BÜYÜK BİR TANITIM YAPILDI

Tekirdağ’da faaliyet gösteren Batı Trakya Gazeteciler Derneği Başkanı Türkiye Gazeteciler Federasyonu’nun 67. Başkanlar Konseyine Tekirdağ’da ev sahipliği yaptı. Kentin tanıtımı için de büyük önem taşıyan bu organizasyona ülkenin dört bir tarafından gazetecilerin yanı sıra Balkanlardan ve Avrupa’dan da ilk kez gazeteciler katılım gösterdi.

Tekirdağ’da büyük bir organizasyon gerçekleşti. Türkiye Gazeteciler Federasyonu 81 ilden gazeteciler ile Kosova, Makedonya, Yunanistan, Bulgaristan, Almanya, Hollanda, Belçika ve Kıbrıs’tan 150 civarında gazeteci katıldı. Misafir gazeteciler Tekirdağ’ı hayran kalırken daha ilk günden kendi bölgelerindeki yayın organlarında kendimizin güzelliklerini yazmaya başladılar.

 

DÜZENLENEN GALAYA SİYASİLERİN İLGİSİ BÜYÜKTÜ

DES HOTEL’de düzenlenen galaya sadece Vali, Milletvekilleri ve Belediye Başkanları davet edildi. Davete CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü ve Tekirdağ Milletvekili Faik Öztrak, Akparti Milletvekili ve MKYK Üyesi olan Mustafa Yel, İyi Parti Milletvekili Enez Kaplan, CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun katıldı.

Etkinlik için bir gün önceden şehre gelen CHP’nin İzmir Milletvekili TGF’nin Onursal Başkanı Atilla Sertel gündüz yapılan üç saatlik toplantılardan sonra daha önceden belirlenen programı gereği İzmir’e hareket etti.

Düzenlenen etkinliğe büyük katkıları olan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata katılarak geceye güç kattılar.

İLK DURAK ÜNİVERSİTE OLDU

Etkinlik ilk gün Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin’in güzel sunumuyla başladı.

Rektör 30 bin öğrencilerinin olduğunu ve 2 bin 500’ünün bu yıl yabancı ülkelerden gelen bireyler olduğunu belirtti. 400 milyonluk bir bütçeyi yönettiklerini ve özellikle Ziraat fakültelerinde yerel ve milli 10 çeşit tohumu üreterek ülke ekonomisine büyük katkı sağladıklarını ifade etti.

Rektör Şahin, “Öğrencilere 4 TL karşılığında kendi mutfağımızda her gün yemek hazırlıyor ve bu menülerden birisi olan çorba, Tekirdağ Köftesi, salata ve Hayrabolu tatlısını bugün siz değerli konuklarımıza ikram ediyoruz” dedi.

 Rektör ayrıca, öğrencinin yeterli gıdayı alması için zararına bir mutfağı işleterek kutsal sayılacak bir görevi yerine getirdiklerini de ifade etti

SÜLEYMANPAŞA İLÇEMİZİ GEZDİK

NKÜ’de yenilen öğle yemeğinin ardından Kültür Müdürü Ahmet Hacıoğlu’nun ev sahipliğinde şehrin turistik mekanları gezisine geçildi.

Tekirdağ’ın 210 bin nüfuslu merkez ilçesi olan Süleymanpaşa’da yer alan ünlü vatan şairi Namık Kemal’in müzeye çevrilen evi, Rüstempaşa Cami, Etnografya Müzesi, İbrahim Balaban resim müzesi, Rakoczi Müzesi, Tunaboyu seyir parkı ve Rumeli İskelesi ziyaret edildi.

Rumeli iskelesinde misafirleri Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel karşıladı. Üç tarafı denizlerle çevrili Rumeli İskelesinde bir saat boyunca dinlenen misafirler, sunulan ikramlar eşliğinde genç belediye başkanı ile sohbet etme imkanı buldu. Misafirlerle tek tek ilgilenen Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel kendisine yöneltilen tüm soruları yanıtlayarak ilçesi hakkında ki önemli bilgileri misafirlerine aktardı.

MARMARAEREĞLİSİ YOLCULUĞUMUZ BAŞLADI

Gazeteci misafirler daha sonra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’ın tahsis ettiği otobüslerle Marmaraereğlisi’nde yapılan kazılar sonucunda ortaya çıkan eski Roma Dönemine ait Perinthos Şehrinin tanıtımı için düzenlenen bir kokteyle katıldı.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata’nın ev sahipliğinde düzenlenen ve Kültür Müdürlüğünün katkı sağladığı tanıtım kokteylinde değerli Profesörlerin bilgileri ışığında misafirler aydınlatıldı. Eski Roma döneminde kurulan Perinthos şehri hakkında bilgiler alan katılımcılar kendilerine sunulan broşürleri de şehirlerine götürmek amacıyla çantalarına koydular.

Batı Trakya Gazeteciler Derneği tarafından düzenlenen etkinliğin ilk günü Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata’nın İskele Restaurantta konuklara ikram ettiği balık ve balık ürünleri ziyafetiyle son buldu.

KONUK GAZETECİLER İKİNCİ GÜNÜNDE MUHTEŞEM BİR TOPLANTIYA REFAKAT ETTİ

Dünya coğrafyasının birçok yerinden gelen 150 civarındaki gazeteci misafirler yenilen kahvaltının ardından RAMADA HOTEL’de düzenlenen yerel ve ulusal basının sorunlarının ele alındığı üç saatlik bir toplantı düzenledi.

Toplantıya İzmir CHP’li Milletvekili ve Gazeteci Atilla Sertel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ulusal basının duayen isimleri Yalçın Bayer ve Mustafa Dolu’da katıldı.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen gazeteciler yerel ve ulusal basının sorunlarını tek tek masaya yatırırken Kosova, Makedonya, Bulgaristan, Yunanistan, Kıbrıs, Belçika, Hollanda ve Almanya’dan gelen gazeteciler de bölgelerinde Türkçe yayınladıkları gazete ve dergileri hakkında önemli bilgiler aktardı.

Avrupa’da, Balkanlar’da ve Kıbrıs’ta yapılan gazeteciliğin ülkemize göre avantajlarını ve dezavantajlarını ortaya koyarak kıyaslama olanağı sağladılar. Çok verimli geçen toplantının sonuç bildirgesi, TGF’nin Yönetim Kurulu tarafından gece 23 00’te başlayıp gecenin geç saatlerine kadar süren bir toplantıyla hazırlanarak hükümet ve siyasi parti liderlerine sunulmak üzere rapor haline getirildi.

HOTEL’de düzenlenen üç saatlik toplantının ardından öğle yemeği için Şarköy İlçesine geçen gazeteciler Belediye Başkanı Alpay var tarafından karşılanarak deniz kenarında bulunan restaurantta yemek yediler. Şarköy ilçesinin son günlerde yaptığı projelerle çehresini değiştiren Alpay Var konuklarla yaya olarak bir geziye katılarak hizmetlerini yerinde gösterdi. Heyet daha sonra ülkemizde ki şarap üretiminde önemli bir yere sahip Şarköy’ün önemli mahallesi (belde) Mürefte’ye hareket etti.

Belediye Başkan Yardımcısı Ogün Kürümoğlu’nun rehberliğinde misafirler daha sonra Mürefte’de bulunan şarap fabrikalarını ve müzelerini gezerek bilgiler aldı. Ülkede satışı yapılan, Doluca, Sevilen, Aker, Güzel Marmara gibi şarap markalarının Şarköy’de üretildiğini ve Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’ya ait Gülor Şarapçılık firmasının ise ürettiği şarapları, şarap diyarı Fransa başta olmak üzere bir çok Avrupa ülkesine ihraç ettiğini öğrenince şaşkınlıklarını gizleyemediler. Türkiye’nin 16 km’lik en uzun sahiline sahip ilçe olma özelliğini bünyesinde bulunduran Şarköy’e hayran kalan konuklar ilçenin kış aylarında 31 bin yaz aylarında ise 400 bin nüfusa sahip olduğunu öğrenince çok şaşırdılar. İlçede bulunan 16 km’lik sahil boyunca her m2’de denize girildiğini gören konuklar şaşkınlıklarını bir kez daha gizleyemedi. Konuklar Şarköy programının hemen ardından gece kendileri onuruna düzenlenen basın balosuna katıldılar.

Düzenlen baloda, iki günlük etkinliğe katkı sağlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak’a, Süleymanpaşa Balediye Başkanı Cüneyt Yüksel’e, Marmaraereğlisi Belediye Başkanı Hikmet Ata’ya, Şarköy Belediye Başkanı Alpay Var’a, İş insanları Bekir Kiremitçi ve Kaptan Şirketler Grubu adına Orhan Çebi’ye birer plaket sunuldu.

Heyet Pazar günü yapılan kahvaltının ardından ülkelerine ve şehirlerine dönmek üzere yola çıktılar.

EMNİYET TAM TEKMİL

Batı Trakya Gazeteciler Derneği’nin ev sahipliğini yaptığı 67. Başkanlar Konseyi organizasyonu boyunca Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri toplantıya katılan heyetin yanında yer aldı.

Yayınlanma Tarihi : 2022-9-6 13:41:06
Okunma Sayısı : 595
reklam yan