“Bizimki Deva Tarzı Siyaset”

Herkesin bildiği gibi çok kısa bir süre önce Türkiye’de yeni bir parti kuruldu. Deva Partisi Türkiye siyasetinde tertemiz bir sayfa açmayı amaçlayarak çalışmalarını başlattı. Genel Başkalığını Ali Babacan’ın yaptığı partinin Tekirdağ Kurucu İl Başkanı olarak Hasan Berk Çebi atandı. Deva Partisi özellikleri nedir, Hasan Berk Çebi kimdir hepsi sizler için özel röportajımızda…

Ülke genelinde merak uyandıran Deva Partisi teşkilatlanma çalışmalarına başladı. Tekirdağ’da da durum farklı değil. İvedi bir şekilde teşkilatlanmaya yönelik çalışmalarını sürdüren partinin Tekirdağ Kurucu İl Başkanı Hasan Berk Çebi oldu. Tekirdağ’da daha önce hiçbir siyasi partide aktif siyaset hayatı olmayan Başkan Çebi Türkiye’de yapılan hırçın siyasetin ona daima ters geldiğini ancak şimdi Deva Partisi’ne kendini son derece ait hissettiğini belirterek ötekileştirmeden ve kirletmeden tertemiz bir siyaset yapacaklarının altını çizdi. Gelin isterseniz daha fazlasını Kurucu Başkan Hasan Berk Çebi’nin kendisinden alalım. Keyifli okumalar…

Habibe Tilki Uzel: Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Deva Partisi Tekirdağ Kurucu İl Başkanı Hasan Berk Çebi: Elbette ben Hasan Berk Çebi, 1984 Tekirdağ doğumluyum. İlköğretim ve lise hayatımı Tekirdağ’da tamamladım. İstanbul’daki eğitim durumumdan sonra İtalya’nın Milano şehrinde Endüstriyel Tasarım Bölümünü bitirdim. 6 sene kadar yurt dışında kaldım. Hollanda, Portekiz gibi yerlerde yaşadım. O dönemde yurt dışında  okurken orada çeşitli işletmelerim de oldu. Sonrasında ise eşim ile evlenme kararı aldık ve ülkemize, Tekirdağ’a dönüş yaptık. Döndükten sonra da bilişim ve inşaat sektörü üzerine çalışmalarımı gerçekleştirdim. 4 çocuk babasıyım.

“Deva Partisi ülkemize muhakkak ki taze kan”

H.T.Ü.: Sizinle ilgili yaptığımız araştırmalarda görüyoruz ki siyaset ile daha önce hiç ilgilenmemişsiniz. Deva Partisi’nin sizi içine çekme nedenleri arasında neler var?

H.B.Ç.: Bana bu tip sorular epey soruluyor. Çünkü ülkemizde sanırım şöyle bir algı var, siyasette adınız varsa mutlaka evvel ezelden siyasetin içinde olmalıymışsınız gibi düşünülüyor. Evet, daha önce siyaset ile hiç ilgilenmedim. Elbette ne oluyor bitiyor takip ediyordum özellikle yurt dışında yaşadığım dönemde memleket hasreti de fazla olunca ülkede olanı biteni daha çok takip ediyorsunuz. Ancak aktif bir şekilde hiçbir partide görev ve yer almadım. Deva Partisi ülkemize muhakkak ki taze kan, yeni soluk olacak. Bizler de tertemiz bir şekilde partimizin içinde görevimiz ne ise onu yerine getireceğiz. Buna başta kalben söz verdik. Parti içinde belki yeni yer alıyorum ama Deva kelimesi bana öyle yakın ki benim için öyle manidar ki 2012’de ilk kızım doğdu ve ismi Deva. Bu yüzden ‘Deva’ kelimesine sempatim bir hayli fazla (gülüyor).  Deva Partisi’nin beni içine çekmesinin elbette çeşitli nedenleri var. Baktığımız zaman bizim ülkemizde gerçekten sert siyaset yapılıyor. Acımasız durumları izliyoruz maalesef. Hal böyle olunca da siyasetten ister istemez negatif bir enerji alıyoruz. Fakat Deva Partisi asla ama asla negatif siyasetin örneği olmayacak. Ben zaten partimizin Genel Başkanı Ali Babacan’ı ilgiyle dinliyordum. Dolayısıyla onun varlığı benim için çok önemli. Etkisi çok büyük diyebilirim.

H.T.Ü.: Vatandaş için de yepyeni bir parti. Herkes içeriğini, partinin nasıl tanımlanacağını merak ediyor. Bu anlamda partiniz için ne söyleyebilirsiniz?

H.B.Ç.: Deva Partisi Türkiye siyasetine tertemiz bir sayfa açacak. Teşkilatlanma çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Üstelik şöyle bir kriterimiz var. Bu konuda seçim ve analizlerimizi yaparken öncesinde hiçbir siyasi partide bağı olmayan kişilerin olmasına dikkat ediyoruz. Dediğim gibi gerçekten hem temiz hem de taze kan olacak Deva Partisi. Genel Başkanımız Babacan başta olmak üzere hepimiz bu partide ayrıştırılma ve ötekileştirme konularına karşı bir duruş sergileyeceğiz. Bu ülke ayrıştırılmalar yüzünden çok acı çekti. Ötekileştirmenin her türlüsüne karşı olacak Deva Partisi. Hukukta adalet ve üstünlük ile basın özgürlüğü de yine partimizin olmazsa olmazı olan konulardan. Eğer ötekileştirmezsen, hukukun üstünlüğüne inancın tamsa, basın adil ve özgür işliyorsa şuan yolunda gitmeyen birçok şey bile çoktan yoluna girer. Biz bir slogan dahi seçmedik. Gerçekten herkesin her kesimin Deva Partisi olacağız. Vatandaşın ilgisi inanılmaz güzel. İnsanlar artık bazı şeylerin düzelerek değişmesini ivedikle bekliyorlar.

“Deva Partisi Tekirdağ Teşkilatı Türkiye armonisi tadında”

H.T.Ü.: Teşkilatlandırmayı oluştururken belli kriterleriniz nelerdir? Başvuran kişilerin sosyal yapıları ne durumda?

H.B.Ç.: İlk söylediğim gibi siyasi geçmişinin olmaması bizim için öncelikli artı oluyor. Sonrada aslında olması gereken konulara bakıyoruz. Doğruluk, üslup, ticaretindeki duruşu… Bunlarda sıkıntı yoksa zaten kişi yanlış değildir diye düşünüyoruz. Tekirdağ’da çok güzel talepler var. Net başvurusu şimdiden 2500 civarında. Aktif rol almak isteyen pek çok kişi var. Bunların arasında 18 yaşında pırıl pırıl gençler de var 60 yaşında kişilerde var. Esnaf, doktor, öğrenci gibi çeşitli meslek gruplarımız mevcut. Bizi en çok memnun eden mesela Tekirdağ teşkilatı sanki Türkiye armonisi gibi. Tekirdağlı, Sinoplu, Erzurumlu, Vanlı pek çok başvuran mevcut. Bu da Deva’nın farkını ortaya koyacak. Bizde asla üstten bakma ve sen bizden değilsin durumu yaşanmayacak. Bunu hiç aklımızdan çıkarmayacağız. Biz buna ‘Deva Tarzı’  siyaset diyoruz ve Türkiye Deva Tarzı siyaseti çok sevecek. İl ve ilçe teşkilatlanma çalışmalarında kadın yönetici sayısı asla % 35’in, genç yöneticilerin %20’nin, engelli yöneticilerin ise %1’in altında olamayacağı bir tablo oluşturacağız. Zaten Deva Partisi yönetimlerine gireceklerin % 50’sinin daha önce siyasi geçmişi olmayan kişilerden oluşması da bizim farkımız olacak.

H.T.Ü.: Daha önce hiçbir siyasi partiye yakınlık hissetmezken şimdi Deva’nın il başkanısınız. Şuan olduğunuz yere kendinizi ait hissediyor musunuz?

H.B.Ç.: Dediğim hırçın siyaset örneklerini görmek siyasete uzak kalmamı beraberinde getirdi. Fakat şimdi içinde olduğum parti ve teşkilata kendimi o kadar ait hissediyorum ki partimizin ana hatları ve çizgisi o kadar ne bir şekilde belli ki yıllarca hayal ettiğim parti özellikleri taşıyor. Çizgimizi bıkmadan usanmadan vatandaşa anlatacağız, haklı olarak oylarını kimlere emanet ettiklerini bilmek isterler. Vatandaş ile her zaman içli dışlı olarak, önde veya geride gitmeden yan yana bu ülkede çok güzel işler başaracağımıza çok inanıyorum. Siyasette çok deneyimli ve oldukça kapsamlı biri olan Genel başkanımız Ali Babacan ile birlikte aynı yolda yürümek ayrı güzel zaten.

H.T.Ü.: İl binanızın durumu nedir?

H.B.Ç.: Çok yakında faaliyete girecek. Bu anlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sıra dışı bir il binamız olacak. Önceliğimiz engelli vatandaşlarımız. Onların rahatlıkla gelip gidecek olması önemli. Çalışma ofisleri ve toplantı odaları cam bölmelerden olacak. Herkes herkesi rahatça görecek. Kapalı kapılar ardında işler konuşulmayacak. Şeffaflık olacak. Parti binamızda süt emzirme odaları, mescit ve Wi-Fi imkanı bulunan mini çay kahve içme köşemizde olacak. Tuvaletler ve elektrik sistemlerimiz tasarruf tedbirlerine liyakatli olarak tamamen fotoselli musluklardan oluşturulacak. Binamızın da açılışını en geç bir ay içinde yapmayı planlıyoruz.

H.T.Ü.: Peki Yerel Basın ile ilişkinizi nasıl tutacaksınız?

H.B.Ç.: Basın bir ülkenin olmazsa olmazıdır. Hele yerel basın kanı, canıdır. Parti olarak da basın özgürlüğü bizim değinmek isteğimiz konulardan yukarıda da belirttim bunu. Dolayısıyla yerel basın ile her zaman güzel bir diyalog içinde olacağımızı düşünüyorum ki hepsiyle şimdiden aramız çok iyi. Yerel basını görmezden gelmek son derece yanlış bir adım.

H.T.Ü.: Son olarak iş ve siyasi hayatın dışında özel yaşantısında neler yapar Hasan Berk Çebi?

H.B.Ç.:  Müzik dinlemeyi çok severim. Arambi ve hiphop tarzını severim. Duygusal bir insan olduğum için arabesk tarzını da severim. Extreme ve su sporlarına ilgim vardır. Snowboard ve motocross yapıyorum. Dağcılık ve paraşüt atlama ile ilgileniyorum. Bunların dışında ailem ve çocuklarımla zaman geçirmeyi çok seviyorum. Ailenin hayattaki en önemli şey olduğuna inanıyorum.

H.T.Ü.: Başkanım öncelikle bu güzel röportaja zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim, sizlere de başarılar ve kolaylıklar dilerim.

Yayınlanma Tarihi : 2020-7-28 17:18:48
Okunma Sayısı : 293
kiremitçiler