zayıflama, tekirdağ

tekirdağ haberleri

ZAYIFLAMA AMELİYATLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ZAYIFLAMA AMELİYATLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Son zamanlarda giderek daha fazla kişi  kilo kaybı amacıyla cerrahi müdahaleye baş vuruyor. bu tip cerrahi müdahalelerde dikkat edilmesi,  atlanmaması  gereken en önemli konulardan birisi de aslında kişinin beden kütle ideksi.  Beden kütle indeksinizi hesapladığınızda ( kilonuz/boyunuzun karesi) 18 ve altı çıkıyorsa zayıf, 19-25 arası çıkıyorsa normal, 26-29 arası hafif kilolu, 30-39 arası obez, 40 ve üstü çıkıyor ise morbid obezsiniz demektir. Kilo kaybı için cerrahi müdahale gerektiren hallere gelince dediğim gibi en önemli sebeplerden biri olan beden kütle indeksinizin 40 ve üzeri olması gerekiyor. Son zamanlarda duyduğum vakalarda BKİ 40 olamadan da cerrahi müdahale yapıldığı. Bu konunun doğruluğu tartışmaya oldukça açık bir konu.

 

Uzmanların ‘U Tipi Hayat’ olarak isimlendirdiği (araçla işe gitme, mesai süresinde oturarak çalışma ardından araçla eve dönme ve asansör kullanma) yaşam biçimi maalesef hastalık düzeyinde obeziteye neden olmaktadır. Yakın zamana kadar da hastalık düzeyinde yani morbid obezitenin ABD’nin sorunu olduğu yaygın bir kanıyken,  ülkemizde yapılan son çalışma ve gözlemler de morbid obezitenin aslında bizim de büyük bir sorunumuz olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Akla gelen soru şu; ‘peki bu sorun tibbi mi, cerrahi yöntemlerle mi çözülmeli?’ önce bu pencereyi bir açalım:

 

Tıbbi tedavi  yöntemleri arasında; davranış değişikliği, egzersiz, beslenme eğitimi, nadiren de olsa ilaç destekleri ile kombine tedaviler yer almaktadır. Bu yöntem için en başta kararlı olmak yanında destekçiler olarak da iyi bir diyetisyen ve endokrin uzmanı  gerekmektedir.

 

Cerrahi yöntemler arasında ise temelde iki adet uygulama görülüyor. Sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı) ve Gastrik bypass .Diğer cerrahi uygulamalar bu iki yöntemin kombinasyonları şeklinde uygulanıyor.  

 

Sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı): kolay uygulanıyor, operasyon kısa sürüyor, midenin fundus kısmı çıkarıldığı için açlık hormonu olan ghrelin salınımı baskılanıyor, ömür boyu vitamin takviyeleri alma yüzdeleri gastrik bypassa oranla daha düşük,tekrar kilo alma riski yüksek,safra taşı gelişiminde endoskopi yapılabiliyor, ameliyattan sonra midenin büyük kısmı çıkarıldığı için geri dönüşü yok.

 

Gastrik Bypass : teknik olarak daha zor, devre dışı bırakılan ince barsak nedeniyle ömür boyu vitamin mineral takviyesi kullanılmalı, tekrar kilo alma riski orta seviyede, başka yöntemlere geçiş ise çok zor, safra taşı gelişiminde endoskopi yapılamaz, tümör vs. oluşumunda endoskopik ulaşım mümkün değil, midenin fundus kısmı çıkarılmadığı için iştah kaybı olmaz. Bütün cerrahi yöntemlerde 1 yıl uzman diyetisyen gözetimi ve özel menü planlaması gerektiriyor.  Beden kütle endeksi 40 ve altında yapılan cerrahi müdahalelerde verilen sonuçlarda, 1 yıl içerisinde dengeli ve sağlıklı bir diyet programı ile kaybedilen kilo oranı birbirine çok yakın seyrediyor. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konu da  obezite ameliyatları estetik ameliyatlar değildir.

Sevgi ve sağlıkla kalın.


Okunma Sayısı : 485
Yapılan Yorumlar
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5127
Dün : 7632
Toplam : 7104783

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri