zayıflama, tekirdağ

tekirdağ haberleri

ZAYIFLAMA AMELİYATLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ZAYIFLAMA AMELİYATLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Son zamanlarda giderek daha fazla kişi  kilo kaybı amacıyla cerrahi müdahaleye baş vuruyor. bu tip cerrahi müdahalelerde dikkat edilmesi,  atlanmaması  gereken en önemli konulardan birisi de aslında kişinin beden kütle ideksi.  Beden kütle indeksinizi hesapladığınızda ( kilonuz/boyunuzun karesi) 18 ve altı çıkıyorsa zayıf, 19-25 arası çıkıyorsa normal, 26-29 arası hafif kilolu, 30-39 arası obez, 40 ve üstü çıkıyor ise morbid obezsiniz demektir. Kilo kaybı için cerrahi müdahale gerektiren hallere gelince dediğim gibi en önemli sebeplerden biri olan beden kütle indeksinizin 40 ve üzeri olması gerekiyor. Son zamanlarda duyduğum vakalarda BKİ 40 olamadan da cerrahi müdahale yapıldığı. Bu konunun doğruluğu tartışmaya oldukça açık bir konu.

 

Uzmanların ‘U Tipi Hayat’ olarak isimlendirdiği (araçla işe gitme, mesai süresinde oturarak çalışma ardından araçla eve dönme ve asansör kullanma) yaşam biçimi maalesef hastalık düzeyinde obeziteye neden olmaktadır. Yakın zamana kadar da hastalık düzeyinde yani morbid obezitenin ABD’nin sorunu olduğu yaygın bir kanıyken,  ülkemizde yapılan son çalışma ve gözlemler de morbid obezitenin aslında bizim de büyük bir sorunumuz olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Akla gelen soru şu; ‘peki bu sorun tibbi mi, cerrahi yöntemlerle mi çözülmeli?’ önce bu pencereyi bir açalım:

 

Tıbbi tedavi  yöntemleri arasında; davranış değişikliği, egzersiz, beslenme eğitimi, nadiren de olsa ilaç destekleri ile kombine tedaviler yer almaktadır. Bu yöntem için en başta kararlı olmak yanında destekçiler olarak da iyi bir diyetisyen ve endokrin uzmanı  gerekmektedir.

 

Cerrahi yöntemler arasında ise temelde iki adet uygulama görülüyor. Sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı) ve Gastrik bypass .Diğer cerrahi uygulamalar bu iki yöntemin kombinasyonları şeklinde uygulanıyor.  

 

Sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı): kolay uygulanıyor, operasyon kısa sürüyor, midenin fundus kısmı çıkarıldığı için açlık hormonu olan ghrelin salınımı baskılanıyor, ömür boyu vitamin takviyeleri alma yüzdeleri gastrik bypassa oranla daha düşük,tekrar kilo alma riski yüksek,safra taşı gelişiminde endoskopi yapılabiliyor, ameliyattan sonra midenin büyük kısmı çıkarıldığı için geri dönüşü yok.

 

Gastrik Bypass : teknik olarak daha zor, devre dışı bırakılan ince barsak nedeniyle ömür boyu vitamin mineral takviyesi kullanılmalı, tekrar kilo alma riski orta seviyede, başka yöntemlere geçiş ise çok zor, safra taşı gelişiminde endoskopi yapılamaz, tümör vs. oluşumunda endoskopik ulaşım mümkün değil, midenin fundus kısmı çıkarılmadığı için iştah kaybı olmaz. Bütün cerrahi yöntemlerde 1 yıl uzman diyetisyen gözetimi ve özel menü planlaması gerektiriyor.  Beden kütle endeksi 40 ve altında yapılan cerrahi müdahalelerde verilen sonuçlarda, 1 yıl içerisinde dengeli ve sağlıklı bir diyet programı ile kaybedilen kilo oranı birbirine çok yakın seyrediyor. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konu da  obezite ameliyatları estetik ameliyatlar değildir.

Sevgi ve sağlıkla kalın.


Okunma Sayısı : 543
Yapılan Yorumlar
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2831
Dün : 5754
Toplam : 7428127

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri