tekirdağ, yemekçim

tekirdağ haberleri

tekirdağ, yemekçim

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YEMEKÇİMDE YENİ LEZZETLER

 


Yemek insan yaşamındaki en önemli aktivitelerin başında geliyor. Yaşamımız dahilinde neyi ne için yapıyorsak aslında sonuç hep yemeği kazanmaya, onu yemeye çıkıyor. Bugün işe gidiyor, para kazanmaya çalışıyor, hayatı idame ettir meye uğraşıyorsak bir nevi yemeğimizi elde etmeye çalışıyoruz. Hal böyle olunca da yaşamın en önemli ihtiyacı olan yemek yemeyi karşılayacak mekanlar da vazgeçilmezimiz oluyor. O mekanlardan biri de şüphesiz ki ‘esnaf lokantaları.’ Ancak yemek kültürü ile ilgili yazılı kaynaklara baktığımız zaman ‘esnaf lokantası’ diye bir tabir ile karşılaşmıyoruz. Esnaf lokantası tamamıyla bir halk deyimi.


Özellikle çalışan kesim öğlenleri evine gidip yemek yiyemiyor mesafe, saat kısıtlılığı gibi nedenlerden dolayı. İstiyor ki iş yerine yakın olan bir lokantaya gitsin ve evindeymiş gibi yemekler yesin. İşte bu talebi tam olarak esnaf lokantaları karşılıyor. Hem ucuz olması, hem birbirinden çeşit sulu yemek alternatifinin olması, üstelik bir de öyle insanı germeden rahat bir ortam olması vesilesiyle pek sevilir bu lokantalar. Daha içeri girer girmez sıcak bir buyur edilirsiniz, garsonlar bilir, tanır sizi, o sevdiğimiz klasik tabir ile “ne vereyim ağabeyime veya ablama?” diye iştahlandırırlar bizi. Esnaf lokantalarının diğer bir özelliği ise buraya insanlar sadece karın doyurmaya gelirler. Öyle restaurant havasında olmadığı için uzun uzadıya yemek sohbetleri olmaz. Mekan da zaten öyle çok büyük değil aksine uzun ince şekildedir. Sade ve gösterişten uzak hatta dekorları yıllardır değişmez bile ki belki de esnaf lokantaları için böylesi makbuldür. Yemekler günlük pişer ve kısa sürede tüketilir. Bizler de bu hafta şehrimizin vazgeçilmez esnaf lokantalarından biri olan Tekirdağ Yemekçi’ye misafir olduk ve mekanın işletmecisi olan Emrullah Kutun ile güzel bir sohbette bulunduk.
 
Habibe Tilki Üzel: Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?
Emrullah Kutun: Ben 1982 Tekirdağ doğumluyum. 13 yıldır gıda sektöründe satış danışmanlığı yaptım. Son iki yıldır buranın işletmeciliğini yapıyorum. Öncesinde başka bir kişi elinde idi şimdi ben devir aldım. 
 
H.T.Ü.: Yemekçi’nin el değiştirdiğini bilmeyenler var sanırım.
E.K: Burası ilk olarak 2009 yılında açılmış. Biz 2013 yılında devraldık. Şimdi aslında el değiştirdiği biliniyor. Başlarda çok bilinmiyordu. Biz adını değiştirmek istemedik, belki de bu yüzden böyle bir algı oluştu.
 
H.T.Ü.: Konsept olarak da aynı mı devam ediyorsunuz?
E.K.: Burası aynen sulu yemekçi olarak devam ediyor ancak biz bir de catring firması ekledik bünyemize. Tekirdağ Yemekçi ve Catring Hizmetleri olarak geçiyor adımız. Catring derken sadece yemek vermiyor bir davetin, cemiyetin tüm organizasyonu yapıyoruz. Yemek, garson hizmeti, gelin yolu, şamdan,konfeti v.s gibi. Geçtiğimiz yaz çok güzel organizasyonlar gerçekleştirdik. Catring ofisimize ulaşmak isteyenler bizi şu adreste de bulabilirler: 100.yıl Mah. Hüseyin Rahmi Gürpınar Cad. No.11 Shell Benzinlik Arkası. Yemekçi’nin adresi ise çok kolay PTT’nin arasında. 
 
H.T.Ü.: Catring hizmetlerinin de mi yemekleri burada pişiyor?
E.K.: Hayır. Şöyle bir durum var. Burası lokanta diye geçiyor yani burada pişer, burada yenir dışarıya çıkaramazsınız. Catring dendiği zaman ise başka bir yerimiz daha var orada pişiriyoruz ancak orada da yediremezsiniz, pişirip götürürsünüz. Biz zaten belgeliyiz. Üretim iznimiz var. Her şeyimiz usulüne uygun. Ancak ne yazık ki bu belgesi olmayan birçok yerde catring hizmeti veriyor yasal olmadan.
 
H.T.Ü.: Adı üzerinde esnaf lokantası, gelen müşteri kitleniz tamamen bu yönde mi?
E.K.: Tabii ki esnaf üzerine ancak bunun dışında banka çalışanları, belediye çalışanları, kamu görevlileri de bizim müşterimiz. 
 
H.T.Ü.: Yemekçi’ye gelen bir kişi hangi yemekleri bulabilir?
E.K.: Gelen bir kişi her gün taze pişirilmiş yemekler bulur öncelikle. Daha sonra 3-4 çeşit çorba bulabilir. Günlük olarak 10 çeşit sulu yemek bulabilir. Kadınbudu köfteden tutun da tas kebabı, nohut, kuru fasulye, pilav, sebze yemeklerine kadar her damak tadına uygun yemekler mevcuttur. Bunların yanı sıra yine günlük olarak 3-4 çeşit tatlı çeşidi ve salata, içecek alternatifi de bulunmaktadır. Ayrıca paket servisimiz de bulunmaktadır. 
 
H.T.Ü.: Kaç personel bulunmaktadır?
E.K.: 17 personel ile çalışmaktayız. Sabah 06.00’da çorba ile açıyoruz. 09.00’da yemeklerimiz hazır. Öğlen yoğunluk oluyor. Biten yemeklerimizi öğlen sonu yeniden yapıyoruz ki akşam yemeğine de çeşit bol olsun. Zira 07.30’a kadar servisimiz bulunuyor. Akşamları da bekar çalışanlar, öğrenciler ya burada yiyorlar veya alıp evlerine gidiyorlar. Biz bu anlamda Tekirdağ’da önemli bir ihtiyacı karşıladığımızı düşünüyoruz. Ayrıca Ramazan yemekleri de hazırlıyoruz.  
 
H.T.Ü.: Kalan yemekleri ne yapıyorsunuz peki?
E.K.: Kalan yemeklerin bir kısmını isterse çalışanlarımız alıyor. Çevredeki yardıma ihtiyacı olan insanlara veriyoruz. 
 
H.T.Ü.: Hepimizin bildiği bir şey var ki hizmet sektörü bir hayli zor. Hele ki konu yemekse birine güzel gelen diğerine gelmeyebilir.  Bu dengeyi nasıl oturtuyorsunuz?
E.K.: Kesinlikle öyle hizmet sektörü çok zor. İyi olmak şart. Konu yemekse çok daha iyi olmak gerekiyor. Ayrıca bizim yemeklerimiz gün boyu tezgahta bekliyor tatları bozulmadan beklemek zorundalar. Bu hassasiyetle yapıyoruz. 2 aşçımız var gayet memnunuz. Etlerimizi Tekirdağ’dan kasaptan alıyoruz. Sebzelerimizi taze taze alıyoruz. Hijyen, tazelik, lezzet olmazsa olmazımız. Denetimlerden hiç korkmuyoruz. Çünkü her şeyimiz tam ve her zaman her an denetlenecek gibi yapıyoruz işimizi. Korkumuz yok. Bu sektörde henüz 2 yıldır varım. Ancak 13 yılımı yine gıda sektörü ve insanlar içinde geçirdiğim için tecrübelerimi değerlendiriyorum çok da işime yarıyor. 
 
H.T.Ü: O zaman biz de bu güzel yemekler için ellerinize sağlık diyelim ve biz lere zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz.  

Okunma Sayısı : 2409
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5317
Dün : 9409
Toplam : 7467446

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri