Asırlık lezzet Helvacı Ali Tekirdağ’da

1800’lerin sonunda kurulmuş olan Bursa İnegöl’ün tarihi helvacısı ‘Helvacı Ali’ yapılan açılış ile artık Tekirdağ’da da hizmet veriyor. Türkiye’nin asırlık helvacısı olarak bilinen Helvacı Ali ülkenin hemen hemen her şehrinde bu lezzeti sevenlerle buluşturdu. Artık kentimiz Tekirdağ’da da açılışını yapan Helvacı Ali’yi kısa sürede Tekirdağlılar çok sevdi.

Şüphe yok ki mutlaka bir şehirde Helvacı Ali kuyruğuna girip dondurmalı irmik helvası lezzetini tatmışsınızdır. Bu yüzden Tekirdağlılar Hükümet Caddesi üzerinde hizmete giren Helvacı Ali şubesini gördüklerinde çok memnun oldular. Zira böylesi tarihi ve önemli bir markanın şehrimizde varlığı ve hizmet veriyor oluşu gayet sevindirici. Çok sayıda kişinin katılımıyla açılışı yapılan şubede markanın 4. kuşak Cihan Bozacılar ve Tekirdağ şubesi işletmecileri de vardı. Bizlerde siz değerli okuyucularımız için kendileriyle çok güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Keyifle okuyacağınızı umuyoruz.

Habibe Tilki Üzel: Helvacı Ali’nin Tekirdağ’a gelme hikayesi nasıl gerçekleşti?

Markanın 4. kuşak yöneticisi Cihan Bozacılar: Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz. Asırlık helva markası olarak şimdi Tekirdağ’da hizmet veriyor olmaktan son derece mutluyuz. Ülkenin hemen hemen her şehrinde bazı şehirlerde birden fazla şubelerimiz var. Yurt dışı şubelerimiz de mevcut. Bu bölgede Edirne’de şubemiz var. Tekirdağ gibi güzel bir ilimizde de artık olmamız gerekiyordu. Çok yerinde bir karar olduğunu düşünüyorum. Tekirdağ işletme sahipleri ile bir araya gelip, gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra açılışımızı gerçekleştirmiş bulunuyoruz. Edindiğim bilgilere göre kısa sürede Tekirdağ halkı lezzetimizi çok sevdi. Hayırlı uğurlu olsun.

H.T.Ü.: Tekirdağ işletme sahiplerimizi biraz tanıyabilir miyiz?

Cansu Nişancı: Elbette ben Cansu Nişancı, Tekirdağ’da yaşıyorum. İşletme ortağı olarak 4 kişiyiz hatta kuzeniz. Ali Tetikel, Murat Demiray, Asuman Çayırlı ve ben. Tetikel, Demiray ve Çayırlı Bursa İnegöl’de yaşıyorlar. Ben kendilerini ziyaret ettiğimde sürekli Helvacı Ali bizim vazgeçilmez tadımız oluyordu. Sonrasında Tekirdağ’da bu lezzetin olmadığı ve olması gerektiğini konuştuk. Bu anlamda gerekli girişimleri yaptık ve artık şehrimize bu lezzeti kazandırmış olmaktan çok mutluyuz.

Ali Tetikel: Helva bizim kültürümüzde her zaman olan bir tat. Ancak Tekirdağ’da irmik helvası ve dondurmadan oluşan bir tat yoktu. Başka şehirlerde tadıp çok beğendiğimiz bu markayı kentimize kazandırmak istedik. Bu özel, tarihi ve farklı lezzeti kente getirmek için yola çıktık. Zaten Helvacı Ali gerçek bir marka. Üzerinde tereddütlerin olmadığı bir isim. Bu yüzden içimize çok rahat bir şekilde marka için talepte bulunduk. Şimdi kente kazandırmış olmaktan son derece mutluyuz. Keçi sütünden hakiki Maraş Dondurması üzerine özel tarifiyle hiçbir katkı maddesi kullanmadan hazırlanan İrmik Helvası gerçekten çok lezzetli. Keçi sütünden hakiki Maraş Dondurması üzerine %80 Antep Fıstığından hazırlanan Cennet Çamuru ve yine keçi sütünden hakiki Maraş Dondurması üzerine çikolata karışımlı Çikolatalı İrmik Helvası ile Tekirdağ halkının hizmetindeyiz. Tüm helva sever vatandaşlarımızı cadde üzerindeki Helva Ali’ye bekliyoruz.

 

H.T.Ü.: Tekirdağ’da helva denince akla ilk malum peynir helvası geliyor, bu anlamda dondurmalı irmik helvası Tekirdağlılar için kabul görür mü?

C.B.: Bizim peynir helvası ile kıyaslanma gibi bir durumumuz yok. Çünkü her ikisi de farklı olmakla birlikte kendi tatları kendilerine has ve kesinlikle ayrı ayrı çok güzeller. Biz geldik peynir helvası olmasın gibi bir anlayışımız asla olamaz. Aksine Tekirdağlılar zengin lezzet seçenekleri ile çok daha memnun olacaklardır ki zaten kısa bir süre olmasına rağmen markamızı ve lezzetimizi çok beğeni ile karşıladılar. Peynir helvası lezzetimiz de elbette bölgeye has özel bir tattır.

“Dedelerimin mirası”

H.T.Ü.: Markanın doğuş hikayesi nedir?

C.B.:  Hikayemiz 1892 yılında ilk kuşak dedelerimizden İdris Efendinin Yugoslavya (Kosova) Prizen’den İnegöl’e göç etmesiyle başladı. İdris Efendi aile mesleği olan helva, boza ve şıra üretimine İnegöl’de devam ettirerek bugün 4. kuşağa kadar ulaşan bu asırlık lezzetin temelini attı. 1900 yılında İdris Efendi tarafından ilk helva, boza ve şıra dükkanımızı İnegöl’de açtık. 1919 yılında 2. kuşak dedemiz ve isim babamız Helvacı Ali (Ali Bozacılar) doğdu. İlkokul eğitiminin hemen ardından 1930’larda başladığı aile mesleğine ömrünün sonuna kadar ilk günkü gayreti ve özverisi ile devam ettirdi. Daha sonra babadan aldığı mesleğini oğlu yani babam Şadan Bozacılar devir aldı. Torun olarak ben Cihan Bozacılar dedelerimden ve babamdan aldığım bu mirasa sıkı sıkı sarılıp sahip çıkıyorum.

H.T.Ü.: Helvacı Ali’ye gelen müşteri hangi tatları bulabiliyor?

C.B.: Bizde sadece önce belirteyim ki sadece dondurmalı imik helvası yok. Tüm helva çeşitleri mevcut. Kışlık helva dediklerimiz  bulunuyor. Boza, salep mevcut.  Bunların dışında herkesin çok sevdiği üç tadımız mevcut. İlki klasik dondurmalı irmik helvası, ikincisi antep fıstıklıdan oluşan adına ‘cennet çamuru’ dediğimiz irmik helvamız, üçüncü ise çikolata irmik helvamız var. Müşterilerimiz genelde her birini tadar ve en beğendiğini seçer içinden böylece kendi favori irmik helva çeşidini seçmiş olur.

H.T.Ü.: Şubeleşmeye ne zaman başladınız?

C.B.: İlk 2019’da başladık. Hali hazırda 72 noktada şubemiz var. Yurt dışında çeşitli yerlerde var. Yine yurt içinde de açılmayı bekleyen yerlerimiz var. Tüm Türkiye bu tadı çok sevdi dersek yanlış olmaz. Aslına bakarsanız Türk halkı helvayı evvel ezelden çok seviyor, e dondurma ve tahin, fıstık da yine toplumumuzun damak tadına uyan tatlar. Bu yüzden tüm bunların hepsinin bir araya gelmesi gerçekten lezzet şöleni oluyor. Tadanlar zaten bilir ama tatmayanlara da mutlaka tavsiye ederim. Dondurmamız da gerçek Maraş dondurmasıdır.

H.T:Ü.: Tüm şubelere ürün sevkiyatı ana merkezden mi çıkıyor?

C.B.: Aynen öyle. Nerede ne ne kadar gidiyor biliyoruz. Böylece kendi araçlarımızla haftada iki sevkiyatımızı gerçekleştiriyoruz. Nerede yerseniz yiyin lezzet aynı lezzettir. Ücreti Bursa’da da aynıdır Doğu ilindeki şubemizde de. Yol masrafı vs var diye ekleme gibi şeyler asla yapmıyoruz.

H.T.Ü.: Tekirdağ şubenin hizmet saatleri nedir?

C.N.: Sabah 10.00 gece 24.00 saatleri arasında hizmet vermekteyiz.  

H.T.Ü.: Bakıldığı zaman irmik helvası ve dondurma birleşimi hatta evde bile yapılır diyebiliriz. Ancak bu lezzete asla varılmıyor. Sırrınız nedir?

C.B.: (Gülüyor) Dondurma al, irmik helvası yap ve birleştir belki uzaktan böyle gelebilir ama kesinlikle bu tat yakalanmıyor. Biz dedemiz ilk nasıl yaptıysa irmik helvamızı aynen o şekilde yapmaya özen gösteriyoruz. İrmiğimizin kıvamı akıcıdır, elbette püf noktaları vardır. Lezzeti aynı kıvamla aktarmaya çalışıyoruz. Özellikle İnegöl’de Ramazan Ayı’nda süt ve irmik helvası kuyruğu olur. Ben dahil babam ve dedelerim de hepimiz küçük yaştan o tezgahın arkasına geçtik kuşaktan kuşağa bu tadın yaşaması için var gücümüzle çalıştık. Şimdi böyle güzel sonuçlar almak gerçekten çok gurur verici. Dedelerim ve babama çok minnettarız.

Dominik’te Helvacı Ali Markası

H.T.Ü.: Survivor’da ödül olarak Helvacı Ali’den dondurmalı irmik helvası gönderildi doğru değil mi?

C.B.: Evet, doğru. Gerçekten biz de çok ama çok mutlu olduk. Acun Bey’den böyle bir talep geldi ve kabul ettik tabii. Böylece tadımız kıtalar arası uzaklara gitmiş oldu. 2019’da cennet çamurumuz gurme sitelerinde birinci oldu.

H.T.Ü.: Şubeleşirken özelliklere nelere dikkat ediyorsunuz?

C.B.: İşin özeti şu aslında biz inandığımız yerde oluruz. Şubeleşme talebi geldiğinde elbette şehrin attığı noktaları inceliyoruz. Talep konusu çok önemli bizim için. Bazı şehirlerde aynı caddede iki tane bile varız diyebilirim. İlerleyen zamanlarda belki Tekirdağ’ın Değirmenaltı noktasında da yer alabiliriz. Bazı şehirlerde de mesela avm’lerde yer aldık. Dediğim gibi kentin enerji noktaları mühim bizim için ama en çok da inanmamız gerekiyor. İnandığımız her yerde yerimizi aldık almaya da devam edeceğiz inşallah. Tarihi asırlık lezzetimizi tatmayan kalmasın istiyoruz.

H.T.Ü.: Tekirdağ için çok doğru bir karar olmuş, hayırlı uğurlu olsun, bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz. 

Yayınlanma Tarihi : 2020-8-6 16:57:47
Okunma Sayısı : 3413
kiremitçiler
Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar