ÇİÇELERİN EFENDİSİ, ÇİÇEKÇİ VOLKAN CAN

20 yılı aşkın süredir Tekirdağ’da çiçekçi dükkanı işleten Volkan Can haliyle sektörün en deneyimli insanlarının başında geliyor. Tecrübesini, işine olan saygısını ve güler yüzünü ortaya koyan Volkan Can deyim yerindeyse adeta çiçeklerin efendisi. Gazetemizin bu sayısında sektörü baz alarak kendisiyle keyifli bir röportaj gerçekleştirdik.

Sanıyorum ki güller, papatyalar, orkideler kısaca tüm çiçekler neredeyse tüm insanlara mutluluk verici özellik taşıyorlar. Birinin gönlünü mü almak istiyoruz gönderin bir çiçek, birinin özel gününü mü kutlamak istiyoruz gönderin bir çiçek, birinin kalbine mi dokunmak istiyoruz gönderin bir çiçek. Hoşuna gitmeyecek insan yoktur diye düşünüyorum. Kimi zaman karşımızdaki insana onu sevdiğimizi söylememize yardımcı olur, kimi zaman onu unutmadığımızı, kıymet verdiğimizi, değerli olduğunu ifade etmenin en ahenkli halidir çiçekler. Duygumuz ne ise karşıdaki insana anlatmada bize yarenlik yapar. İşte bu yüzden önemli sektörlerin başında geliyor çiçekçilik. Sosyal yaşamın olmazsa olmazı halindedirler. Biz de buradan yola çıkarak kentimizde hizmet veren ve yıllarını bu işe veren Volkan Can ile bir röportaj yaptık. Gelin isterseniz daha fazlasını Volkan beyin kendisinden alalım. 

Habibe Tilki Üzel: Sizi tanıyabilir miyiz lütfen?

Volkan Can: Elbette, ben Volkan Can. Aslen Adanalıyım ancak 20 yılı aşkın zamandır Tekirdağ’da yaşıyorum. 20 yıldır bu sektör ile uğraşmaktayım. Evli ve bir çocuk babasıyım.  

 

H.T.Ü.: İş hayatı için neden çiçekçilik sektörünü tercih ettiniz?

V.C.: Bizim sektörümüz uzaktan bakıldığı zaman sanki kolaymış gibi gözüküyor ancak gerçekten öyle değil. Buna rağmen bu işi yaptığım için çok mutluyum. Benim çiçeklere karşı ilgim hep vardı. Bir de bu işin içine insanları mutlu etmek, bizden giden çiçeklerle buna dahil olmak eklenince işim benim için çok daha anlamlı oldu. Bu yüzden severek ve saygıyla işimi yapıyorum. Zaten 20 yılımı verdim. Bu konuda son derece tecrübe edindim haliyle.

 H.T:Ü.: İşiniz zorlukları nelerdir?

V.C.: Şöyle ki belki uzaktan bakıldığında yazın serinde kışın sıcakta oturuyor çiçek sarıyor gönderiyoruz gibi gözükebilir. Ancak gerçekten bu kadar özet halinde değil. Bir kere bir sürü canlı çiçeklerin bakımı ile ilgilenmek zorundayız. Her bir çiçeğin ihtiyacı olan şey başka. Hep bakımlı ve güzel olmak zorundalar. Tedarik kısmı da zaman zaman zor olabiliyor. Gidip kendimiz seçip alıp geliyoruz. Çiçek ne için hazırlanıyorsa biz de o heyecana ortak oluyoruz. Zamanlama konusunda hata yapmamamız gerekiyor. Titizlik ve özveri gerektiren bir iş. Ancak dediğim gibi insanların özel günlerinde onlara yardımcı olduğumuz için çok mutlu oluyoruz.

 

H.T.Ü.: Gelen bir müşteri neler bulabilir sizde?

V.C.: Saksı çiçeklerinden pek çok tür mevcut. İstediklerinden bulabilirler. Hazır vazo çiçeklerinden bulabilirler. Araba süslemeden her türlü etkinlik ve kutlamaya dair uygun çiçeklerimiz mevcuttur. Çeşitli kurumlarla da çalışıyoruz.

H.T.Ü.: Son yıllarda artık sanki daha bir çiçek gönderimi oluyor değil mi?

V.C.: Kesinlikle öyle özellikle son 5-6 yıldır hiçbir özel gün es geçilmiyor. Bu pandemi süresinde de aslında insanlar çıkıp alışveriş yapamadıkları için hediye anlamında çiçek tercih ettiler diyebilirim.

 

H.T.Ü.: Canlı çiçeklerden aranjman yapma konusunda tamamen kendi zevkiniz mi etkili oluyor?

V.C.: Uzun yıllarımı sektöre verince haliyle illaki oturuyor bir şeyler. Hangi rengin yanına ne yakışır, hangi çiçekle hangisi olur artık gözüm kapalı biliyorum. Elbette müşterimin fikri çok önemli. Bilen hanım müşterilerim kendi özetliyor zaten ne istediğini bilmeyene ise örnekler gösteriyorum. Ne amaçla hangi ortama göndereceğini soruyorum. Ona göre en güzelini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Çıkan sonuçlar şükür ki güzel oluyor. Müşteri memnuniyeti bizim için çok önemli. 

H.T.Ü.: Saksı çiçeklerine özel bir bakım yapıyor musunuz?

V.C.: Bunu çoğu kişi soruyor vitamin vs veriyor musunuz diye. Her çiçek için genel şeyler söylemek çok zor. Kimi ışığı, kimi karanlığı, kimi çok suyu, kimi az suyu seviyor. Evde bunu ayarlayabilme şansınız var ama burada mekan alanı belli bazen alandan dolayı mesela ışık ayarında zorlandığımız olabiliyor. Zaten hızla satılınca yenisi geliyor böylece aslında hep taze ve bakımlı oluyorlar.

H.T.Ü.: Evde yetiştirmek için en uygun çiçek hangisi? Hangi özelliği onu en uygun çiçek yapıyor?


V.C.: Evde yetiştirmek için aslında o kadar çok çiçek var ki biraz ilgi ve alaka ile hemen hemen tüm çiçekler yetiştirilir, çok sıkıntı olmaz. Üstten sulamak ve altta su bırakmamak gerekiyor.

H.T.Ü.: Gelin buketlerinde bu sene neler moda?

V.C.: Tek şu moda demek çok doğru değil bence. Çünkü herkesin hayal ettiği gelin buketi farklı. Bu yüzden yüzde yüz kişiye özel çalışıyorum.

H.T.Ü.: Bir çiçekçi olarak anneniz ve eşinize özel günlerde çiçek mi yolluyorsunuz?

V.C.: Güzel soru. Aslına bakarsanız annem için tercih ediyorum ancak eşim genelde başka hediyeler göndermemi rica ediyor (gülüyor).

H.T.Ü.: Bunca yıl boyunca başınıza biraz da komik olan talihsiz bir olay geldi mi?

V.C.: İşimizi son derece dikkatli yapmaya gayret ediyoruz. Fakat zaman zaman talihsiz olaylar olmuyor değil tabii çok sık değil. Bir keresinde sevgililer günüydü bir bey bir hanıma çiçek göndermiş fakat kuryem adres karışıklığı yaşayarak başka bir adrese götürmüş kapıyı bir bey açmış ve sanki o beyefendinin eşine çiçek gönderilmiş gibi oldu. Haliyle biraz gerginlik yaşansa da neticede sorunu çözdük ancak bir hayli mahcup olmuştuk. 

H.T.Ü.: İleriye dönük olarak şubeleşme fikriniz var mı?

V.C.: Kafamızda illaki bazı düşünceler var ama şuanda malum pandemi süreci vs o yüzden istediğim şey öncelikli olarak işimizi hakkımızla yerine getirebilmek.

H.T.Ü.: Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür eder, hayırlı kazançlar dileriz.

Yayınlanma Tarihi : 2021-6-17 15:25:51
Okunma Sayısı : 380
reklam yan