Akdeniz’in gururu Antalya

Helenistik dönemde Bergama Kralı II. Attalos (MÖ 159-138), askerlerine "Gidin ve bana yeryüzündeki cenneti bulun." der. Askerlerinin gösterdiği yeri beğenen II. Attalos, bölgenin stratejik dönemini dikkate alarak buraya bir liman şehri kurdurur ve kent, kurucusu Attalos'un adına binaen "Ataleia" olarak adlandırılır. Peki, günümüzde bu şehir neresidir dersiniz. Tabii ki de en önemli turizm kentimiz olan Antalya’dır.

Şehrin adı eski Arap kaynaklarında "Antaliye", Türk kaynaklarında ise "Adalya" olarak geçer. Yerleşme, 20. yüzyılın ilk çeyreğinden başlayarak "Antalya" olarak adlandırılmıştır. Antalya bugün denizi, güneşi, havası, tarihi ve turistik güzellikleriyle hem yurt içi hem de yurt dışından sayılarca insanı misafir etmeyi başaran, övgüyü sonuna kadar hak eden bir kentimizdir. Ne şanslıyız ki ülkemizin Akdeniz’in de böylesi kıymetli bir şehir ülke sınırlarımız içinde.

Evet, Antalya güzel hem de çok güzel bir şehir. Şehir merkezinde ve şehir merkezi yakınlarında: her türlü tercihe hitap edebilecek yerleri var. Şehir merkezindeki birçok yer: yürüyerek gezilebilir. Kaleiçi, Yat Limanı bölgesi, Atatürk meydanı merkezin görülesi yerlerinin başında gelir. Antalya size her türlü aktivite için cevap verecektir. Gezmek mi istiyorsunuz gezin, alış veriş mi yapmak istiyorsunuz alternatif çok. Eğlence mi istiyorsunuz sınırsız beachler, mekanlar sizi bekliyor. Doğal güzellikler mi istiyorsunuz Düden Şelalesi’nden başlayabilirsiniz. Mis gibi deniz mi tercihiniz? Lara, Konyaaltı bölgesi sizi bekliyor.

Atatürk Parkı denince Konyaaltı caddesi boyunca uzanan bu park, 1980’li yıllarda düzenlenmiş. Buraya da şehir merkezinden yürüyerek ulaşabilirsiniz. Buradan; Antalya kentinin ve Konyaaltı plajları ile Toros Dağlarının eşsiz görünümleri var. Park son yıllarda yeniden dizayn edilmiş ve yeni açılan eğlence mekanları ile muhteşem bir görünüme bürünmüş. Kahve, çay veya içkinizi yudumlayabileceğiniz yerler ve arzu ettiğiniz takdirde yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Merkez kadar kentin her bir ilçesi de ayrı bir güzelliği bünyesinde barındırıyor.  

Antalya denilince akla çok ama çok şey geliyor. Elbette ekonomik  durumu yüksek seviyede olan ziyaretçiler için, özellikle yurt dışından gelenler için, deri giysiler, çeşitli takılar, mücevherler ve halılar söz konusu olabilir. Ama yerli ziyaretçiler için, şehirden mutlaka ve mutlaka almalarını  önereceğimiz bir şeyler olabilir. Mesela kente özgü olan başlıca ürün “Reçel” ve özellikle; narenciye, yemiş, portakal, karpuz, patlıcan reçellerini mutlaka alıp, tatmanızı öneririz. Antalya şehrinin çevresinde de muhteşem tarihi ve doğal güzellikler olan yöreler var. Çevre gezilerine de zaman ayırmayı unutmamalısınız. Çünkü bu şehir size muhteşem güzellikler sunmaya devam edecek.

 

Yayınlanma Tarihi : 2020-11-17 15:33:30
Okunma Sayısı : 2374
kiremitçiler
Nöbetçi Eczane
YOTUBE
Günlük Kurlar