BAYRAM GELİYOR!

Bayramlar artık eski tadını kaybetti diyorduk ki pandemi bayramı yaşar olduk. Yasaklar geldi evden çıkamıyoruz o heyecanlı telaş olamayacak belki ama adı bayram sonuçta elbet önemi olacaktır.

Kimlerin mutfağında neler pişecek bilmiyorum fakat ramazanda farklı bir beslenme düzenimiz varken birkaç gün sonra düzen tamamen değişecek, aslında eski haline dönecek. Önemli olan bu geçiş sürecini en hafif şekilde yaşamak. Peki, bu geçiş evresinde neler yapmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz?

*Bayram sabahı güne mutlaka kahvaltı ile başlayın!

Bayram sabahı, her ne kadar şu dönemde eskisi gibi kalabalık olamasak ta sofra özenle hazırlanacak ve oruç sonrası yemek yeme özgürlüğüne kavuşmuş olarak ne ararsak olacak belki menüde değil mi? Elbette çeşit artsın ama miktar konusunda dengeyi sağlayın ve sağlıklı tercihler yapın. Bayram günlerini rahatsız geçirmek istemiyor iseniz özellikle şeker, kolesterol, tansiyon sıkıntınız varsa daha dikkatli olmalısınız. Kahvaltınızda yumurta, peynir, zeytin, ceviz, badem, yeşillik tüketmeye özen gösterin. Tatil bu tatlı lazım dersek te kan şekerinizle alakalı rahatsızlığınız yoksa 1 tatlı kaşığı kadar bal/ reçel/tahin-pekmez gibi eklemler yapabilirsiniz.

* Sebze ve salatayla doymaya devam!

Ramazan boyunca değişen düzen yüzünden yaşadığımız sindirim problemlerini artık çözme vakti. O yüzden sebzelere, her öğün yeşilliklere ne derece ağırlık verirsek, suyumuzu yeterince içmeye devam edersek faydasını göreceğiz. Her gün bir öğünde sebze yemeği yiyin, her yemeğin yanında salata tüketin ve etlerin yanına sebze garnitür yapın. Sebzeler size sağlık verecek bana güvenin (:

*Sıcak geldi serinleyelim derken içeceklere dikkat!

Sıcak havada içim serinlesin, bir şeyler içeyim diyorsanız dinleyin. Direkt akla maalesef asitli içecekler geliyor ama su ve mineral dengenizi sağlamak için olabildiğince asitli içeceklerden uzak durmalısınız. Ramazan sonrası azalan vücut suyunu yükseltmek için su tüketimimizi daha da arttırmaya ihtiyaç var. Keyifle birşeyler içmek istediğinizde sağlık probleminiz yoksa; Maden suyu, Türk kahvesi, ayran, ev yapımı limonata veya hoşaf/komposto tercihlerinizin arasında olabilir.

*Misafirlik yok,  porsiyon önemli!

Yasaklar sebebiyle az kişi ile geçireceğimiz bayramda kendinize yetecek kadar ölçüde yemek ve tatlı yapın. Zira büyük bir tepsi baklavayı 3-5 kişi bitirmiş olabilirsiniz aman dikkat. İnşallah diğer bayramlarda tekrar o kalabalık sofralar kurulacak, o zaman tepsiler tencereler büyüyecek.

 

Unutmayın sağlıklı olduğunuz sürece her bayramı yaşarsınız. Hayırlı bayramlar.

Yayınlanma Tarihi : 2021-5-11 15:09:04
Okunma Sayısı : 498
kiremitçiler