trafik sigortası, tekirdağ, zorunlu

tekirdağ haberleri

TRAFİK SİGORTASININ ZORUNLU OLMASI NEDENLERİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TRAFİK SİGORTASININ ZORUNLU OLMASI NEDENLERİ


Otoyollarda ve karayollarında seyreden bütün motorlu araç sahiplerinin yaptırmak zorunda olduğu bu sigorta, herhangi bir kaza durumunda, bu kazada bir suçu olmayan üçüncü şahısların uğradığı zararları telafi etmek amacıyla yapılıyor.

 

Burada aslında zarar gören üçüncü kişilerin korunması amaçlanmıştır ve devlet bu sigortayı zorunlu kılarak üçüncü kişileri korumayı hedeflemiştir. Zorunlu olması da bu özelliğinden kaynaklanmaktadır.

 

Her sene yenilenmesi gereken bu sigorta, üçüncü kişilerin maruz kaldığı hasarları, yasanın öngördüğü oranda karşılayan bir sigorta türüdür. Herşeyden önce sigortayı yaptıran kişinin uğradığı zarar bu poliçe kapsamında değildir. Sadece karşı tarafın hasarlarını kapsayan bir sigortadır.

 

Karayolları Trafik yasasına göre, sigortayı yaptıran kişinin, bir kimsenin ölümüne veya yaralanmasına neden olması durumunda ya da bir kimsenin malına zarar vermesi halinde hukuki sorumluluğu bulunmaktadır. İşte sigorta şirketibu poliçe ile, sigorta yaptıran kişinin bu hukuki sorumluluğunu zorunlu sigorta limitlerine kadar temin eder.

 

Buraya kadar olan açıklamalarda zorunlu trafik sigortasının, hep motorlu karayolu araçları için yaptırılacağını söyledik. Ancak bu araçlara bağlı olan hareket eden, yani çekilen, römork veya benzeri tekerlekli araçların neden olacağı hasarlar da, bunları çeken aracın zorunlu trafik sigortasının kapsamı içindedir. Ancak bu römorklar insan taşıma amacıyla kullanılıyorsa eğer, bu durumda sigorta kapsamına girmesi için poliçede özel şartlar belirtilerek ek bir teminatın satın alınması gerekmektedir.

 

Trafik sigortasının zorunlu olmasının bir sonucu da süresi geçen poliçelerin yenilenmemesi durumunda ortaya çıkar. Çünkü zorunlu trafik sigortasının hiç yaptırılmamış olması veya yapılmış olan poliçenin süresi bitmeden yenilenmemiş olması cezayı gerektiren bir durumdur. Öylesine ki yollarda yapılan trafik kontrollerinde eğer bir aracın zorunlu trafik sigortasının yaptırılmadığı ya da yenilenmediği görülürse, bu durumda trafik polisi aracı trafikten men edebilir. Daha açık bir ifade ile yola devam etmesine izin vermez ve uygun bir park alanına aracı kilitler.

 

Zorunlu trafik sigortasının olmamasının gerektirdiği para cezasının ödenmesi de aracı almak için yeterli değildir. Yeni yapılmış geçerli bir zorunlu trafik sigortası poliçesi gösterilmeden araç park alanından alınamaz.

 

İşte bir trafik sigortasının zorunlu olmasının böylesine sonuçları vardır. Çünkü aslolan, hiçbir kusuru yokken bir hasara uğrayan üçüncü kişilerin devlet tarafından korunmasıdır. Devlet bu korumayı da sigorta şirketleri aracılığı ile sağlamaktadır.

 

Sigorta şirketleri de zorunlu trafik sigortası ile üçüncü kişilere şu ana teminatları sağlamaktadır:

 • Araç ve kaza başına maddi hasar teminatı
 • Kişi ve kaza başına sağlık giderleri teminatı
 • Kişi ve kaza başına sakatlanma ve ölüm teminatı

 

Bu teminat türleri ve güvence miktarları her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından tesbit edilir ve duyurulur. Sigorta şirketleri de bu güvence rakamları ve kendi şirket politika ve prensipleri paralelinde uygulayacakları primleri kendileri belirlerler.

 

Görüldüğü gibi devlet trafik sigortalarını zorunlu tuttuğu gibi uygulanacak güvence rakamlarını da kendi tespit ediyor.

 

Bir kazaya neden olan kişinin kendi uğradığı zararlar bu poliçe ile karşılanmayacağı için, araç sahiplerinin bu durumu güvence altına almaları sadece yaptıracakları bir kasko sigortası sayesinde olacaktır.


Okunma Sayısı : 510
Yapılan Yorumlar
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2696
Dün : 5754
Toplam : 7427992

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri