gazeteci, tekirdağ, selda bağcan

tekirdağ haberleri

Yaz Gazeteci...

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Yaz Gazeteci...


Aman gazeteci gel bizim köye bizim halları da yaz

Şehirde ojeli parmakları yazma

Bir de bizim köyde nasırlanmış elleri de

Yaz yaz gazeteci yaz,

Bankada parası olan kulları yazma

Onlara aldanıp yolundan azma

Şehirden asfalt geçen yolları yazma

Bir de bizim köyden eşek geçmeyen yolları

Yaz yaz gazeteci yaz,

Yukarıdaki cümleler Selda Bağcan’ın şarkı sözleri. Ben bu şarkıyı mesleğimizin şarkısı deyip arada açıp dinliyorum. Ne de güzel özetliyor görevimizi, sorumluluğumuzu, eksikleri, hataları görerek gün yüzüne çıkarmamızın şart olduğunu. Bizler de bu bilinçle elimizden geldiği kadarıyla gerekli gördüğümüz konulara değinerek kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz.

 Malum ne yaşadığımız memleketin ne ülkemizin ne de geniş açıyla bakarsak dünyanın derdi, sorunu bitmiyor. Tekirdağ’ın eksiklerini, bitemeyen yollarını, düzensiz kent yapısını, yıllarca bakımsız sahipsiz bir kent kaderi yaşamış olduğunu yaz yaz bir hal olduk da bir sonuç elde edemedik henüz.

Ben deniz de böyle olunca sarıldım kentin tarihini ele almış yazılı kaynaklara. Acaba sorun günümüzde mi yoksa geçmişten kaynaklı mı geliyor koyuldum incelemeye.

Yazılı kaynaklar Osmanlı döneminde Rodosçuk olarak adlandırılan günümüzde Tekirdağ kent merkezi, Marmara Denizi’nin Avrupa kıyısında küçük bir liman kenti olduğunu söylüyor. 1950 yılında bahsi geçen kayıtlarda Rodosçuk’a gelmiş Catherine Zen kenti şöyle anlatıyor: “sahil boyunca uzanan bir kasaba burası. İyi yapılmış bir limanı, camileri ve kervansarayları var. Fakat kapalı bir pazar yeri yok. Genellikle Hıristiyanların yaşadığı meyve ve bağlarının bol olduğu bir yer. Çokça suyu var ama kaliteli değil. Biraz balık var. Gelirleri İstanbul’a gönderiliyor. Toprakları verimli fakat halkı işlemeyi pek de iyi bilmiyor ve istikrarsızlar.”

Catherine Zen’in Tekirdağ ile ilgili yazdığı kayıtlar çok kıymetli. Yazdıkları üzerinde biraz düşünürsek yıllar önceki Tekirdağ ile günümüzdeki Tekirdağ arasında çok da bir fark olmadığını görebiliriz. Uzun bir limanı var fakat yeteri kadar kullanılmıyor. Kapalı bir Pazar yeri bugünde yok. Suyu var fakat içine kanalizasyon akıyor. Topraklar verimli ancak kıymeti çok da bilinmiyor. Vatandaş toplu alış verişe, gezmelere İstanbul’a gidiyor dolayısıyla 1950’de olduğu gibi bu vesileyle gelirler İstanbul’a akıyor. Kentin tarihi bir geçmişi var ama izleri ne korunmuş ne de bir şekilde tanıtımı yapılıyor. Merkez de bir Arkeoloji Müzesi var acaba günde kaç ziyaretçi alıyor merak ediyorum.

Zamanında Tekirdağ’a koloni kurmuş ve M.Ö. 6. yüzyılda limanı inşa etmiş olan Samoslardan her hangi bir iz yok sorsanız kimsenin haberi dahi yok, bu bilinç kent halkına oluşturulmamış. O zamanki adıyla Bisanthe olan şehre daha sonra yerleşmiş olan kolonizatör Atinalılardan da bir iz yok. Sadece üç beş yerde Bisanthinon adını görebiliriz. Bizans konaklarından ya da kiliselerden de geriye hiçbir şey kalmamış. Tarihi yapı olarak 1357 yılında kenti fetheden Osmanlıların eserlerinden örnekler var diyebiliriz. Özellikle de Mimar Sinan’ın eseri olan Rüstem Paşa Camii ve Külliye varlığını sürdürmektedir. Bundan başka Rakoczi Müzesi, Namık Kemal Evi, Hükümet Konağı varlığını sürdüren yapılardır. Peki, yeterli mi elbette değil.

 Tarihi kaynaklar eski Tekirdağ’ın hoş görünümlü ahşap evlerden oluştuğunu yazarken daha sonraki yazılı kaynaklar o güzel ahşap evlerin yıkılmaya y tuttuğunu, restore çalışmasının hiç yapılmadığını, kentin çirkin görünümlü apartmanlardan oluştuğunu, apartmanların yanında alçak çatılı müstakil evlerin olduğunu, bunun göz tırmaladığını düzgün bir şehir planın olmadığını yazıyor. Bu cümleyi okuyup kaldırıyorum başımı sağa sola tam da aynı tabloyu görüyorum.   

Yazılı kaynakların Tekirdağ hakkında neler yazdığını zaman zaman buradan sizlere aktarmaya özen göstereceğim. Bana kalırsa her zaman olduğu gibi bu konuda da kitaplar en büyük yol gösterici. Bu kentin yöneticileri, sahipleri, halkı şayet kenti parlatmak istiyorlarsa önce bu yazılı kaynakları incelesinler. Dünden bugüne benzerlikleri ve farklılıkları, pozitif veya negatif yönlerini mercek altından geçirsinler. Belki o zaman Tekirdağ’ın sahip olduğu güzellikler daha çok ortaya çıkar ve kendi haline bırakılmış kent görünümünden biraz olsun çıkar.

Okunma Sayısı : 779
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2331
Dün : 8487
Toplam : 8046733

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri