SAĞLIK BAKANI KOCA: İYİLEŞEN HASTALARIMIZ VAR


SAĞLIK BAKANI KOCA: İYİLEŞEN HASTALARIMIZ VAR

 


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile bugüne kadar gelinen noktayı değerlendirdi. Bakan Koca sağlık personelleri arasında da testi pozitif çıkan vakaların olduğunu ancak sayısını söyleyemeyeceğini aktardı. Bakan Koca, “Bizi başka ülkelerle kıyaslamayın. Gerekli önlemleri aldık. İyileşen hastalarımız da var. Sayılarını yakında açıklayacağız. Çin’in kullanıp başarı sağladığı ilaçları getirdik. Kullanmaya başladık” dedi.


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı basın açıklaması ile yapılan çalışmaları ve alınan önlemleri aktardı. Bakan Koca, “Evden çıkmama konusunda hassas davranmaya dikkat edelim. Yaşı 65’un üzerindeki vatandaşlarımızın da torunlarını düşünmesini istiyorum” dedi.

 

ÖLEN HASTALARIN BAŞKA RAHATSIZLIKLARI DA VAR

Bakan Koca yaptığı açıklamada ilk günden itibaren ciddi bir mücadele içinde olduklarını da ortaya koydu. Koca, “104 gün geçti ülkemizde 10 Mart’ta görüldü. Mücadelede ciddi bir deneyim kazandık. Olayları takip etme yerine olasılıklara bakıyoruz. Dün itibariyle 1236 olan tanı sayısı ve kaybettiğimiz hasta sayısı 30’du. Bu ölümlerin sebebi doğrudan onların yaşları değil. Kaybettiğimiz 30 hastanın da başka hastalıkları vardı” dedi.


YAŞLILARA SESLENDİ

Sağlık Bakanı Koca, “Büyüklerimizin korona virüsten etkilenmemesi konusunda sorumluluk sahibiyiz. Bizlerin sözlerine kulak versinler. Bu toplumun sizlerin hayat tecrübesine ihtiyacı var. Torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Sizin öğütlerinize ihtiyacımız var. Siz de bu seferliğe mahsus bu öğünü kabul edin. Uygulaması en kolay kişiler sizlersiniz. Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz. Evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandırıldı. Bu kurala uyun. Korona virüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok. Toplum birçok sorumluluğu kendiliğinden yerine getiriyor. Bilim insanları bu mücadelenin aktörleri haline geldi. Felaket tellallığı yapan kimilerine de prim vermiyoruz. Zamanımızı mümkün olduğu kadar evde geçirmek çağrımız karşılık buluyor. Korkuya teslim olmuş bekleyişin yanlış olduğu görülüyor. Hayatı korumanın yolu korkuya teslim olmak değil hayata bağlılıktır” şeklinde konuştu.


YENİ PERSONEL ALINACAK

Sağlık sektöründe bu dönem ihtiyaçların ortaya çıktığına da dikkat çeken Bakan Koca personel alımı ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Bakan, “Kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Üniversite hastanelerimize ve tüm hastanelerimize malzemeler temin edilmiş ve edilmeye devam edilecektir. Bu süreçte sağlık malzemesi üreten bazı firmaların suiistimallerine katı yaptırımlar yapılmıştır ve yapılmaya devam edecektir. Şu ana kadar 20 firma ile anlaşma yaptık. Günlük ne kadar malzeme üreteceklerini öğrendik. Farklı davranmak isteyen firmalarla henüz bir uzlaşma gerçekleşmedi. Ancak el koymak da dahil gerekli yaptırımları yapacağız. Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti geldi. Perşembe gününe kadar 300 bin hızlı tarama kiti gelecek. 1 milyon hızlı tarama kiti kısa sürede elimizde olmuş olacak” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Koca, “Bu virüsü ciddiye almamış ülkelerle Türkiye’nin mücadelesi kıyaslanıyor. Türkiye bu süreci ciddiye almış ve risk alanını daraltmıştır. Biz başka bir ülke olmayacağız. Yakın veya uzak başka bir ülkeye benzemeden bu zor günleri aşma durumu var. Günün değil hayatın hesabını yapma zamanıdır. Tedbir zamanıdır. Bizler tedbirleri tek tek uyguluyoruz ve mümkün olduğunca az temas kuruyoruz” dedi.


İYİLEŞEN HASTALAR VAR

Gazetecilerin sorularına da yanıt veren Bakan Koca, ortaya çıkan vakalarla ilgili de açıklamada bulundu. Bakan iyileşmeler konusunda da bilgi verdi. Bakan, “İyileşen vakalarımız var. Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı da gün ve gün açıklamış olacağız. İyileşen vakalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum. Çin’de kullanılan ve sonuç alınan özel bir ilacı getirdik. Yoğun bakımdaki hastalara uygulamaya başladık” şeklinde konuştu.

Bakan ayrıca sosyal medyada son günlerde sıkça dolaşan Çin’den gelen kitlerin ücretsiz oluşu ile ilgili söyledikleri ise de ilginçti. Bakan Koca, “Öyle bir şey yok. Aldığımız her kitin ve ilacın parasını vererek alıyoruz” dedi.


Yayınlanma Tarihi : 23 Mart 2020
Okunma Sayısı : 1206
reklam yan