yol yardımı, sgk, prim

tekirdağ haberleri

YOL YARDIMINDAN SGK PRİMİ KESİLİR Mİ?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YOL YARDIMINDAN SGK PRİMİ KESİLİR Mİ?

 

Ücretler üzerinden devlet kurumlarına ödenen yasal kesintiler vardır. Bunların en temeli vergiler ve sigorta primleridir.  İşçinin ücretini hesaplayıp ödeyen işveren bu yasal kesintileri hesaplayıp ilgili Kuruma ödemekle de sorumludur. Yasal kesintiler hangi ödemelerden, nasıl yapılacağı konusunu ilgili mevzuatlar ya da Kurumun kendisi belirlemektedir. Yoruma açık noktalarda farklı uygulamalar söz konusu olabilmekte, Kurumlara dava açılarak geçmişe dönük haklar talep edilebilmektedir. Bu konulardan biri de yol ve yemek yardımı ödemeleridir. SGK’ya açılan bazı davaların işveren lehine sonuçlanması “Yol Yardımından SGK Primi Kesilir mi?” sorusunu gündeme getirdi. Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

 

Yol Parası Ödemek Zorunlu mudur?

İşveren ve işçi iş ilişkisi kurarken ücret dışında diğer kazançlar konusunda da bir anlaşmaya varırlar. Bazen firmanın kendi geleneklerinden gelen ödemeleri bazen de işin ya da görevin gereği olarak ödenen ek ödemeler söz konusu olabilir. Ama 4857 sayılı İş Kanunu’na göre istisnai bir durum söz konusu olmadıkça işveren işçinin çalışmasının karşılığı olan ücretini ödemek mecburiyeti dışında yol ve yemek yardımı ödemesi yapması zorunluluğu yoktur. Ancak iş sözleşmesinde anlaşılmış olan ek ödemeler ve yan ücretler işveren için zorunluluk doğuracaktır. Bu sözleşme toplu iş sözleşmeleri olabileceği gibi, bireysel iş sözleşmeleri de olabilmektedir. Yani yol ve yemek yardımı İş Kanunu açısından zorunluluk olmamakla birlikte iş sözleşmesinde anlaşıldığı takdirde işveren için zorunluluk haline gelmektedir.

 

Yol ve yemek parasının zorunlu olarak ödeneceği durumlardan bazıları da alt işveren ilişkilerine dayanan sözleşmeler ile ihaleli işlerde çalıştırılan işçilerle ilgili anlaşmalar olmaktadır. Bu anlaşmalarda belirtilmiş tüm ödemeler hem alt hem de asıl işveren için yükümlülük doğurmaktadır.

 

Ödemenin Mahiyetinin Belirleyici Olması

Prime esas kazançların tespitinde dikkate alınmayacak ödemeler, 5510 sayılı Kanunu’nun 80. maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre prime esas kazanç matrahına dahil edilmeyecek ödemelerde biri de “görev yollukları” dır. Görev yollukları,  6245 sayılı “Harcırah Kanunu”  ile aslında görevlendirilen memurlar üzerinden belli muafiyetlere ve istisnalara konu edilmiştir. Buradan yola çıkılarak özel sektör çalışanlarının benzer nitelikteki yolluk kavramına giren her türlü ödemeler, belge ile kanıtlanması kaydıyla miktarı ne olursa olsun prime tabi edilmemektedir.

 

Yol parasının prime tabi olup olmayacağını açıklayacak 0lan şey ödemenin mahiyetidir. Ödemenin niteliği yol masrafı, gündelik görev yolluğu şeklinde mi, yoksa işçiye yol parası olarak ödenen bir sürekli ödeme mi? bu noktada belirleyici unsurları gözden geçirmek gerekmektedir.

 

Yol Yardımı ve Görev Yolluğu Arasındaki Fark

Yol yardımı ya da yol parası işçiye işe gidip gelebilmesinde kolaylık olması açısından destek olarak ödenen, iş sözleşmesine ya da şirket geleneğine dayalı olarak ödenen yan haklardır. Genelde süreklidir, tüm şirketi kapsar. Yol parası bu anlamda işçiye ödenen bir ek ücrettir. Ücret olduğu için de prime esas kazanca dahil edilmelidir, üzerinden prim kesilmelidir.

 

Görev yollukları ise işveren tarafından sigortalının geçici bir görevle başka yere gönderilmesi veya görev yerini değiştirmesi dolayısıyla yol masrafı, gündelik (yevmiye), yer değiştirme masrafı olarak duruma bağlı  ödenen ödemelerdir. Özel sektörde ödenen görev yollukların, “görev yolluğu” olarak ödendiğinin belge ile kanıtlanabilir olması gerekmektedir. Kanıtlandığı takdirde sigorta primine tabi değildir, prime esas kazanç matrahına dahil edilmez.

 

SGK Yol Parası Primlerini İade Edecek mi?

SGK, işverenler tarafından kuruma açılan davaların aleyhine sonuçlanması sonrasında, davayı kazanan işverenlerin yol ödemeleri üzerinden ödedikleri primlerini iade edeceğini 04/08/2017 tarihli genel yazısında açıklamıştı. Bu genel yazı ile, yol yardımı ödeyen bazı işverenlerde “acaba biz de yol yardımı üzerinden prim ödemeyecek miyiz” algısı oluştu.

 

Yukarıdaki yazıda da belirttiğimiz gibi yol yardımının prime tabi edilmemesi için geçerli olacak şartlar ve hükümler ilgili mevzuatlarda belirtilmiştir. Ödemenin niteliği “görev yolluğu” ise prim ödemesi yapılmayacak, yol parası ise prime tabi tutulacaktır. Davanın konusu, kamudan ihale ile temizlik, güvenlik, yemek yapma gibi işler almış işverenlerin şartnameye dayalı olarak ödenen yol ödemeleri ile ilgilidir. Tüm sektörleri ve her mahiyetteki yol ödemelerini kapsayan bir durum değildir.


Okunma Sayısı : 363
Yapılan Yorumlar
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1815
Dün : 4390
Toplam : 7260249

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri