Kentte yeni bir adres, Çiçek Atölyesi

Çiçek Atölyesi şehrimize yeni kazandırılmış bir çiçekçi dükkanı. Ayşegül Hacıoğlu tarafından açılan dükkan henüz çok kısa bir süre olmasına rağmen şimdiden tercih noktası halindedir. Özellikle kuru çiçeklerden tasarım buketler yapma konusunda iddialı olan Ayşegül hanım burası tecrübeyle değil özgüvenle açılmış bir iş yeridir diyor.

Birini mutlu mu etmek isteriz bir çiçek yeter, her hangi güzel bir anımızı kutlamak mı isteriz bir çiçek yeter, evlenme teklifi etmek mi isteriz bir çiçek yeter. Çiçek varlığı ile yaşamımıza ahenk katan canlı varlıklardır. Sevgiyi, saygıyı, teşekkürü, minneti karşımızdaki insana anlatırken bize çok iyi yarenlik yaparlar. Çiçekler de bizler gibi tıpkı yaşayan varlıklardır, ruhları vardır. Bu yüzden çiçek dükkanları sosyal yaşamın olmazsa olmaz mekanlarındandır. Ayşegül Hacıoğlu tarafından açılan Çiçek Atölyesi’nin bu anlamda kente de yeni bir soluk kazandırdığı doğrudur. Gelin isterseniz daha fazlasını Ayşegül hanımın ağzından dinleyelim…

Habibe Tilki Üzel: Sizi tanıyabilir miyiz lütfen?

Ayşegül Hacıoğlu: Elbette, ben Ayşegül Hacıoğlu. Aslen Giresunluyum. 1988 doğumluyum. 9 aylık iken Tekirdağ’a yerleşmişiz dolayısıyla burada büyüdüm. Öncesinde öğretmenlik yapıyordum ancak kızım doğunca kendim bir süre büyütmek istediğim için işi bıraktım. 4 yıl çalışma hayatından uzaklaştım. Şimdi kızım 5 yaşında olduğu için yeniden iş hayatına dönmek istedim. Zaten çalışmaya alışkın ve seven birisi olunca işten uzak kalmak iyi gelmiyor.

H.T.Ü.: İş hayatına dönüş için sektörü çiçekçilik olarak seçmenizin özel bir nedeni var mı?

A.H.: Evde kaldığım sürede uğraş olsun diye kuru çiçeklere merak salmıştım. Kendi kendime kuru çiçeklerden tasarım buketler yapıyordum. Baktım ilgim giderek artıyor ve keyif alıyorum sonrasında böyle bir çiçek dükkanı açmak istedim. Tamamıyla her şeyiyle kendim ilgileniyorum.

“Burası tecrübeyle değil özgüvenle açılan bir iş yeridir.”

H.T.Ü.: Sektör hakkında deneyiminiz yokken işe girişmek gözünüzü korkuttu mu?

A.H.: Aslına bakarsanız olumlu desteklerin olduğu kadar yeren sözler de kulağımıza geldi. İşe yabancı acaba olur mu diyenler olmuş. Evet çiçekçilik konusunda yeniyim diyebiliriz ama ben çok uzun zamandır detaylı araştırmalar yaptım, sürekli incelemelerde, çiçek bakımları ve aranjman gibi konularda kendimi geliştirmek için kurslar takip ettim. Heves, istek, el becerisi, hayal gücü ve özgüven olduğu zaman olmayacak bir şey yoktur. Tecrübe zamanla kazanılan bir şeydir özgüven ise ya vardır ya yoktur. Burası tecrübeyle değil özgüvenle açılan bir iş yeridir. Çok kısa süre olmasına rağmen aldığım tepkiler o kadar güzel ki…

H.T.Ü.: Tam olarak ne zaman açıldınız ve gelen yorumlar ne yönde?

A.H.: Mart 2020’de açıldık. Hatta tam da ülkemizdeki virüs konularının üzerine denk geldi. Buna rağmen müşterilerimden geri dönüşler öyle güzel ki. Müşterilerim çok fazla çeşitlilik olduğunu söylüyor. Mesela gelin buketleri yapıyorum ve inanın müşterimle online neredeyse birlikte yapıyoruz. Yeter ki istedikleri gibi ve en güzeli olsun diye. Dükkanımızın duvarlarının simsiyah olmasının bile çiçekleri tek tek net gösterdiğini söyleyen müşterilerimiz var. Daha yolun başındayım ancak hevesimi kaybetmeden çok güzel ilerleyeceğimi düşünüyorum. Sabah 09.00 – 20.30 saatleri arası her gün hizmet veriyorum.

 

H.T.Ü.: Gelen bir müşteri neler bulabilir sizde?

A.H.: Saksı çiçeklerinden pek çok tür mevcut. İstediklerinden bulabilirler. Hazır vazo çiçeklerinden bulabilirler. Araba süslemeden her türlü etkinlik ve kutlamaya dair uygun çiçeklerimiz mevcuttur. Çeşitli kurumlarla da çalışıyoruz. Bunlar aslında her çiçekçide olan şeyler. Benim dükkanımın farkı tamamen kendi el emeğim ve hayal gücümle yaptığım cansız çiçek buketlerimden kaynaklanıyor. Dediğim gibi ben bir buketi bazen yarım günde yapıyorum. Kimisi geliyor sosyal medyanızda bu buketi gördüm istiyorum diyor. Müşterime çoğu zaman şunu diyorum aynısını yapmayım isterseniz size özel çalışalım diyorum. Böylece sizde olan buket sadece sizde olmuş oluyor. Bu da müşterilerimi çok memnun ediyor. Kimi organizasyon şirketleri hazır buketlerimden almak istedi ancak benim dükkanımın adı kullanılmayacağı için istemedim. Dediğim gibi bunların hepsi benim el emeğim, hayal gücüm, tasarımım sonucu ortaya çıkan şeyler. Saksı çiçeklerini de çok seviyor ve ilgileniyorum. Ancak ortaya yoktan var etme kısmını sanırım çok daha fazla seviyorum. Buketlerini hazırladığım kişi ben yokken gelip alıyor mesela hemen arıyorum. Beğendi mi eksik bulduğu bir taraf var mı? Böylece hem müşteri memnuniyetini ölçüyorum hem de kendimi ölmüş oluyorum. Dediğim gibi yorumlar cidden beni çok mutlu eden türden oluyor.

  

H.T.Ü.: Canlı çiçeklerden aranjman yapma kurslarını araştırdım dediniz. Tekirdağ’da böyle kurslar var mı? Yoksa belki zamanla siz öncülük etmek ister misiniz?

A.H.: Evet, ben bu tip şeyleri araştırdım. İstanbul’da var mesela ancak şehrimizde yok. Zamanla böyle bir girişim yapmayı çok isterim.

H.T.Ü.: Saksı çiçeklerine özel bir bakım yapıyor musunuz?

A.H.: Bunu çoğu kişi soruyor vitamin vs veriyor musunuz diye. Her çiçek için genel şeyler söylemek çok zor. Kimi ışığı, kimi karanlığı, kimi çok suyu, kimi az suyu seviyor. Evde bunu ayarlayabilme şansınız var ama burada mekan alanı belli bazen alandan dolayı mesela ışık ayarında zorlandığımız olabiliyor. Ben kendimde çok araştırıyorum bu çiçek ne ister diye ona göre hareket ediyor, suyunu veriyorum. Öyle çok farklı bakımlar yapmıyorum. Çiçekler canlı varlıklar. Gerçekten o gözle bakınca iletişiminiz daha güzel oluyor.

H.T.Ü.: Evde yetiştirmek için en uygun çiçek hangisi? Hangi özelliği onu en uygun çiçek yapıyor?


A.H.: Evde yetiştirmek için aslında o kadar çok çiçek var ki ama insanlar hem ölmesin hem bakımı kolay olsun diyorlarsa o zaman önerim kaktüsler. Kaktüsler tabiatı gereği içinde %90’a kadar su barındırırlar ve dolayısı ile su ihtiyaçları yoktur. Kaktüsün boyutuna göre 1-3 ayda değişen aralıklarda az miktarda sulanmaları yeterlidir.

H.T.Ü.: Evde çiçek yetiştirenlerin özellikle dikkat etmesi gereken konular neler?


A.H.: En önemli konu çiçeklerin sulanma zamanları ve şeklidir. Çiçeklerimizi üstten suladığımızda bolca sulamalı ve suyunu iyice süzdükten sonra yerine koymalıyız. Alt kabında su biriktirmemeliyiz. Bir diğer konu ise çiçeklerimizi direkt güneş ışığından korumalıyız. Aksi halde UV ışınları çiçeklerimizi yakabilir. Kalorifer peteklerinden de uzak tutmalıyız.

 

H.T.Ü.: Gelin buketlerinde bu sene neler moda?

A.H.: Tek şu moda demek çok doğru değil bence. Çünkü herkesin hayal ettiği gelin buketi farklı. Bu yüzden yüzde yüz kişiye özel çalışıyorum. Fakat bu sene çoğunlukla hasır detayların kullanıldığı buketler tercih ediliyor.

H.T.Ü.: İleriye dönük olarak şubeleşme fikriniz var mı?

A.H.: Şunu açıkça belirtmek gerekirse açılalı çok kısa bir süre oldu onun da bir kısmı karantina dönemine rast geldi. Hal böyle olunca kafamda düşündüklerimi henüz tam olarak yansıtabilmiş değilim. Ancak gerçekten çok güzel fikirlerim var. Zamanla hayata geçireceğime inanıyorum. Elbette her şey çok yolunda giderse şubeleşme neden olmasın ki? Çok güzel olur.

H.T.Ü.: Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür eder, hayırlı kazançlar dileriz.

Yayınlanma Tarihi : 2020-9-3 17:12:44
Okunma Sayısı : 6815
reklam yan
Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar