yabancı, araç, sigorta

tekirdağ haberleri

YURT DIŞINDAN GELEN YABANCI ARAÇLARA YAPILAN SİGORTALAR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YURT DIŞINDAN GELEN YABANCI ARAÇLARA YAPILAN SİGORTALAR


Yurtdışından gelen yabancı plakalı araçların ülke içinde kullanılması sırasında, araç sahiplerinin hukuki açıdan sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar ile ilgili yaptırılacak sigortaya ilişkin uygulama esasları, 2011 yılında Resmi Gazete yayınlanan bir yönetmelik ile belirlenmiştir. Söz konusu yönetmelik, Karayolları Trafik Kanunu’na dayanılarak çıkarılmıştır ve sadece motorlu kara araçlarını kapsar.

 

Yönetmelik uyarınca yabancı plakalı araçların üçüncü kişilere vereceği zararları karşılamak üzere, zorunlu trafik sigortası yaptırılması ya da bu sigortayla aynı hükümleri taşıyan bir sigorta teminatının bulunması zorunludur.

 

Daha yabancı plakalı aracın ülkeye girişi sırasında bu şekilde bir sigorta teminatına sahip olup olmadıkları kontrol edilir. Eğer bir teminata sahip olmadıkları tesbit edilmişse aracın ülkeye girişine izin verilmez. Ancak bu durumun istisnaları da vardır. Eğer ülkemizin yaptığı uluslararası anlaşmalar veya ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde aracın sigorta teminatına sahip olduğu anlaşılıyorsa veya sigortadan muaf tutulduğu görülüyorsa, o durumda sigorta zorunluluğu aranmaz.

 

Kısaca özetlersek, yurtdışından gelen yabancı plakalı araçlar için zorunlu trafik sigortası yaptırılması yasa gereğidir. Sigorta yaptırma işlemi sırasında sigorta yaptıran yabancının pasaport numarasını vermesi yeterlidir. Eğer yabancı kişi Türk plakalı bir araç ile yurda giriş yapıyorsa bu durumda vergi numarasının da verilmesi gerekir.

 

Bugün ülkemiz sınırları içinde, ülkelerarası taşımacılık yapan TIR’lar, ülkeye turist olarak gelen yabancıların araçları, ülke dışında çalışan ve tatillerde ülkeye gelen gurbetçilerin kullandıkları araçlar ve buna benzer binlerce yabancı plakalı araç karayollarında trafiğin içindeler. Trafiğin olduğu her yerde kaçınılmaz olarak kazalar da yaşanıyor ve bu yabancı plakalı araçlar da bazen bu kazalara karışıyorlar.

 

İşte bu durumlarda yaşanacak sıkıntıları ortana kaldırmak ve ortaya çıkan zararları gidermek amacıyla Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafında Yeşil kart sigortası uygulaması yapılmaktadır. Aslında Yeşil kart sigortası uygulaması iki yönlüdür. Hem ülke içinde bir şekilde herhangi bir kazaya karışan yabancı plakalı araçların neden olduğu zararların karşılanmasını sağlar. Hem de ülke dışında bir kazaya karışan Türk plakalı araçların zararlarını karşılamayı amaçlar.

 

Yeşil kart sigortası uygulaması ile, her ülkenin kendi yasal zorunlu trafik sigortası yaptırma zorunluluğu da kalkmış olur. Yeşil kart sigortasına sahip bir araç, bulunduğu ülkenin yasal uygulamalarına tabi olur ve zararların ödenmesi bu şekilde sağlanır. İşte ülke içinde bir kazaya karışan yabancı plakalı araçların yeşil kart sigortası varsa, bu durumda zararların ödenmesi Motorlu Taşıt Bürosu tarafından yapılır.

 

Bir kaza ihbarı ve tazminat ödenmesi talebi ile karşılaşan Motorlu Taşıt Bürosu bir takım işlemler gerçekleştirir. Bir kere en önemlisi kazaya karışan tarafların imzalamış olduğu kaza tespit tutanağını isteyecektir. Bunun dışında, yabancı plakalı aracın hangi ülkeden geldiği, aracın markası, modeli ve plaka numarası bilgilerini alacaktır. Ve yabancı plakalı aracın sahip olduğu yeşil kart sigortasını görecektir. Sürücülerin ehliyetlerinin ve araçların ruhsat fotokopilerini alacaktır. Bütün derlenen bilgiler ışığında hasar ödemesini yapacaktır. Eğer maddi hasar dışında bedensel zararlar da söz konusu ise isteyeceği belgeler daha farklı olacaktır.

 

Ülkemizdeki sigorta şirketleri yeşil kart sigortası yaparlarken, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun bir acentesi gibi görev yaparlar. Bu nedenle poliçeyi sigorta şirketleri hazırlar ama tazminatın ödenme sorumluluğu Motorlu Taşıtlar Bürosu’nda bulunur.


Okunma Sayısı : 504
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 454
Dün : 7383
Toplam : 8443103

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri