yabancı, araç, sigorta

tekirdağ haberleri

YURT DIŞINDAN GELEN YABANCI ARAÇLARA YAPILAN SİGORTALAR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


YURT DIŞINDAN GELEN YABANCI ARAÇLARA YAPILAN SİGORTALAR


Yurtdışından gelen yabancı plakalı araçların ülke içinde kullanılması sırasında, araç sahiplerinin hukuki açıdan sorumlulukları vardır. Bu sorumluluklar ile ilgili yaptırılacak sigortaya ilişkin uygulama esasları, 2011 yılında Resmi Gazete yayınlanan bir yönetmelik ile belirlenmiştir. Söz konusu yönetmelik, Karayolları Trafik Kanunu’na dayanılarak çıkarılmıştır ve sadece motorlu kara araçlarını kapsar.

 

Yönetmelik uyarınca yabancı plakalı araçların üçüncü kişilere vereceği zararları karşılamak üzere, zorunlu trafik sigortası yaptırılması ya da bu sigortayla aynı hükümleri taşıyan bir sigorta teminatının bulunması zorunludur.

 

Daha yabancı plakalı aracın ülkeye girişi sırasında bu şekilde bir sigorta teminatına sahip olup olmadıkları kontrol edilir. Eğer bir teminata sahip olmadıkları tesbit edilmişse aracın ülkeye girişine izin verilmez. Ancak bu durumun istisnaları da vardır. Eğer ülkemizin yaptığı uluslararası anlaşmalar veya ilgili yasal düzenlemeler çerçevesinde aracın sigorta teminatına sahip olduğu anlaşılıyorsa veya sigortadan muaf tutulduğu görülüyorsa, o durumda sigorta zorunluluğu aranmaz.

 

Kısaca özetlersek, yurtdışından gelen yabancı plakalı araçlar için zorunlu trafik sigortası yaptırılması yasa gereğidir. Sigorta yaptırma işlemi sırasında sigorta yaptıran yabancının pasaport numarasını vermesi yeterlidir. Eğer yabancı kişi Türk plakalı bir araç ile yurda giriş yapıyorsa bu durumda vergi numarasının da verilmesi gerekir.

 

Bugün ülkemiz sınırları içinde, ülkelerarası taşımacılık yapan TIR’lar, ülkeye turist olarak gelen yabancıların araçları, ülke dışında çalışan ve tatillerde ülkeye gelen gurbetçilerin kullandıkları araçlar ve buna benzer binlerce yabancı plakalı araç karayollarında trafiğin içindeler. Trafiğin olduğu her yerde kaçınılmaz olarak kazalar da yaşanıyor ve bu yabancı plakalı araçlar da bazen bu kazalara karışıyorlar.

 

İşte bu durumlarda yaşanacak sıkıntıları ortana kaldırmak ve ortaya çıkan zararları gidermek amacıyla Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu tarafında Yeşil kart sigortası uygulaması yapılmaktadır. Aslında Yeşil kart sigortası uygulaması iki yönlüdür. Hem ülke içinde bir şekilde herhangi bir kazaya karışan yabancı plakalı araçların neden olduğu zararların karşılanmasını sağlar. Hem de ülke dışında bir kazaya karışan Türk plakalı araçların zararlarını karşılamayı amaçlar.

 

Yeşil kart sigortası uygulaması ile, her ülkenin kendi yasal zorunlu trafik sigortası yaptırma zorunluluğu da kalkmış olur. Yeşil kart sigortasına sahip bir araç, bulunduğu ülkenin yasal uygulamalarına tabi olur ve zararların ödenmesi bu şekilde sağlanır. İşte ülke içinde bir kazaya karışan yabancı plakalı araçların yeşil kart sigortası varsa, bu durumda zararların ödenmesi Motorlu Taşıt Bürosu tarafından yapılır.

 

Bir kaza ihbarı ve tazminat ödenmesi talebi ile karşılaşan Motorlu Taşıt Bürosu bir takım işlemler gerçekleştirir. Bir kere en önemlisi kazaya karışan tarafların imzalamış olduğu kaza tespit tutanağını isteyecektir. Bunun dışında, yabancı plakalı aracın hangi ülkeden geldiği, aracın markası, modeli ve plaka numarası bilgilerini alacaktır. Ve yabancı plakalı aracın sahip olduğu yeşil kart sigortasını görecektir. Sürücülerin ehliyetlerinin ve araçların ruhsat fotokopilerini alacaktır. Bütün derlenen bilgiler ışığında hasar ödemesini yapacaktır. Eğer maddi hasar dışında bedensel zararlar da söz konusu ise isteyeceği belgeler daha farklı olacaktır.

 

Ülkemizdeki sigorta şirketleri yeşil kart sigortası yaparlarken, Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu’nun bir acentesi gibi görev yaparlar. Bu nedenle poliçeyi sigorta şirketleri hazırlar ama tazminatın ödenme sorumluluğu Motorlu Taşıtlar Bürosu’nda bulunur.


Okunma Sayısı : 292
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2588
Dün : 7743
Toplam : 7479120

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri