yabancı, araç, sigorta

tekirdağ haberleri

YURT DIŞINDAN GELEN YABANCI ARAÇLARA YAPILAN SİGORTALAR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YURT DIŞINDAN GELEN YABANCI ARAÇLARA YAPILAN SİGORTALAR


Yurtdışından gelen yabancı plakalı araçların ülke içinde kullanılması sırasında, araç sahiplerinin hukuki açıdan sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar ile ilgili yaptırılacak sigortaya ilişkin uygulama esasları, 2011 yılında Resmi Gazete yayınlanan bir yönetmelik ile belirlenmiştir. Söz konusu yönetmelik, Karayolları Trafik Kanunu’na dayanılarak çıkarılmıştır ve sadece motorlu kara araçlarını kapsar.

 

Yönetmelik uyarınca yabancı plakalı araçların üçüncü kişilere vereceği zararları karşılamak üzere, zorunlu trafik sigortası yaptırılması ya da bu sigortayla aynı hükümleri taşıyan bir sigorta teminatının bulunması zorunludur.

 

Daha yabancı plakalı aracın ülkeye girişi sırasında bu şekilde bir sigorta teminatına sahip olup olmadıkları kontrol edilir. Eğer bir teminata sahip olmadıkları tesbit edilmişse aracın ülkeye girişine izin verilmez. Ancak bu durumun istisnaları da vardır. Eğer ülkemizin yaptığı uluslararası anlaşmalar veya ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde aracın sigorta teminatına sahip olduğu anlaşılıyorsa veya sigortadan muaf tutulduğu görülüyorsa, o durumda sigorta zorunluluğu aranmaz.

 

Kısaca özetlersek, yurtdışından gelen yabancı plakalı araçlar için zorunlu trafik sigortası yaptırılması yasa gereğidir. Sigorta yaptırma işlemi sırasında sigorta yaptıran yabancının pasaport numarasını vermesi yeterlidir. Eğer yabancı kişi Türk plakalı bir araç ile yurda giriş yapıyorsa bu durumda vergi numarasının da verilmesi gerekir.

 

Bugün ülkemiz sınırları içinde, ülkelerarası taşımacılık yapan TIR’lar, ülkeye turist olarak gelen yabancıların araçları, ülke dışında çalışan ve tatillerde ülkeye gelen gurbetçilerin kullandıkları araçlar ve buna benzer binlerce yabancı plakalı araç karayollarında trafiğin içindeler. Trafiğin olduğu her yerde kaçınılmaz olarak kazalar da yaşanıyor ve bu yabancı plakalı araçlar da bazen bu kazalara karışıyorlar.

 

İşte bu durumlarda yaşanacak sıkıntıları ortana kaldırmak ve ortaya çıkan zararları gidermek amacıyla Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafında Yeşil kart sigortası uygulaması yapılmaktadır. Aslında Yeşil kart sigortası uygulaması iki yönlüdür. Hem ülke içinde bir şekilde herhangi bir kazaya karışan yabancı plakalı araçların neden olduğu zararların karşılanmasını sağlar. Hem de ülke dışında bir kazaya karışan Türk plakalı araçların zararlarını karşılamayı amaçlar.

 

Yeşil kart sigortası uygulaması ile, her ülkenin kendi yasal zorunlu trafik sigortası yaptırma zorunluluğu da kalkmış olur. Yeşil kart sigortasına sahip bir araç, bulunduğu ülkenin yasal uygulamalarına tabi olur ve zararların ödenmesi bu şekilde sağlanır. İşte ülke içinde bir kazaya karışan yabancı plakalı araçların yeşil kart sigortası varsa, bu durumda zararların ödenmesi Motorlu Taşıt Bürosu tarafından yapılır.

 

Bir kaza ihbarı ve tazminat ödenmesi talebi ile karşılaşan Motorlu Taşıt Bürosu bir takım işlemler gerçekleştirir. Bir kere en önemlisi kazaya karışan tarafların imzalamış olduğu kaza tespit tutanağını isteyecektir. Bunun dışında, yabancı plakalı aracın hangi ülkeden geldiği, aracın markası, modeli ve plaka numarası bilgilerini alacaktır. Ve yabancı plakalı aracın sahip olduğu yeşil kart sigortasını görecektir. Sürücülerin ehliyetlerinin ve araçların ruhsat fotokopilerini alacaktır. Bütün derlenen bilgiler ışığında hasar ödemesini yapacaktır. Eğer maddi hasar dışında bedensel zararlar da söz konusu ise isteyeceği belgeler daha farklı olacaktır.

 

Ülkemizdeki sigorta şirketleri yeşil kart sigortası yaparlarken, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun bir acentesi gibi görev yaparlar. Bu nedenle poliçeyi sigorta şirketleri hazırlar ama tazminatın ödenme sorumluluğu Motorlu Taşıtlar Bürosu’nda bulunur.


Okunma Sayısı : 194
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3811
Dün : 4544
Toplam : 7145808

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri