gazeteci, tekirdağ, selda bağcan

tekirdağ haberleri

Yaz Gazeteci...

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Yaz Gazeteci...


Aman gazeteci gel bizim köye bizim halları da yaz

Şehirde ojeli parmakları yazma

Bir de bizim köyde nasırlanmış elleri de

Yaz yaz gazeteci yaz,

Bankada parası olan kulları yazma

Onlara aldanıp yolundan azma

Şehirden asfalt geçen yolları yazma

Bir de bizim köyden eşek geçmeyen yolları

Yaz yaz gazeteci yaz,

Yukarıdaki cümleler Selda Bağcan’ın şarkı sözleri. Ben bu şarkıyı mesleğimizin şarkısı deyip arada açıp dinliyorum. Ne de güzel özetliyor görevimizi, sorumluluğumuzu, eksikleri, hataları görerek gün yüzüne çıkarmamızın şart olduğunu. Bizler de bu bilinçle elimizden geldiği kadarıyla gerekli gördüğümüz konulara değinerek kamuoyu oluşturmaya çalışıyoruz.

 Malum ne yaşadığımız memleketin ne ülkemizin ne de geniş açıyla bakarsak dünyanın derdi, sorunu bitmiyor. Tekirdağ’ın eksiklerini, bitemeyen yollarını, düzensiz kent yapısını, yıllarca bakımsız sahipsiz bir kent kaderi yaşamış olduğunu yaz yaz bir hal olduk da bir sonuç elde edemedik henüz.

Ben deniz de böyle olunca sarıldım kentin tarihini ele almış yazılı kaynaklara. Acaba sorun günümüzde mi yoksa geçmişten kaynaklı mı geliyor koyuldum incelemeye.

Yazılı kaynaklar Osmanlı döneminde Rodosçuk olarak adlandırılan günümüzde Tekirdağ kent merkezi, Marmara Denizi’nin Avrupa kıyısında küçük bir liman kenti olduğunu söylüyor. 1950 yılında bahsi geçen kayıtlarda Rodosçuk’a gelmiş Catherine Zen kenti şöyle anlatıyor: “sahil boyunca uzanan bir kasaba burası. İyi yapılmış bir limanı, camileri ve kervansarayları var. Fakat kapalı bir pazar yeri yok. Genellikle Hıristiyanların yaşadığı meyve ve bağlarının bol olduğu bir yer. Çokça suyu var ama kaliteli değil. Biraz balık var. Gelirleri İstanbul’a gönderiliyor. Toprakları verimli fakat halkı işlemeyi pek de iyi bilmiyor ve istikrarsızlar.”

Catherine Zen’in Tekirdağ ile ilgili yazdığı kayıtlar çok kıymetli. Yazdıkları üzerinde biraz düşünürsek yıllar önceki Tekirdağ ile günümüzdeki Tekirdağ arasında çok da bir fark olmadığını görebiliriz. Uzun bir limanı var fakat yeteri kadar kullanılmıyor. Kapalı bir Pazar yeri bugünde yok. Suyu var fakat içine kanalizasyon akıyor. Topraklar verimli ancak kıymeti çok da bilinmiyor. Vatandaş toplu alış verişe, gezmelere İstanbul’a gidiyor dolayısıyla 1950’de olduğu gibi bu vesileyle gelirler İstanbul’a akıyor. Kentin tarihi bir geçmişi var ama izleri ne korunmuş ne de bir şekilde tanıtımı yapılıyor. Merkez de bir Arkeoloji Müzesi var acaba günde kaç ziyaretçi alıyor merak ediyorum.

Zamanında Tekirdağ’a koloni kurmuş ve M.Ö. 6. yüzyılda limanı inşa etmiş olan Samoslardan her hangi bir iz yok sorsanız kimsenin haberi dahi yok, bu bilinç kent halkına oluşturulmamış. O zamanki adıyla Bisanthe olan şehre daha sonra yerleşmiş olan kolonizatör Atinalılardan da bir iz yok. Sadece üç beş yerde Bisanthinon adını görebiliriz. Bizans konaklarından ya da kiliselerden de geriye hiçbir şey kalmamış. Tarihi yapı olarak 1357 yılında kenti fetheden Osmanlıların eserlerinden örnekler var diyebiliriz. Özellikle de Mimar Sinan’ın eseri olan Rüstem Paşa Camii ve Külliye varlığını sürdürmektedir. Bundan başka Rakoczi Müzesi, Namık Kemal Evi, Hükümet Konağı varlığını sürdüren yapılardır. Peki, yeterli mi elbette değil.

 Tarihi kaynaklar eski Tekirdağ’ın hoş görünümlü ahşap evlerden oluştuğunu yazarken daha sonraki yazılı kaynaklar o güzel ahşap evlerin yıkılmaya y tuttuğunu, restore çalışmasının hiç yapılmadığını, kentin çirkin görünümlü apartmanlardan oluştuğunu, apartmanların yanında alçak çatılı müstakil evlerin olduğunu, bunun göz tırmaladığını düzgün bir şehir planın olmadığını yazıyor. Bu cümleyi okuyup kaldırıyorum başımı sağa sola tam da aynı tabloyu görüyorum.   

Yazılı kaynakların Tekirdağ hakkında neler yazdığını zaman zaman buradan sizlere aktarmaya özen göstereceğim. Bana kalırsa her zaman olduğu gibi bu konuda da kitaplar en büyük yol gösterici. Bu kentin yöneticileri, sahipleri, halkı şayet kenti parlatmak istiyorlarsa önce bu yazılı kaynakları incelesinler. Dünden bugüne benzerlikleri ve farklılıkları, pozitif veya negatif yönlerini mercek altından geçirsinler. Belki o zaman Tekirdağ’ın sahip olduğu güzellikler daha çok ortaya çıkar ve kendi haline bırakılmış kent görünümünden biraz olsun çıkar.

Okunma Sayısı : 663
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2719
Dün : 6413
Toplam : 7422261

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri