sigorta, araç, tekirdağ, avukat

tekirdağ haberleri

YABANCI ARAÇ SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YABANCI ARAÇ SİGORTASI


2011 yılında Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, ülke içinde kullanılacak yabancı plakalı araç sahiplerinin bir şekilde üçüncü kişilere vereceği zararlar açısından yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklarının gereği olarak da, ülkemize giriş yaparken, verecekleri zararları karşılamak üzere mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırmaları veya bu sigortayla aynı hükümleri taşıyan bir sigorta güvencesini göstermeleri gerekmektedir.

 

Ülkemizin yaptığı uluslararası anlaşmalar veya ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde aracın geçerli sigorta güvencesine sahip olduğu anlaşılıyorsa veya sigortadan muaf bulunduğu görülüyorsa, o durumda sigorta zorunluluğu aranmaz.

 

Aksi halde aracın ülkeye girişine izin verilebilmesi için zorunlu trafik sigortası yaptırılması gerekecektir.

 

Ülkelerarası taşımacılık yapan TIR’lar, ülkeye turist olarak gelen yabancıların araçları, ülke dışında çalışan ve tatillerinde ülkeye gelen gurbetçilerin kullandıkları araçlar ve bunlara benzer şekilde binlerce yabancı plakalı araç ülkemize giriş çıkış yapmaktadır. Bu durum beraberinde kaza riskini de taşımaktadır. Herhangi bir kaza yaşanması durumunda ortaya çıkan zararları gidermek için, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yeşil Kart sigorta sertifikası sistemine girmiştir. Bu uygulama, ülke içinde kaza yapan yabancı plakalı araçların neden olduğu zaraların karşılanmasını sağlar. Aynı şekilde ülke dışında bir kaza yapan Türk plakalı araçların zararlarını da karşılar.

 

Yeşil kart sigorta sertifikası olan bir araç, bulunduğu ülkenin yasal uygulamalarına tabidir. Ülkemizde kaza yapan yabancı plakalı araçların yeşil kart sigorta sertifikası bulunuyorsa, bu durumda zararlar Motorlu Taşıt Bürosutarafından karşılanır.

 

Motorlu Taşıt Bürosu, bir kaza yaşanması ve sadece maddi hasar meydana gelmesi durumunda, kazaya karışan tarafların imzalayacağı kaza tespit tutanağını ister. Ayrıca yabancı plakalı aracın hangi ülkeden geldiği, aracın markası, modeli ve plaka numarası gibi bilgileri de görmek ister. En önemlisi yabancı plakalı aracın sahip olduğu yeşil kart sigorta sertifikasını görmek ister. Bunun yanında sürücülerin ehliyetlerinin ve araçların ruhsatlarının fotokopileri de verilecek belgeler arasındadır. Motorlu Taşıt Bürosu bütün bu bilgi ve belgelere dayanarak hasar ödemesini yapar. Eğer kaza sırasında ölüm, yaralanma veya sakat kalma gibi bedensel zararlar da söz konusu ise o zaman trafik polisinin ya da kazanın olduğu yere göre jandarmanın çağrılması zorunludur. Bu durumda kazaya karışanların düzenleyeceği değil resmi düzenlenmiş bir kaza tespit tutanağı aranacaktır.

 

Sigorta şirketleri yeşil kart sigorta sertifikası düzenlerlerken, aslında Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun bir acentesi olarak çalışırlar. Bunn sonucu olarak poliçeyi sigorta şirketleri hazırlar ama tazminat ödeme sorumluluğu Motorlu Taşıtlar Bürosu’ndadır. Yeşil kart sigorta sertifikasının limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.

 

Kısaca yabancı plakalı araçlar ülkemize girerken, eğer yeşil kart sigorta sertifikasına sahiplerse, sınırda ayrı bir sigorta poliçesi yaptırmaları gerekmiyor. Yeşil Kart sistemi bugün dünyada elliye yakın ülkede faaliyet gösteriyor. Yeşil Kart sigorta sertifikasını almak için tek koşul, zorunlu trafik sigortasının düzenlenmiş olmasıdır. Yeşil Kart sisteminin işleyişini sağlamak için bu sisteme giren ülkeler bir Yeşil Kart Bürosu kurmak zorundadır. Sigorta şirketleri de ülke dışına çıkacak araçlara Yeşil Kart sigorta sertifikası verebilmek için bu bürolara üye olmak zorundadır.


Okunma Sayısı : 496
Yapılan Yorumlar
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5668
Dün : 5113
Toplam : 7091068

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri