sigorta, araç, tekirdağ, avukat

tekirdağ haberleri

YABANCI ARAÇ SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YABANCI ARAÇ SİGORTASI


2011 yılında Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, ülke içinde kullanılacak yabancı plakalı araç sahiplerinin bir şekilde üçüncü kişilere vereceği zararlar açısından yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklarının gereği olarak da, ülkemize giriş yaparken, verecekleri zararları karşılamak üzere mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırmaları veya bu sigortayla aynı hükümleri taşıyan bir sigorta güvencesini göstermeleri gerekmektedir.

 

Ülkemizin yaptığı uluslararası anlaşmalar veya ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde aracın geçerli sigorta güvencesine sahip olduğu anlaşılıyorsa veya sigortadan muaf bulunduğu görülüyorsa, o durumda sigorta zorunluluğu aranmaz.

 

Aksi halde aracın ülkeye girişine izin verilebilmesi için zorunlu trafik sigortası yaptırılması gerekecektir.

 

Ülkelerarası taşımacılık yapan TIR’lar, ülkeye turist olarak gelen yabancıların araçları, ülke dışında çalışan ve tatillerinde ülkeye gelen gurbetçilerin kullandıkları araçlar ve bunlara benzer şekilde binlerce yabancı plakalı araç ülkemize giriş çıkış yapmaktadır. Bu durum beraberinde kaza riskini de taşımaktadır. Herhangi bir kaza yaşanması durumunda ortaya çıkan zararları gidermek için, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yeşil Kart sigorta sertifikası sistemine girmiştir. Bu uygulama, ülke içinde kaza yapan yabancı plakalı araçların neden olduğu zaraların karşılanmasını sağlar. Aynı şekilde ülke dışında bir kaza yapan Türk plakalı araçların zararlarını da karşılar.

 

Yeşil kart sigorta sertifikası olan bir araç, bulunduğu ülkenin yasal uygulamalarına tabidir. Ülkemizde kaza yapan yabancı plakalı araçların yeşil kart sigorta sertifikası bulunuyorsa, bu durumda zararlar Motorlu Taşıt Bürosutarafından karşılanır.

 

Motorlu Taşıt Bürosu, bir kaza yaşanması ve sadece maddi hasar meydana gelmesi durumunda, kazaya karışan tarafların imzalayacağı kaza tespit tutanağını ister. Ayrıca yabancı plakalı aracın hangi ülkeden geldiği, aracın markası, modeli ve plaka numarası gibi bilgileri de görmek ister. En önemlisi yabancı plakalı aracın sahip olduğu yeşil kart sigorta sertifikasını görmek ister. Bunun yanında sürücülerin ehliyetlerinin ve araçların ruhsatlarının fotokopileri de verilecek belgeler arasındadır. Motorlu Taşıt Bürosu bütün bu bilgi ve belgelere dayanarak hasar ödemesini yapar. Eğer kaza sırasında ölüm, yaralanma veya sakat kalma gibi bedensel zararlar da söz konusu ise o zaman trafik polisinin ya da kazanın olduğu yere göre jandarmanın çağrılması zorunludur. Bu durumda kazaya karışanların düzenleyeceği değil resmi düzenlenmiş bir kaza tespit tutanağı aranacaktır.

 

Sigorta şirketleri yeşil kart sigorta sertifikası düzenlerlerken, aslında Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun bir acentesi olarak çalışırlar. Bunn sonucu olarak poliçeyi sigorta şirketleri hazırlar ama tazminat ödeme sorumluluğu Motorlu Taşıtlar Bürosu’ndadır. Yeşil kart sigorta sertifikasının limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.

 

Kısaca yabancı plakalı araçlar ülkemize girerken, eğer yeşil kart sigorta sertifikasına sahiplerse, sınırda ayrı bir sigorta poliçesi yaptırmaları gerekmiyor. Yeşil Kart sistemi bugün dünyada elliye yakın ülkede faaliyet gösteriyor. Yeşil Kart sigorta sertifikasını almak için tek koşul, zorunlu trafik sigortasının düzenlenmiş olmasıdır. Yeşil Kart sisteminin işleyişini sağlamak için bu sisteme giren ülkeler bir Yeşil Kart Bürosu kurmak zorundadır. Sigorta şirketleri de ülke dışına çıkacak araçlara Yeşil Kart sigorta sertifikası verebilmek için bu bürolara üye olmak zorundadır.


Okunma Sayısı : 673
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6609
Dün : 7231
Toplam : 8034404

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri