sigorta, araç, tekirdağ, avukat

tekirdağ haberleri

YABANCI ARAÇ SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YABANCI ARAÇ SİGORTASI


2011 yılında Hazine Müsteşarlığı tarafından yapılan düzenlemeye göre, ülke içinde kullanılacak yabancı plakalı araç sahiplerinin bir şekilde üçüncü kişilere vereceği zararlar açısından yasal sorumlulukları bulunmaktadır. Bu sorumluluklarının gereği olarak da, ülkemize giriş yaparken, verecekleri zararları karşılamak üzere mutlaka zorunlu trafik sigortası yaptırmaları veya bu sigortayla aynı hükümleri taşıyan bir sigorta güvencesini göstermeleri gerekmektedir.

 

Ülkemizin yaptığı uluslararası anlaşmalar veya ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde aracın geçerli sigorta güvencesine sahip olduğu anlaşılıyorsa veya sigortadan muaf bulunduğu görülüyorsa, o durumda sigorta zorunluluğu aranmaz.

 

Aksi halde aracın ülkeye girişine izin verilebilmesi için zorunlu trafik sigortası yaptırılması gerekecektir.

 

Ülkelerarası taşımacılık yapan TIR’lar, ülkeye turist olarak gelen yabancıların araçları, ülke dışında çalışan ve tatillerinde ülkeye gelen gurbetçilerin kullandıkları araçlar ve bunlara benzer şekilde binlerce yabancı plakalı araç ülkemize giriş çıkış yapmaktadır. Bu durum beraberinde kaza riskini de taşımaktadır. Herhangi bir kaza yaşanması durumunda ortaya çıkan zararları gidermek için, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Yeşil Kart sigorta sertifikası sistemine girmiştir. Bu uygulama, ülke içinde kaza yapan yabancı plakalı araçların neden olduğu zaraların karşılanmasını sağlar. Aynı şekilde ülke dışında bir kaza yapan Türk plakalı araçların zararlarını da karşılar.

 

Yeşil kart sigorta sertifikası olan bir araç, bulunduğu ülkenin yasal uygulamalarına tabidir. Ülkemizde kaza yapan yabancı plakalı araçların yeşil kart sigorta sertifikası bulunuyorsa, bu durumda zararlar Motorlu Taşıt Bürosutarafından karşılanır.

 

Motorlu Taşıt Bürosu, bir kaza yaşanması ve sadece maddi hasar meydana gelmesi durumunda, kazaya karışan tarafların imzalayacağı kaza tespit tutanağını ister. Ayrıca yabancı plakalı aracın hangi ülkeden geldiği, aracın markası, modeli ve plaka numarası gibi bilgileri de görmek ister. En önemlisi yabancı plakalı aracın sahip olduğu yeşil kart sigorta sertifikasını görmek ister. Bunun yanında sürücülerin ehliyetlerinin ve araçların ruhsatlarının fotokopileri de verilecek belgeler arasındadır. Motorlu Taşıt Bürosu bütün bu bilgi ve belgelere dayanarak hasar ödemesini yapar. Eğer kaza sırasında ölüm, yaralanma veya sakat kalma gibi bedensel zararlar da söz konusu ise o zaman trafik polisinin ya da kazanın olduğu yere göre jandarmanın çağrılması zorunludur. Bu durumda kazaya karışanların düzenleyeceği değil resmi düzenlenmiş bir kaza tespit tutanağı aranacaktır.

 

Sigorta şirketleri yeşil kart sigorta sertifikası düzenlerlerken, aslında Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun bir acentesi olarak çalışırlar. Bunn sonucu olarak poliçeyi sigorta şirketleri hazırlar ama tazminat ödeme sorumluluğu Motorlu Taşıtlar Bürosu’ndadır. Yeşil kart sigorta sertifikasının limitleri Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenir.

 

Kısaca yabancı plakalı araçlar ülkemize girerken, eğer yeşil kart sigorta sertifikasına sahiplerse, sınırda ayrı bir sigorta poliçesi yaptırmaları gerekmiyor. Yeşil Kart sistemi bugün dünyada elliye yakın ülkede faaliyet gösteriyor. Yeşil Kart sigorta sertifikasını almak için tek koşul, zorunlu trafik sigortasının düzenlenmiş olmasıdır. Yeşil Kart sisteminin işleyişini sağlamak için bu sisteme giren ülkeler bir Yeşil Kart Bürosu kurmak zorundadır. Sigorta şirketleri de ülke dışına çıkacak araçlara Yeşil Kart sigorta sertifikası verebilmek için bu bürolara üye olmak zorundadır.


Okunma Sayısı : 560
Yapılan Yorumlar
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2929
Dün : 5754
Toplam : 7428225

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri