KADİR BAŞKANIN SABRI TAŞTI

YA PARAYI VERİN, YA YOLU YAPIN

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Barbaros ile Malkara yolu arasında kalan bölgede yapılan çalışmanın durması nedeniyle Karayollarına ödedikleri paranın geri iadesini istiyor. Başkan Asyaport Limanı ile Malkara yolu arasındaki bağlantı yolunun 2014 yılından bu yana yapılmadığını ve o gün ödenen toplam 20 milyon liranın kendilerine iade edilmesini istedi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak yaptığı yazılı açıklamada yol için Süleymanpaşa Belediyesi’nden 5, Büyükşehir Belediyesi’nden ise 15 milyon lira istendiğini ve bu paranın Karayolları Genel Müdürlüğüne ödendiğini açıkladı.

Başkan 7 yıl geçmesine rağmen yolun kalan küçük bir kısmının tamamlanmadığını ve bu nedenle yolun tamamlanmasını veya paranın iadesini istedi.

Bilindiği gibi söz konusu yol yapımı sırasında tarihi bir bulguya rastlanmış ve Anıtlar Yüksel Kurulu yolun inşaatını durdurmuştu. Aradan geçen 7 yıl sonunda durum olumlu veya olumsuz sonuçlanmayınca Belediye Başkanı Kadir Albayrak da böyle bir yola başvurdu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın konuşla ilgili yaptığı açıklamanın tamamı şu şekilde:

 

 

“KARAYOLLARI GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE ÇAĞRIMIZDIR

YA KUMBAĞ-BARBAROS İLE MALKARA YOLU BAĞLANTI YOLUNU TAMAMLAYIN YA DA BU YOLUN YAPIMI İÇİN ÖDEMİŞ OLDUĞUMUZ PARAYI İADE EDİN

Önemli bir lojistik merkezi olan Tekirdağ’ımızda Barbaros ve Asyaport limanları ile Malkara Yolu arasında bağlantı yolu yapılması amacıyla 2014 yılında Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz tarafından 15 milyon TL; Süleymanpaşa Belediyemiz tarafın 5 milyon TL olmak üzere toplam 20 milyon TL ödendiği halde geride bıraktığımız 7 yılda söz konusu yol tamamlanamamış ve halkımızın kullanımına sunulamamıştır.

Ülkemizin Avrupaya ve dünyaya açılan kapısı durumunda olan Tekirdağ’ımızda lojistik faaliyetlerinin etkin ve hızlı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla ağır tonajlı araçların yapılacak olan yeni bağlantı yoluna yönlendirilmesi ve bu şekilde hem hâlihazırda kullanılmakta olan Altınova, Barbaros ve Kumbağ yolunda trafiğin rahatlatılması hem de yolun sağlam durumda kalmasının sağlanması hedeflenmiştir.

Barbaros Limanı ile Malkara Yolu arasında 6.300 metrelik çift şeritli bölünmüş yol yapılması ve bitümlü sıcak karışım ile kaplanması işinin ivedi olarak yapılabilmesi için Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin 10.07.2014 tarih ve 188 Nolu kararıyla Karayolları Bölge Müdürlüğü’ne 15 milyon TL ödenmesine karar verilmiş ve söz konusu ödeme işlemi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca Süleymanpaşa Belediyemiz tarafından 5 milyon TL ödenmiştir. Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün yetki ve sorumluluğunda bulunan yolun yapımı için 20 milyon TL (günümüzdeki değeriyle 70 milyon TL) ödenmiş olmasına ve aradan 7 yıl geçmiş olmasına rağmen yol yapım çalışmaları tamamlanamamıştır.

Trakya Bölgemizde, Barbaros Limanı ve Asyaport Limanı üzerinden denizyolu aracılığıyla gerçekleştirilen ithalat ve ihracat faaliyetlerinin hızlı, etkin ve güvenli bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla söz konusu bağlantı yolunun ivedilikle tamamlanması gerekmektedir. Bu sebeple Karayolları Bölge Müdürlüğü’nün yanı sıra iktidar partimizin Tekirdağ milletvekilleri olan TBMM Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Şentop, Sayın Mustafa Yel ve Sayın Çiğdem Koncagül ile AKP Tekirdağ İl ve İlçe teşkilatlarının yöneticilerinin bu sorunun çözümüne katkı sunmaları konusunda çağrıda bulunuyorum.

Karayolları Bölge Müdürlüğü Barbaros-Kumbağ ile Malkara Yolu bağlantı yolunu ya bir an önce tamamlamalı ya da Tekirdağ Büyükşehir Belediyemiz ve Süleymanpaşa Belediyemiz tarafından ödenmiş olan toplam 20 milyon TLyi yasal faiziyle birlikte iade etmelidir.

Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Tekirdağ halkının menfaatlerinin korunması ve hak ettiği hizmetlere kavuşması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyunun bilgisini saygıyla arz ederiz.

Yayınlanma Tarihi : 2021-5-26 17:07:39
Okunma Sayısı : 790
kiremitçiler