yol yardımı, sgk, prim

tekirdağ haberleri

YOL YARDIMINDAN SGK PRİMİ KESİLİR Mİ?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YOL YARDIMINDAN SGK PRİMİ KESİLİR Mİ?

 

Ücretler üzerinden devlet kurumlarına ödenen yasal kesintiler vardır. Bunların en temeli vergiler ve sigorta primleridir.  İşçinin ücretini hesaplayıp ödeyen işveren bu yasal kesintileri hesaplayıp ilgili Kuruma ödemekle de sorumludur. Yasal kesintiler hangi ödemelerden, nasıl yapılacağı konusunu ilgili mevzuatlar ya da Kurumun kendisi belirlemektedir. Yoruma açık noktalarda farklı uygulamalar söz konusu olabilmekte, Kurumlara dava açılarak geçmişe dönük haklar talep edilebilmektedir. Bu konulardan biri de yol ve yemek yardımı ödemeleridir. SGK’ya açılan bazı davaların işveren lehine sonuçlanması “Yol Yardımından SGK Primi Kesilir mi?” sorusunu gündeme getirdi. Bu yazımızda bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

 

Yol Parası Ödemek Zorunlu mudur?

İşveren ve işçi iş ilişkisi kurarken ücret dışında diğer kazançlar konusunda da bir anlaşmaya varırlar. Bazen firmanın kendi geleneklerinden gelen ödemeleri bazen de işin ya da görevin gereği olarak ödenen ek ödemeler söz konusu olabilir. Ama 4857 sayılı İş Kanunu’na göre istisnai bir durum söz konusu olmadıkça işveren işçinin çalışmasının karşılığı olan ücretini ödemek mecburiyeti dışında yol ve yemek yardımı ödemesi yapması zorunluluğu yoktur. Ancak iş sözleşmesinde anlaşılmış olan ek ödemeler ve yan ücretler işveren için zorunluluk doğuracaktır. Bu sözleşme toplu iş sözleşmeleri olabileceği gibi, bireysel iş sözleşmeleri de olabilmektedir. Yani yol ve yemek yardımı İş Kanunu açısından zorunluluk olmamakla birlikte iş sözleşmesinde anlaşıldığı takdirde işveren için zorunluluk haline gelmektedir.

 

Yol ve yemek parasının zorunlu olarak ödeneceği durumlardan bazıları da alt işveren ilişkilerine dayanan sözleşmeler ile ihaleli işlerde çalıştırılan işçilerle ilgili anlaşmalar olmaktadır. Bu anlaşmalarda belirtilmiş tüm ödemeler hem alt hem de asıl işveren için yükümlülük doğurmaktadır.

 

Ödemenin Mahiyetinin Belirleyici Olması

Prime esas kazançların tespitinde dikkate alınmayacak ödemeler, 5510 sayılı Kanunu’nun 80. maddesinde belirtilmiştir. Bu maddeye göre prime esas kazanç matrahına dahil edilmeyecek ödemelerde biri de “görev yollukları” dır. Görev yollukları,  6245 sayılı “Harcırah Kanunu”  ile aslında görevlendirilen memurlar üzerinden belli muafiyetlere ve istisnalara konu edilmiştir. Buradan yola çıkılarak özel sektör çalışanlarının benzer nitelikteki yolluk kavramına giren her türlü ödemeler, belge ile kanıtlanması kaydıyla miktarı ne olursa olsun prime tabi edilmemektedir.

 

Yol parasının prime tabi olup olmayacağını açıklayacak 0lan şey ödemenin mahiyetidir. Ödemenin niteliği yol masrafı, gündelik görev yolluğu şeklinde mi, yoksa işçiye yol parası olarak ödenen bir sürekli ödeme mi? bu noktada belirleyici unsurları gözden geçirmek gerekmektedir.

 

Yol Yardımı ve Görev Yolluğu Arasındaki Fark

Yol yardımı ya da yol parası işçiye işe gidip gelebilmesinde kolaylık olması açısından destek olarak ödenen, iş sözleşmesine ya da şirket geleneğine dayalı olarak ödenen yan haklardır. Genelde süreklidir, tüm şirketi kapsar. Yol parası bu anlamda işçiye ödenen bir ek ücrettir. Ücret olduğu için de prime esas kazanca dahil edilmelidir, üzerinden prim kesilmelidir.

 

Görev yollukları ise işveren tarafından sigortalının geçici bir görevle başka yere gönderilmesi veya görev yerini değiştirmesi dolayısıyla yol masrafı, gündelik (yevmiye), yer değiştirme masrafı olarak duruma bağlı  ödenen ödemelerdir. Özel sektörde ödenen görev yollukların, “görev yolluğu” olarak ödendiğinin belge ile kanıtlanabilir olması gerekmektedir. Kanıtlandığı takdirde sigorta primine tabi değildir, prime esas kazanç matrahına dahil edilmez.

 

SGK Yol Parası Primlerini İade Edecek mi?

SGK, işverenler tarafından kuruma açılan davaların aleyhine sonuçlanması sonrasında, davayı kazanan işverenlerin yol ödemeleri üzerinden ödedikleri primlerini iade edeceğini 04/08/2017 tarihli genel yazısında açıklamıştı. Bu genel yazı ile, yol yardımı ödeyen bazı işverenlerde “acaba biz de yol yardımı üzerinden prim ödemeyecek miyiz” algısı oluştu.

 

Yukarıdaki yazıda da belirttiğimiz gibi yol yardımının prime tabi edilmemesi için geçerli olacak şartlar ve hükümler ilgili mevzuatlarda belirtilmiştir. Ödemenin niteliği “görev yolluğu” ise prim ödemesi yapılmayacak, yol parası ise prime tabi tutulacaktır. Davanın konusu, kamudan ihale ile temizlik, güvenlik, yemek yapma gibi işler almış işverenlerin şartnameye dayalı olarak ödenen yol ödemeleri ile ilgilidir. Tüm sektörleri ve her mahiyetteki yol ödemelerini kapsayan bir durum değildir.


Okunma Sayısı : 473
Yapılan Yorumlar
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4856
Dün : 6047
Toplam : 7819656

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri