NKÜ, akademik yılını açtı


NKÜ, akademik yılını açtı

 

 

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi akademik yıl açılışını yaptı. Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin açılış konuşmasını yaptıktan sonra TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop konuşmasını gerçekleştirdi.


Yoğun bir ilgi ile Akademik yıl açılışını yapan Namık Kemal Üniversitesi program kapsamında hem TBMM Başkanı Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u hem de il protokolünü ağırladı. İlk olarak konuşmasını gerçekleştiren NKÜ Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, “9 ay boyunca bu görevin başındayız. İlk günden itibaren aynı heves ile güzel adımlar atarak ilerlemeyi amaçlıyoruz. Bugün burada hep beraber akademik yıl açılışını yapıyor olmaktan çok mutluyuz. Geçen dönem olduğu gibi bu dönem de bizim için çok kıymetli. Her geçen günün kıymetinin önemini kavrayarak çalışmalarımıza devam edeceğiz. Öğrencilerimiz ve akademik personelimiz gösterdikleri başarılarla üniversitemizi ülke geneli üniversiteler arasında üst sıralara taşıyorlar. Bundan dolayı bir kez daha çok teşekkür ederim. Bunun dışında üniversite hastanemiz ile ilgili çalışmalara da son derece titizlikle yön veriyoruz. Her geçen gün daha da iyi yol kat edeceğimizden eminiz. Bugün ayrıca başka bir heyecanı da yaşıyoruz. Sayın TBMM Başkanı ve Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop aramızda. Akademik yılı kendisiyle açıyor olmak bizler için büyük gurur. Şimdi ben sözlerime son verirken Sayın Şentop Hocamızı kürsüye davet ediyor ve fahri doktora unvanını kendisine sunmak isterim.”

 

Prof. Dr. Mustafa Şentop Fahri doktora unvanını Rektör Mümin Şahin’den aldıktan sonra yaptığı konuşmasında özelikle gençlere mesaj verdi. Prof. Dr. Şentop: “Bizim en çok övüneceğimiz ve gurur duyacağımız şey şüphesiz ki sahip olduğumuz genç nüfus ile onların eğitimde gösterdikleri başarılardır. Eğitimin ne kadar önemli olduğunun farkındayız. Ülkemizde çok kaliteli üniversitelerimiz var. Üniversiteye giden pek çok çocuğumuz var. Her birinin umut vaat eden hedefleri var. Üniversiteler bizim en çok sahip çıkmamız gereken yerler. Çocuklarımız ise her şeyimizi sunmamız gereken varlıklarımız. Bizim tek bir çocuğumuzu dahi kaybetmeye, ziyan etmeye ne hakkımız var ne lüksümüz var. Özellikle gençlerimize bir şeyler söylemek isterim. Bilmelisiniz ki ben de şuan sizlerin oturduğu sıralardan geçtim. Hatta sizin sahip olduğunuz şartlara bile sahip değildim. Yokluğu da gördüm her türlü zorluğu da gördüm. Fakat işin özü asla vazgeçmemek gerekiyor. Evet, böyle söyleyince klişe oluyor ama inanın asıl kazanmaya başladığınız zaman vazgeçmemeyi seçtiğiniz zaman oluyor. Elbette her zaman kazanmak olmayabilir. Yenilgi de vardır hayatımızda. Gelin görün ki yenilgiler bile kişiye tecrübe kazandırır. O yüzden lütfen ama lütfen hedeflerinizi koyun ne olursa olsun üzerine yürüyün. Yolda karşınıza çıkanlarla ilgilenmeyin yürümeye devam edin. Şanslı bir ülkeyiz ve pırıl pırıl gençlerimiz var. Hepsiyle gurur duyuyoruz. Bugün burada doğduğum büyüdüğüm şehirde olmaktan, Namık Kemal Üniversitesi akademik yıl açılışında birlikte olmaktan çok mutluyum. Dilerim harika bir yıl olur. Herkese sonsuz başarılar diliyorum.”

 

Konuşmaların ardından hem Prof. Dr. Şentop hem de Prof. Dr. Şahin günün anısına birbirlerine hediye takdim ettiler. Ayrıca okulun Güzel Sanatlar Fakültesi 4. sınıf öğrencisinin kendi eliyle yaptığı Mustafa Şentop portresi takdim edildi. Akademik personelin sahneye davet edilmesiyle anı fotoğrafı çekildi.

Akabinde davetliler fuaye alanındaki kokteyle katılım gösterdiler. 

 

 


Yayınlanma Tarihi : 7 Ekim 2019
Okunma Sayısı : 123
kiremitçiler