BİNALARIMIZIN YÜZDE 60’I ÇÜRÜK


DEPREM KONULU TOPLANTI

ACI TABLOYU BİR KEZ DAHA GÖRDÜK

BİNALARIMIZIN YÜZDE 60’I ÇÜRÜK

 


Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Deprem konusunda bilinçlendirme konulu toplantının ikincisini Süleşmanpaşa Büyükşehir Belediye Binası toplantı salonunda gerçekleştirdi. Toplantıya Başkan Kadir Albayrak’ın yanı sıra Genel Sekreter Fatih Ünsal, Muratlı Belediye Başkanı Nebi Tepe, Genel Sekreter Yardımcısı Emin Pehlivan, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Sevim Yener katıldı.


Toplantıda ilk açıklamayı yapan Başkan Kadir Albayrak deprem konusunda en riskli bölgelerden birinin de Tekirdağ olduğunu ve bu gerçeğe göre hareket ettiklerini ifade etti. Başkan Albayrak, “Bölgemiz özellikle son günlerde yaşanan depremlerle daha da hassas duruma geldi. Biz ilk geldiğimiz günden bu yana bu konuda ciddiyetle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.


TABLO VAHİM

Tekirdağ için gerekli çalışmaları bakanlık ve Afat ile koordineli olarak yaptıklarını aktaran Başkan Albayrak, “Biz belediye olarak üzerimize düşen görevi yapıyoruz. Toplanma alanlarından, deprem öncesi alınacak tedbirlere kadar hepsi düşünülerek planlama yapılıyor. Yakında seyyar bir mutfak ve fırın alımı gerçekleştireceğiz. Bu sadece kendi bölgemizde değil, başka bölgelerde de yaşanan afetlerde öncelikle gidecek araçlarımız olacak. Toplum olarak daha fazla bilinçle hareket etmemiz gerek” diye konuştu.

Başkan Kadir Albayrak kent genelinde 250 bine yakın bina olduğunu ve bu binaların yüzde 60 civarında depreme karşı dayanıksız olduğunu aktardı. Başkan, “Hızlı bir kentsel dönüşüm gerekiyor. Bu konuda Hükümetin de yerel yönetimlere destek vermesi lazım” dedi.

Başkanın konuşmalarının ardından Genel Sekreter Yardımcısı Emin Pehlivan ile Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Yener birer sunum yaptılar. Basın mensuplarından gelen soruları da yanıtlayan ikili önceliklerinin deprem konusunda eğitim olduğunu ve bu eğitimlerle bilinçlenen bir yapıda olası bir depremi en az kayıpla atlatmanın mümkün olduğunu aktardılar.

 

 


Yayınlanma Tarihi : 5 Şubat 2020
Okunma Sayısı : 92
reklam yan