Kadın gazeteciye saldırı kınandı

BALIKESİR ALTIEYLÜL BELEDİYE BAŞKANI ve Bağımsız Belediye Başkan Adayı Hasan AVCI’nın ekibinde yer alanlarca Türk İnternet Medya Birliği Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Temsilcisi Gazeteci Semra Aman AKYÜREK’e yapılan çirkin saldırıyı kınıyoruz….

Bir medya mensubuna, Birliğimizin yetkilisine ve bir kadına yapılan bu eylem sebebiyle tüm basın camiasını Belediye Başkanını protesto etmeye ve kınama mesajı yayınlamaya çağırıyoruz… 

Ülkemizin yerel seçimlere gittiği bir dönemde siyaseti zorbalıkla yapmaya kalkan zihniyet artık el birliğiyle siyaset sahnesinden uzaklaştırılmalıdır. Bu zihniyetin medyada, gazetelerde ve camiamızda haber değeri yoktur. Böylesine şiddet meyilli bir güruhun topluma vereceği birşey olamaz! 


Yerel seçimlerde 
Basın mensupları, demokrasinin temel unsurlarından birini oluşturur ve kamuoyunu bilgilendirme görevini yerine getirirken herhangi bir şekilde tehdit edilmemelidir. Bu tür şiddet eylemleri, ifade özgürlüğünü engellemek ve basın özgürlüğünü zedelemek anlamına gelir. 
Bu davranışın en ağır faturasını sandıkta millet zaten gösterecektir. 
Sayın Akyürek’in şahsında gerçekleşen olay nedeniyle şahsına, Balıkesir basın camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz.

Birliğimiz hukuki süreci yakından takip edecek ve konunun adli boyutunun her aşamasında kamuoyunu bilgilendirecektir. 

Basın özgürlüğü, demokrasimizin temel taşlarından biridir ve herkesin bu özgürlüğü güvence altına almak ve korumak için sorumlulukları bulunmaktadır. Hiç kimse, mesleklerini icra ederken korku ve tehdit altında olmamalıdır. Bu tür olaylar, demokratik değerlerimize ve toplumsal huzurumuza zarar vermektedir.

Basın özgürlüğünü (şehir ismi) olarak savunmaya devam edeceğiz (şehir ismi) olarak Semra Aman Akyürek’in yanındayız… 

(Şehir ismi) olarak bu türün siyasetten silinmesi için elimizden geleni yapmayı sorumlu gazetecilik olarak kabul ediyoruz…

Yayınlanma Tarihi : 2024-2-27 22:32:15
Okunma Sayısı : 269
kiremitçiler