zayıflama, tekirdağ

tekirdağ haberleri

ZAYIFLAMA AMELİYATLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ZAYIFLAMA AMELİYATLARI HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

 

Son zamanlarda giderek daha fazla kişi  kilo kaybı amacıyla cerrahi müdahaleye baş vuruyor. bu tip cerrahi müdahalelerde dikkat edilmesi,  atlanmaması  gereken en önemli konulardan birisi de aslında kişinin beden kütle ideksi.  Beden kütle indeksinizi hesapladığınızda ( kilonuz/boyunuzun karesi) 18 ve altı çıkıyorsa zayıf, 19-25 arası çıkıyorsa normal, 26-29 arası hafif kilolu, 30-39 arası obez, 40 ve üstü çıkıyor ise morbid obezsiniz demektir. Kilo kaybı için cerrahi müdahale gerektiren hallere gelince dediğim gibi en önemli sebeplerden biri olan beden kütle indeksinizin 40 ve üzeri olması gerekiyor. Son zamanlarda duyduğum vakalarda BKİ 40 olamadan da cerrahi müdahale yapıldığı. Bu konunun doğruluğu tartışmaya oldukça açık bir konu.

 

Uzmanların ‘U Tipi Hayat’ olarak isimlendirdiği (araçla işe gitme, mesai süresinde oturarak çalışma ardından araçla eve dönme ve asansör kullanma) yaşam biçimi maalesef hastalık düzeyinde obeziteye neden olmaktadır. Yakın zamana kadar da hastalık düzeyinde yani morbid obezitenin ABD’nin sorunu olduğu yaygın bir kanıyken,  ülkemizde yapılan son çalışma ve gözlemler de morbid obezitenin aslında bizim de büyük bir sorunumuz olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Akla gelen soru şu; ‘peki bu sorun tibbi mi, cerrahi yöntemlerle mi çözülmeli?’ önce bu pencereyi bir açalım:

 

Tıbbi tedavi  yöntemleri arasında; davranış değişikliği, egzersiz, beslenme eğitimi, nadiren de olsa ilaç destekleri ile kombine tedaviler yer almaktadır. Bu yöntem için en başta kararlı olmak yanında destekçiler olarak da iyi bir diyetisyen ve endokrin uzmanı  gerekmektedir.

 

Cerrahi yöntemler arasında ise temelde iki adet uygulama görülüyor. Sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı) ve Gastrik bypass .Diğer cerrahi uygulamalar bu iki yöntemin kombinasyonları şeklinde uygulanıyor.  

 

Sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı): kolay uygulanıyor, operasyon kısa sürüyor, midenin fundus kısmı çıkarıldığı için açlık hormonu olan ghrelin salınımı baskılanıyor, ömür boyu vitamin takviyeleri alma yüzdeleri gastrik bypassa oranla daha düşük,tekrar kilo alma riski yüksek,safra taşı gelişiminde endoskopi yapılabiliyor, ameliyattan sonra midenin büyük kısmı çıkarıldığı için geri dönüşü yok.

 

Gastrik Bypass : teknik olarak daha zor, devre dışı bırakılan ince barsak nedeniyle ömür boyu vitamin mineral takviyesi kullanılmalı, tekrar kilo alma riski orta seviyede, başka yöntemlere geçiş ise çok zor, safra taşı gelişiminde endoskopi yapılamaz, tümör vs. oluşumunda endoskopik ulaşım mümkün değil, midenin fundus kısmı çıkarılmadığı için iştah kaybı olmaz. Bütün cerrahi yöntemlerde 1 yıl uzman diyetisyen gözetimi ve özel menü planlaması gerektiriyor.  Beden kütle endeksi 40 ve altında yapılan cerrahi müdahalelerde verilen sonuçlarda, 1 yıl içerisinde dengeli ve sağlıklı bir diyet programı ile kaybedilen kilo oranı birbirine çok yakın seyrediyor. Unutulmaması gereken bir diğer önemli konu da  obezite ameliyatları estetik ameliyatlar değildir.

Sevgi ve sağlıkla kalın.


Okunma Sayısı : 658
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2548
Dün : 8487
Toplam : 8046950

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri