürümüz, Hastane Başhekimlerimiz, bütün sağlıkçılarımız gereken tedbirleri alıyorlar.   Panik yapacak bir durum yok ama tedbiri de hiçbir zaman elden bırakmayacağız.

 

Ardından İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengiz Becerir bir konuşma yaptı.

 

Sağlık Müdürü Becerir’in konuşmasının ardından Tekirdağ Halk Sağlığı Müdürü Dr.Haci Bayram Zengin il protokolü ve basın mensuplarımızı bilgilendiren bir sunum gerçekleştirdi.

Toplantı, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi.


 

Yayınlanma Tarihi : 12 Mart 2020
Okunma Sayısı : 900
kiremitçiler