zayıflama, tekirdağ, diyet

tekirdağ haberleri

ZAYIFLAMA DİYETLERİNDE TATLANDIRICILARIN ROLÜ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ZAYIFLAMA DİYETLERİNDE TATLANDIRICILARIN ROLÜ

 

Dünyada birçok düzenleyici otorite besinlerle alınan rafine şeker miktarının azaltılmasına yönelik çağrıda bulunuyor. Bu konu ile ilgili 2017 yılında Ankara’da yapılan bir kongrenin sonuçlarını paylaşmak istedim sizinle bu hafta. Düşük kalorili/kalorisiz tatlandırıcılar; beslenmesinde şekerin azaltılması yarar sağlayabilecek kişilerde, besinlerin şeker tadını koruyarak kalori alımının azaltılması için potansiyel olarak faydalı bir araç olduğu vurgulanıyor. Görülen o ki kullanımı önerilen dozun üstüne çıkmadığı durumda, tatlandırıcılar çok az ya da sıfır kalori vererek, sosyal medya mecralarının abarttığı zararlar yerine aksine faydalar sağlıyor . Yapılan çalışmalarda rafine şekerler yerine kullanıldığında, toplam kalori alımında azalma ve beslenme kalitesinde olumlu değişiklikler sağladığı için herhangi bir olumsuzluk bildirilmiyor.

 

 Ayrıca, bilimsel kanıtlar tatlandırıcıların kilo kontrolüne ve diyabet tedavisine de yardımcı olabildiğini gösteriyor. Piyasaya sunulan güvenilir markalarda ki tatlandırıcılar, kullanıma sunulmadan önce düzenleyici kurumlar tarafından güvenlilik açısından çok kapsamlı değerlendirmelerden geçirilen gıda katkı maddeleridir ve bu nedenle onaylanan miktarlarda tüketilmeleri güvenli kabul ediliyor.

 

Tatlandırıcılar; diyet meşrubatlar, yoğurtlar ve tatlılar gibi çok sayıda içecek ve gıda ürününde yaygın olarak kullanılılıyor. Ayrıca, kalori içeriğini azaltmak için, çay ve kahve gibi içecekler ve kek, reçel ve tatlı gibi evde yapılan gıdalar da dahil birçok üründe kullanılmak üzere çeşitli tatlandırıcılar da bulunuyor. Kullanımı onaylanmış tatlandırıcılar arasında aspartam, asesülfam K, neotam, sakkarin, stevia ve sükraloz yaygın olarak yer alıyor.

 

Şekerle tatlandırılmış gıda ve içeceklerden alınan rafine şekerlerin fazlası kilo almaya neden oluyor. Obezitenin çeşitli kronik hastalıklara yönelik riskte ve mortalitede artışa yol açtığı bilinen bir gerçek. Rafine şekerin yerine kullanıldığında, tatlandırıcılar, kilo yönetimini destekleyici bir strateji olarak bireylerin karbonhidrat ve enerji alımını sınırlandırmalarına yardımcı olabiliyor.

 

Yani sözün özü günlük yaşamlarında yapay tatlandırıcıları sosyal medya mecralarında kanserojen olarak tanımlanan yapay tatlandırıcılar, yapılan bilimsel çalışmalarda görüldüğü üzere sanıldığı gibi tehlikeli ürünler değiller. Diyabet hastaları ve obez bireyler günlük tüketim dozlarına da dikkat ederek bu ürünleri gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

Sevgi ve sağlıkla kalın.


Okunma Sayısı : 445
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2496
Dün : 6341
Toplam : 7654175

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri