ADRES MUTFAĞIM KONYA PİDE

Türk mutfağı bugün dünyada kabul gören birkaç mutfak arasında yer alıyor. Hele ki pidelerimizi, kebaplarımızı, tatlılarımızı sevmeyen yok neredeyse. Üstelik bunlar işinde usta ellerden çıkıyorsa tadından yenmez oluyor. İşte kentimizde de tam olarak böyle bir mekan var ki usta kalitesinden, lezzetinden, hijyeninden ve müşteri memnuniyetinden asla taviz vermiyor. Hürriyet Mahallesi’nde bulunan Mutfağım Konya Pide bu anlamda işinde bir numara.

 

Malumunuz pide çeşitlerini ve kebap kültürünü çok seven bir milletiz. Hele de bunların lezzeti tam olarak olması gerektiği gibi ise yapan ellerin ve mekanın müdavimi oluveriyoruz. Dumanı üzerinde pidelere, kebaplara, sıcak bir künefeye, Konya saç arası tatlısına hangimiz hayır diyebilir?

 Peki, gelelim asıl soruya tüm bunları lezzetli bir şekilde nerede yiyebiliriz? Konya etli ekmeği, bamya çorbasını, saç arasını yemek için buradan kalkıp Konya’ya gitmek ne yazık ki her zaman imkan dahilinde olmuyor. Ancak Gökhan Kolçak ve Erkan Kolçak kardeşler kentimize öyle önemli bir mekanı kazandırdılar ki resmen Tekirdağ’da Konya esintileri gerçekleştiriyorlar. Beş yıldır şehirde hizmet veren Mutfağım Konya Pide kalite, usta farkı, iyi hizmet ve hijyen kurallarından asla vazgeçmeyerek müşterilerine leziz tatları sunuyor. Asıl meslekleri öğretmenlik olan Kolçak kardeşler bu yola Malkara’da 10 masa ile girip bugün Tekirdağ şubelerinde 45 masalık 200 kişi kapasiteli salonlarında lezzet adına çok önemli alternatif oluşturuyorlar. Kemik suyuyla pişen şifalı mercimek çorbaları ve Konya yöresine özgü bamya çorbaları ile bile farklarını ortaya koyuyorlar. Ben mekanda bulunan pek çok tadın vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum. Deneyenler zaten lezzeti ve kaliteyi fark etmişlerdir. Denemeyenlerin ise mutlaka bir an evvel deneyimlemesini tavsiye ediyorum. Gelin isterseniz daha fazla bilgiyi işletme sahiplerinden Gökhan Kolçak’tan alalım.

 

Habibe Tilki Üzel: Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Gökhan Kolçak: Elbette, Ben Gökhan Kolçak. 1989 Malkara doğumluyum. Edebiyat öğretmenliği mezunuyum. Bir süre dershane ortamında öğretmenlik yaptım. Fakat benim hayalim hep işletmecilik yapabileceğim bir alandı. Bu yüzden de tercihimizi bu şekilde yaptık. Evli ve iki kız çocuğu babasıyım.

 H.T.Ü.: Ne zamandan beri salonu işletiyorsunuz?

G.K.: Aslına bakarsanız dediğim gibi hep bir yer işletmek istiyorduk. Malkara’da ilk olarak babamın da isteği üzerine 10 masalık bir yer açtık biz. Yine aynı bu tarzda Konya pidelerinin olduğu.  Etli ekmek deniyor aynı zamanda bu pidelere. Kimisi etli ekmek mi nasıl o diyor hatta biz de başlarda tam bilmiyor hatta bizim bu yörenin nohutlu ekmeği gibi mi acaba diyorduk oysa bir tür pideymiş. Ağabeyim de ben de edebiyat öğretmeniyiz ancak işletmecilik yapma fikri hep daha ağır basıyordu. İlçemizde açtığımız yer küçük olmasına rağmen o kadar beğenildi ki bu bizi çok memnun etti. Yine orada da ustamız Konyalı idi. Tekirdağ merkezden ve bazı başka ilçelerden bile bize gelen vardı. Özellikle merkezden gelen müşterilerimiz bizi çok heveslendirdi. Merkeze de açmalısınız diyerek. Sonrasında biz buraya büyük bir yatırım yaparak Mutfağım Konya Pide’yi açtık. 2015 yılında kapılarımızı atık ve gerçekten ilk günden itibaren çok ilgi bize hep çok iyi oldu. Bu yüzden gelen ve tercih eden herkesin ayaklarına sağlık.

H.T.Ü.: Büyük bir yatırım yaptık dediniz. Korkmadınız mı hiç ya işler ters giderse diye?

G.K.: Evet, büyük yatırım yaptık. Kaba inşaattı burası. KOSGEB’ten de yararlandık. Elbette ticaret neticede risk işi ya olmazsa kısmı aklın bir kenarında oluyor. Fakat Malkara’da açtığımız o küçük yerden aldığımız güzel geri dönüşler ve merkeze açılsın arzuları bizi çok cesaretlendirdi. Şimdi dönüp baktığımızda elbette iyi ki yapmışız diyoruz. Aslında esnaflık konusuna da uzaktık biz ancak bazen bazı şeyler içinden geliyor kişinin. Esnaflık konusunda öyle çok eski olmasak bile diyaloglarımız ve ilişkilerimiz çok iyi.   

H.T.Ü.: Ne kadar metrekareye sahip bir salon, hangi saatler arasında hizmet veriyorsunuz?

G.K.: Toplamda 450 metrekareye sahip bir alan burası. 350 kapalı, 100 metrekare de bahçe kısmımız mevcut. 200 kişiye kadar hizmet verebiliyoruz. Ortalama 15 kişi çalışıyoruz. Sabah biz 08.30’da hazırlıklara başlıyoruz. Öğlen 12.00’de hizmete giriyoruz. Akşam 09.30’a kadar hizmete devam ediyoruz. Ustalarımıza çok güveniyoruz. Hepsi Konyalıdır. Pideyi az çok bir usta yapabilir ancak eğer bir yöreye özgü tat yapılıyorsa bizce kesinlikle oranın ustası ile doğu sonuç çıkar. Bu yüzden herkes Konya pide yapabilir ama gerçek Konyalı ustaların elinden çıkan asıl Konya pidedir. 

H.T.Ü.: Gelen bir müşteri siz de hangi çeşitleri bulabilir?

G.K.: Biz bu konuda iddialıyız çünkü fazlasıyla ürün yelpazemiz mevcut. 2 çeşit çorbamız var et sulu mercimek ve bamya çorbası, masada ikramlıklarımız var, 14 çeit pidemiz var, 10’dan fazla çeşit kebap, kiremitte et, şiş çeşitleri, Konya tava, Konya saç arası, künefe, sütlaç gibi her tarzdan çeşidimiz var. bizim bir farkımız da pidelerimiz kaç çeşitse iç harçları da ayrı ayrıdır bizde. Lahmacun listemizde özelikle bulunmuyor.

H.T.Ü.: Bu işte iyi olmanın sırrı nedir ve sizce bu konuda doğu illerimiz daha başarılı oluyor?

G.K.: Öncelikle işine saygın olacak, kaliteden taviz vermeyeceksin, ucuz olsun diye bir şeylerden kaçmaya başlayınca tat gidiyor. Ustalarımıza zaten çok güveniyoruz. Unumuz bamyamız vs Konya’dan geliyor. Etimizi bu bölgeden alıyoruz ki Trakya eti de zaten çok iyidir. Bu iş biraz sabır istiyor aksi halde iyi sonuçlar alınmıyor. Bu yüzden iyi usta ve iyi ekip sıkıntısı bu sektörde her zaman mevcut. Ancak biz kalite, hijyen ve doğru ekip ile ortaya güzel bir hizmet çıkardığımızı düşünüyorum. Dediğim gibi kalite, iyi hizmet ve hijyen olmazsa olmazımız. Biz kendimizin ve çocuklarımızın yemediği hiçbir şeyi vatandaşa satmaya çalışmıyoruz. Hem kendimiz hem ailemiz gönül rahatlığıyla buradan yemek yiyor. Şunu çok iyi biliyoruz ki kötü bir tadı kişiye sadece bir kere satarsınız ancak lezzeti nefis ve kaliteli olanı her zaman.

H.T.Ü.: Toplu yemekler veya Ramazan organizasyonları yapıyor musunuz?

G.K.: Ramazan’da toplu yemeklerimiz oluyor randevu sistemiyle çalışıyoruz o zamanlar. Çünkü çok kalabalık oluyor. Onun dışında toplu yemeklere kapımız her zaman açık. Hanımlar gün buluşmalarını da yapabiliyorlar. Bizim müşteri kitlemizin talebi neyse biz yerine getirmeye çalışıyoruz.

H.T.Ü.: Geleceğe yönelik hedefleriniz var mı peki?

G.K..: Elbette var ama şuanda paylaşmak için çok erken.

H.T.Ü.: Kesinlikle kent adına kaliteli ve önemli adreslerdensiniz. Kalite ve lezzetin yanı sıra güler yüz ve güzel ev sahipliği de eklenince favori mekanlar arasında olanız çok normal. Bize zaman ayırdığınız ve ev sahipliği yaptığınız için çok teşekkür eder iyi çalışmalar dileriz. 

Adres: Hürriyet mahallesi, tepe başı caddesi, rodosto konakları, 2.etap no.19 Süleymanpaşa/ Tekirdağ

İnstagram: mutfagimkonyapide

Yayınlanma Tarihi : 2020-10-6 16:35:56
Okunma Sayısı : 17497
reklam yan