sigorta, araç, tekirdağ, avukat

tekirdağ haberleri

YABANCI ARAÇ SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YABANCI ARAÇ SİGORTASI


2011 yılında Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, ülke içinde kullanılacak yabancı plakalı araç sahiplerinin bir şekilde üçüncü kişilere vereceği zararlar açısından yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklarının gereği olarak da, ülkemize giriş yaparken, verecekleri zararları karşılamak üzere mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırmaları veya bu sigortayla aynı hükümleri taşıyan bir sigorta güvencesini göstermeleri gerekmektedir.

 

Ülkemizin yaptığı uluslararası anlaşmalar veya ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde aracın geçerli sigorta güvencesine sahip olduğu anlaşılıyorsa veya sigortadan muaf bulunduğu görülüyorsa, o durumda sigorta zorunluluğu aranmaz.

 

Aksi halde aracın ülkeye girişine izin verilebilmesi için zorunlu trafik sigortası yaptırılması gerekecektir.

 

Ülkelerarası taşımacılık yapan TIR’lar, ülkeye turist olarak gelen yabancıların araçları, ülke dışında çalışan ve tatillerinde ülkeye gelen gurbetçilerin kullandıkları araçlar ve bunlara benzer şekilde binlerce yabancı plakalı araç ülkemize giriş çıkış yapmaktadır. Bu durum beraberinde kaza riskini de taşımaktadır. Herhangi bir kaza yaşanması durumunda ortaya çıkan zararları gidermek için, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yeşil Kart sigorta sertifikası sistemine girmiştir. Bu uygulama, ülke içinde kaza yapan yabancı plakalı araçların neden olduğu zaraların karşılanmasını sağlar. Aynı şekilde ülke dışında bir kaza yapan Türk plakalı araçların zararlarını da karşılar.

 

Yeşil kart sigorta sertifikası olan bir araç, bulunduğu ülkenin yasal uygulamalarına tabidir. Ülkemizde kaza yapan yabancı plakalı araçların yeşil kart sigorta sertifikası bulunuyorsa, bu durumda zararlar Motorlu Taşıt Bürosutarafından karşılanır.

 

Motorlu Taşıt Bürosu, bir kaza yaşanması ve sadece maddi hasar meydana gelmesi durumunda, kazaya karışan tarafların imzalayacağı kaza tespit tutanağını ister. Ayrıca yabancı plakalı aracın hangi ülkeden geldiği, aracın markası, modeli ve plaka numarası gibi bilgileri de görmek ister. En önemlisi yabancı plakalı aracın sahip olduğu yeşil kart sigorta sertifikasını görmek ister. Bunun yanında sürücülerin ehliyetlerinin ve araçların ruhsatlarının fotokopileri de verilecek belgeler arasındadır. Motorlu Taşıt Bürosu bütün bu bilgi ve belgelere dayanarak hasar ödemesini yapar. Eğer kaza sırasında ölüm, yaralanma veya sakat kalma gibi bedensel zararlar da söz konusu ise o zaman trafik polisinin ya da kazanın olduğu yere göre jandarmanın çağrılması zorunludur. Bu durumda kazaya karışanların düzenleyeceği değil resmi düzenlenmiş bir kaza tespit tutanağı aranacaktır.

 

Sigorta şirketleri yeşil kart sigorta sertifikası düzenlerlerken, aslında Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun bir acentesi olarak çalışırlar. Bunn sonucu olarak poliçeyi sigorta şirketleri hazırlar ama tazminat ödeme sorumluluğu Motorlu Taşıtlar Bürosu’ndadır. Yeşil kart sigorta sertifikasının limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.

 

Kısaca yabancı plakalı araçlar ülkemize girerken, eğer yeşil kart sigorta sertifikasına sahiplerse, sınırda ayrı bir sigorta poliçesi yaptırmaları gerekmiyor. Yeşil Kart sistemi bugün dünyada elliye yakın ülkede faaliyet gösteriyor. Yeşil Kart sigorta sertifikasını almak için tek koşul, zorunlu trafik sigortasının düzenlenmiş olmasıdır. Yeşil Kart sisteminin işleyişini sağlamak için bu sisteme giren ülkeler bir Yeşil Kart Bürosu kurmak zorundadır. Sigorta şirketleri de ülke dışına çıkacak araçlara Yeşil Kart sigorta sertifikası verebilmek için bu bürolara üye olmak zorundadır.


Okunma Sayısı : 433
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4280
Dün : 4124
Toplam : 6794617

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri