tekirdağ, yemekçim

tekirdağ haberleri

tekirdağ, yemekçim

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YEMEKÇİMDE YENİ LEZZETLER

 


Yemek insan yaşamındaki en önemli aktivitelerin başında geliyor. Yaşamımız dahilinde neyi ne için yapıyorsak aslında sonuç hep yemeği kazanmaya, onu yemeye çıkıyor. Bugün işe gidiyor, para kazanmaya çalışıyor, hayatı idame ettir meye uğraşıyorsak bir nevi yemeğimizi elde etmeye çalışıyoruz. Hal böyle olunca da yaşamın en önemli ihtiyacı olan yemek yemeyi karşılayacak mekanlar da vazgeçilmezimiz oluyor. O mekanlardan biri de şüphesiz ki ‘esnaf lokantaları.’ Ancak yemek kültürü ile ilgili yazılı kaynaklara baktığımız zaman ‘esnaf lokantası’ diye bir tabir ile karşılaşmıyoruz. Esnaf lokantası tamamıyla bir halk deyimi.


Özellikle çalışan kesim öğlenleri evine gidip yemek yiyemiyor mesafe, saat kısıtlılığı gibi nedenlerden dolayı. İstiyor ki iş yerine yakın olan bir lokantaya gitsin ve evindeymiş gibi yemekler yesin. İşte bu talebi tam olarak esnaf lokantaları karşılıyor. Hem ucuz olması, hem birbirinden çeşit sulu yemek alternatifinin olması, üstelik bir de öyle insanı germeden rahat bir ortam olması vesilesiyle pek sevilir bu lokantalar. Daha içeri girer girmez sıcak bir buyur edilirsiniz, garsonlar bilir, tanır sizi, o sevdiğimiz klasik tabir ile “ne vereyim ağabeyime veya ablama?” diye iştahlandırırlar bizi. Esnaf lokantalarının diğer bir özelliği ise buraya insanlar sadece karın doyurmaya gelirler. Öyle restaurant havasında olmadığı için uzun uzadıya yemek sohbetleri olmaz. Mekan da zaten öyle çok büyük değil aksine uzun ince şekildedir. Sade ve gösterişten uzak hatta dekorları yıllardır değişmez bile ki belki de esnaf lokantaları için böylesi makbuldür. Yemekler günlük pişer ve kısa sürede tüketilir. Bizler de bu hafta şehrimizin vazgeçilmez esnaf lokantalarından biri olan Tekirdağ Yemekçi’ye misafir olduk ve mekanın işletmecisi olan Emrullah Kutun ile güzel bir sohbette bulunduk.
 
Habibe Tilki Üzel: Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Emrullah Kutun: Ben 1982 Tekirdağ doğumluyum. 13 yıldır gıda sektöründe satış danışmanlığı yaptım. Son iki yıldır buranın işletmeciliğini yapıyorum. Öncesinde başka bir kişi elinde idi şimdi ben devir aldım. 
 
H.T.Ü.: Yemekçi’nin el değiştirdiğini bilmeyenler var sanırım.
E.K: Burası ilk olarak 2009 yılında açılmış. Biz 2013 yılında devraldık. Şimdi aslında el değiştirdiği biliniyor. Başlarda çok bilinmiyordu. Biz adını değiştirmek istemedik, belki de bu yüzden böyle bir algı oluştu.
 
H.T.Ü.: Konsept olarak da aynı mı devam ediyorsunuz?
E.K.: Burası aynen sulu yemekçi olarak devam ediyor ancak biz bir de catring firması ekledik bünyemize. Tekirdağ Yemekçi ve Catring Hizmetleri olarak geçiyor adımız. Catring derken sadece yemek vermiyor bir davetin, cemiyetin tüm organizasyonu yapıyoruz. Yemek, garson hizmeti, gelin yolu, şamdan,konfeti v.s gibi. Geçtiğimiz yaz çok güzel organizasyonlar gerçekleştirdik. Catring ofisimize ulaşmak isteyenler bizi şu adreste de bulabilirler: 100.yıl Mah. Hüseyin Rahmi Gürpınar Cad. No.11 Shell Benzinlik Arkası. Yemekçi’nin adresi ise çok kolay PTT’nin arasında. 
 
H.T.Ü.: Catring hizmetlerinin de mi yemekleri burada pişiyor?
E.K.: Hayır. Şöyle bir durum var. Burası lokanta diye geçiyor yani burada pişer, burada yenir dışarıya çıkaramazsınız. Catring dendiği zaman ise başka bir yerimiz daha var orada pişiriyoruz ancak orada da yediremezsiniz, pişirip götürürsünüz. Biz zaten belgeliyiz. Üretim iznimiz var. Her şeyimiz usulüne uygun. Ancak ne yazık ki bu belgesi olmayan birçok yerde catring hizmeti veriyor yasal olmadan.
 
H.T.Ü.: Adı üzerinde esnaf lokantası, gelen müşteri kitleniz tamamen bu yönde mi?
E.K.: Tabii ki esnaf üzerine ancak bunun dışında banka çalışanları, belediye çalışanları, kamu görevlileri de bizim müşterimiz. 
 
H.T.Ü.: Yemekçi’ye gelen bir kişi hangi yemekleri bulabilir?
E.K.: Gelen bir kişi her gün taze pişirilmiş yemekler bulur öncelikle. Daha sonra 3-4 çeşit çorba bulabilir. Günlük olarak 10 çeşit sulu yemek bulabilir. Kadınbudu köfteden tutun da tas kebabı, nohut, kuru fasulye, pilav, sebze yemeklerine kadar her damak tadına uygun yemekler mevcuttur. Bunların yanı sıra yine günlük olarak 3-4 çeşit tatlı çeşidi ve salata, içecek alternatifi de bulunmaktadır. Ayrıca paket servisimiz de bulunmaktadır. 
 
H.T.Ü.: Kaç personel bulunmaktadır?
E.K.: 17 personel ile çalışmaktayız. Sabah 06.00’da çorba ile açıyoruz. 09.00’da yemeklerimiz hazır. Öğlen yoğunluk oluyor. Biten yemeklerimizi öğlen sonu yeniden yapıyoruz ki akşam yemeğine de çeşit bol olsun. Zira 07.30’a kadar servisimiz bulunuyor. Akşamları da bekar çalışanlar, öğrenciler ya burada yiyorlar veya alıp evlerine gidiyorlar. Biz bu anlamda Tekirdağ’da önemli bir ihtiyacı karşıladığımızı düşünüyoruz. Ayrıca Ramazan yemekleri de hazırlıyoruz.  
 
H.T.Ü.: Kalan yemekleri ne yapıyorsunuz peki?
E.K.: Kalan yemeklerin bir kısmını isterse çalışanlarımız alıyor. Çevredeki yardıma ihtiyacı olan insanlara veriyoruz. 
 
H.T.Ü.: Hepimizin bildiği bir şey var ki hizmet sektörü bir hayli zor. Hele ki konu yemekse birine güzel gelen diğerine gelmeyebilir.  Bu dengeyi nasıl oturtuyorsunuz?
E.K.: Kesinlikle öyle hizmet sektörü çok zor. İyi olmak şart. Konu yemekse çok daha iyi olmak gerekiyor. Ayrıca bizim yemeklerimiz gün boyu tezgahta bekliyor tatları bozulmadan beklemek zorundalar. Bu hassasiyetle yapıyoruz. 2 aşçımız var gayet memnunuz. Etlerimizi Tekirdağ’dan kasaptan alıyoruz. Sebzelerimizi taze taze alıyoruz. Hijyen, tazelik, lezzet olmazsa olmazımız. Denetimlerden hiç korkmuyoruz. Çünkü her şeyimiz tam ve her zaman her an denetlenecek gibi yapıyoruz işimizi. Korkumuz yok. Bu sektörde henüz 2 yıldır varım. Ancak 13 yılımı yine gıda sektörü ve insanlar içinde geçirdiğim için tecrübelerimi değerlendiriyorum çok da işime yarıyor. 
 
H.T.Ü: O zaman biz de bu güzel yemekler için ellerinize sağlık diyelim ve biz lere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.  

Okunma Sayısı : 1937
Yapılan Yorumlar
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
 • Eşek sütü kansere iyi geliyor mu?
  Acıbadem Kayseri Hastanesi Medikal Onkoloji Uzmanı Dr. Semiha Urvay, hem kanserden korunmak isteyenler, hem de kanser tedavisi görenler için doğru beslenmenin önemini vurguladı. Doğru beslenmenin, kanser açısından iki öneme sahip olduğunu kaydeden Urvay, ''Birincisi hastalıktan korunmak için, diğeri ise hastalıkla mücadelede'' dedi.
 • ERKEKLERE AĞRI KESİCİ UYARISI
  Kadın Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, yüksek dozda ve sık ağrı kesici
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 563
Dün : 7703
Toplam : 5933327

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri