Kanserle baş edebilmek için ipuçları

Size kanser teşhisi konduysa, ne bekleyeceğinizi bilmek ve nasıl ilerleyeceğinize dair planlar yapmak bu stresli zamanın kolaylaşmasına yardımcı olabilir.

Kanser olduğunuzu öğrenmek zor bir deneyimdir. Kanser tanınızdan sonra, endişeli, korkmuş veya bunalmış hissedebilir ve önünüzdeki günlerle nasıl baş edeceğinizi merak edebilirsiniz. İşte kanser tanısı ile baş edebileceğiniz tavsiyeler:

Kanser tanınızla ilgili gerçekleri öğrenin

Bakımınızla ilgili kararlar vermeniz gerekeceğinden, kanser teşhisiniz ile ilgili olabildiğince temel, faydalı bilgiler edinmeye çalışın.

 

Soru ve endişelerinizi önceden yazın ve yanınızda getirin. Aşağıdakileri sormayı düşünün:

 

Hangi tür kanserim var?

Kanser nerede?

Yayılmış mı?

Kanserim tedavi edilebilir mi?

Kanserimin tedavi edilebilme şansı nedir?

Başka hangi test ve işlemlere ihtiyacım var?

Tedavi seçeneklerim nelerdir?

Tedavi bana nasıl bir fayda sağlayacak?

Tedavi esnasında ne beklemeliyim?

Tedavinin yan etkileri nelerdir?

Ne zaman doktoru aramalıyım?

Kanserimin nüksetmesini önlemek için ne yapabilirim?

Çocuklarımın ve diğer aile üyelerimin kansere yakalanma olasılığı ne kadar?

Duyduklarınızı hatırlamanıza yardımcı olması için bir aile üyesini veya arkadaşınızı ilk birkaç doktor randevunuza getirmeyi göz önünde bulundurabilirsiniz.

 

Kanseriniz hakkında ne kadar bilgi sahibi olmak istediğiniz hakkında düşünmek de isteyebilirsiniz. Bazı kişiler bütün gerçekleri ve detayları ister ve böylece karar verme sürecinde oldukça aktif olabilirler. Bazıları ise sadece temel bilgileri öğrenmeyi tercih edip detayları ve kararları doktorlarına bırakır. Hangi yaklaşımın size daha çok uyacağını düşünün. Sağlık bakım ekibinizi tercihiniz hakkında bilgilendirin.

Olası fiziki değişiklikler bekleyin

Kanser tanınızdan sonraki ve tedavi başlamadan önceki an, yani şu an, değişiklikler konusunda plan yapmak için en uygun zamandır. Kanserinizle sonradan daha iyi başa çıkabilmek için kendinizi şimdiden hazırlayın.

 

Doktorunuza hangi değişiklikleri beklemeniz gerektiğini sorun. İlaçlar saç dökülmesine neden oluyorsa, imaj uzmanlarının giyim, makyaj, peruk ve postiş hakkında tavsiyeleri kendinizi daha rahat ve çekici hissetmenize yardımcı olabilir. Sigorta çoğunlukla peruk, protezler ve diğer uyarlanabilir cihazların ödemesinde yardımcı olur.

 

Kanser destek gruplarının üyeleri size bu konuda özellikle yardımcı olabilir ve kendilerine ve başkalarına yardımcı olmuş tüyoları verebilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı edinin

Bu enerji seviyenizi artırabilir. Çeşitli gıdalardan oluşan sağlıklı bir beslenme şekli seçin ve kanserin ve tedavisinin stresini ve yorgunluğunu yönetmenize yardımcı olması için yeterli miktarda istirahat edin.

 

Egzersiz ve eğlenceli aktivitelere katılmak da yardımcı olabilir. Güncel veriler, tedavi sırasında biraz egzersiz yapmayı sürdüren kişilerin kanserle daha iyi baş etmenin yanı sıra daha uzun yaşayabileceğini de göstermektedir.

Normal yaşam tarzınızı devam ettirmeye çalışın

Normal yaşam tarzınızı devam ettirin ancak gerektiğinde düzenlemeler yapmaya açık olun. Elinizdeki güne odaklanın. Stresli zamanlarda bu basit stratejiyi göz ardı etmek kolaydır. Gelecek belirsizse, bir şeyleri organize etmek ve planlamak aniden bunaltıcı gelebilir.

Kendi baş etme stratejinizi geliştirin

Nasıl her insanın kanser tedavisi kendine özelse, başa çıkma stratejileri de bireyseldir. Denenebilecek fikirler:

 

Rahatlama teknikleri deneyin.

Duygularınızı aile üyeleri, arkadaşlar, bir manevi danışman veya bir danışman ile dürüstçe paylaşın.

Düşüncelerinizi düzenlemenize yardımcı olması için bir günlük tutun.

Zor bir kararla karşılaştığınızda, her bir seçeneğin fayda ve zararlarını listeleyin.

Bir manevi destek kaynağı bulun.

Yalnız kalabilmek için ayrıca zaman bırakın.

İş ve boş zaman faaliyetlerine yapabildiğiniz kadar dahil olmaya çalışın.

 

 

Yayınlanma Tarihi : 2021-1-20 16:41:42
Okunma Sayısı : 2546
kiremitçiler