trafik sigortası, tekirdağ, zorunlu

tekirdağ haberleri

TRAFİK SİGORTASININ ZORUNLU OLMASI NEDENLERİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAFİK SİGORTASININ ZORUNLU OLMASI NEDENLERİ


Otoyollarda ve karayollarında seyreden bütün motorlu araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu bu sigorta, herhangi bir kaza durumunda, bu kazada bir suçu olmayan üçüncü şahısların uğradığı zararları telafi etmek amacıyla yapılıyor.

 

Burada aslında zarar gören üçüncü kişilerin korunması amaçlanmıştır ve devlet bu sigortayı zorunlu kılarak üçüncü kişileri korumayı hedeflemiştir. Zorunlu olması da bu özelliğinden kaynaklanmaktadır.

 

Her sene yenilenmesi gereken bu sigorta, üçüncü kişilerin maruz kaldığı hasarları, yasanın öngördüğü oranda karşılayan bir sigorta türüdür. Herşeyden önce sigortayı yaptıran kişinin uğradığı zarar bu poliçe kapsamında değildir. Sadece karşı tarafın hasarlarını kapsayan bir sigortadır.

 

Karayolları Trafik yasasına göre, sigortayı yaptıran kişinin, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına neden olması durumunda ya da bir kimsenin malına zarar vermesi halinde hukuki sorumluluğu bulunmaktadır. İşte sigorta şirketibu poliçe ile, sigorta yaptıran kişinin bu hukuki sorumluluğunu zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder.

 

Buraya kadar olan açıklamalarda zorunlu trafik sigortasının, hep motorlu karayolu araçları için yaptırılacağını söyledik. Ancak bu araçlara bağlı olan hareket eden, yani çekilen, römork veya benzeri tekerlekli araçların neden olacağı hasarlar da, bunları çeken aracın zorunlu trafik sigortasının kapsamı içindedir. Ancak bu römorklar insan taşıma amacıyla kullanılıyorsa eğer, bu durumda sigorta kapsamına girmesi için poliçede özel şartlar belirtilerek ek bir teminatın satın alınması gerekmektedir.

 

Trafik sigortasının zorunlu olmasının bir sonucu da süresi geçen poliçelerin yenilenmemesi durumunda ortaya çıkar. Çünkü zorunlu trafik sigortasının hiç yaptırılmamış olması veya yapılmış olan poliçenin süresi bitmeden yenilenmemiş olması cezayı gerektiren bir durumdur. Öylesine ki yollarda yapılan trafik kontrollerinde eğer bir aracın zorunlu trafik sigortasının yaptırılmadığı ya da yenilenmediği görülürse, bu durumda trafik polisi aracı trafikten men edebilir. Daha açık bir ifade ile yola devam etmesine izin vermez ve uygun bir park alanına aracı kilitler.

 

Zorunlu trafik sigortasının olmamasının gerektirdiği para cezasının ödenmesi de aracı almak için yeterli değildir. Yeni yapılmış geçerli bir zorunlu trafik sigortası poliçesi gösterilmeden araç park alanından alınamaz.

 

İşte bir trafik sigortasının zorunlu olmasının böylesine sonuçları vardır. Çünkü aslolan, hiçbir kusuru yokken bir hasara uğrayan üçüncü kişilerin devlet tarafından korunmasıdır. Devlet bu korumayı da sigorta şirketleri aracılığı ile sağlamaktadır.

 

Sigorta şirketleri de zorunlu trafik sigortası ile üçüncü kişilere şu ana teminatları sağlamaktadır:

 • Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı
 • Kişi ve kaza başına sağlık giderleri teminatı
 • Kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm teminatı

 

Bu teminat türleri ve güvence miktarları her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından tesbit edilir ve duyurulur. Sigorta şirketleri de bu güvence rakamları ve kendi şirket politika ve prensipleri paralelinde uygulayacakları primleri kendileri belirlerler.

 

Görüldüğü gibi devlet trafik sigortalarını zorunlu tuttuğu gibi uygulanacak güvence rakamlarını da kendi tespit ediyor.

 

Bir kazaya neden olan kişinin kendi uğradığı zararlar bu poliçe ile karşılanmayacağı için, araç sahiplerinin bu durumu güvence altına almaları sadece yaptıracakları bir kasko sigortası sayesinde olacaktır.


Okunma Sayısı : 610
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6304
Dün : 7231
Toplam : 8034099

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri