marmaraereğlisi, meclis, CHP, AK Parti

tekirdağ haberleri

KANUNLARIN ÜZERİNDE DEĞİLİZ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


 “KANUNLARIN ÜZERİNDE DEĞİLİZ”

 

 

 

4 Ekim 2018 tarihinde bazı meclis üyeleri tarafından reddedilen 2019 yılı bütçesini tekrar görüşmek üzere meclisi olağanüstü toplayan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, vatandaşların büyük desteği ve basın ordusuyla meclis salonuna girdi. Uyan, önemli açıklamalarda bulundu.

 

  Basın toplantısında bütçeye ret veren CHP’den ayrılan meclis üyelerinin arkasında kimlerin olduğunu açıklayan Başkan Uyan, olağanüstü meclis toplantısında ise meclis üyelerine her zaman kamu yarına kullanılan bütçe ile ilgili kanunları hatırlatarak gücünü milletten alan meclisin hiçbir şekilde engellenemeyeceğini belirtti ve 5393 sayılı belediye kanununun 62. Maddesi’nde yer alan Mecliste bütçe ve kesin hesap tümüyle reddedilemez ancak değişiklik yapılmak suretiyle kabul edilir.” İfadesini aktardı.

 

Marmaraereğlisi’nde belediye, STK’lar ve vatandaşlar kömürlü termik santrallere karşı gelirken, asit yağmurlarına neden olacak cam fabrikasına direnirken CHP’li meclis üyelerinin bütçeye ret vererek kamu hizmetlerini engellemeye çalışmaları ve CHP’den de ayrılmaları vatandaşların tepkisini çekti. İlçede çevre ve insan sağlığını tehdit edici yatırımlar yapmaya çalışan şirketin müdürü Orhan Çebi’nin de mecliste bütçenin reddedildiği gün basına sosyal medyadan baskı uygulamaya çalışması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Çevre katliamına yol açacak girişimlerin belediye meclisi üzerinde baskı kurarak meclisi kilitlemeyi amaçlayanların oyunu Marmaraereğlisi’nin halkı ve duyarlı gazeteciler bozdu. Vatandaşlar hep bir ağızdan “dik dur başkanım arkandayız. Sen dik durdukça Marmaraereğlisi nefes alacak. Halkını zehirletme. Milletin temsilcisi olması gerekenler, sermayeden emir alır hale geldi. Onları biz seçtik” dediler.

 

Mecliste muhalefet partisi haricinde CHP’den istifa eden meclis üyelerinin de olduğunun gören vatandaşlar; “Bunlar kimin meclis üyesi, hadi muhalefet partisi (AK Partili) meclis üyeleri reddetti, diğer 3 meclis üyesi neden reddetti. Yoksa onlar basına da ayar vermeye çalışan ilçede daha önce kömürlü termik santral kurmak isteyenlerin, asit yağmurlarına neden olacak cam fabrikası kurmaya çalışanların yani malum şirketin müdürü Orhan Çebi’nin mi meclis üyesi oldular. Sosyal medyadan o müdür siyasi biri olmamasına rağmen bütçenin reddedilmesiyle neden bu kadar ilgili.  Herkes onun ilçemizdeki çevre ve insan sağlığını tehdit edecek yatırımlarını biliyor. “ dediler.

 

Vatandaş zararlı tesis istemiyor

Marmaraereğlisi’nin sistemli olarak zehirlenmek istenildiğini kaydeden Uyan, “Bölgemizde yapılması planlanan yıllardır mücadelesini verdiğimiz termik santrallerin yapılmaması yönünde yapılan itirazlar mahkeme kararlarıyla Danıştay’dan iptal edildi. Bölgemizde kurulmak istenen düz cam üretim tesisi var. Geçen yıl ilçemiz Halk Eğitim Salonu’nda cam fabrikası için ÇED toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan Marmaraereğlisi halkından özellikle çiftçilerimiz ÇED toplantısında bölgeye yapılacak yatırımın tarıma etkisini sordular. ÇED sunumunu gerçekleştiren yetkililer asit yağmurlarının yağacağını ve çevreye zararlı olacağını itiraf ettiler. Belediyemiz tarafından da BU KONU kayıt altına alınmıştır. Geçen yıl ÇED raporu iptal olan firma tekrar ÇED sürecini askıya çıkardı. ÇED sürecine STK’lar, dernekler ve çok sayıda vatandaş itiraz etti” dedi.

 

Kimyasal tesis

Ağır sanayilerin yazlıkçıların olduğu bölgeye yakın bir alana kurulmak istenildiğini aktaran Uyan, “Yine ilçemiz Yeniçiftlik Mahallesi’nde bulunan NATO Limanı’nn deniz kısmına 1000 dönüm, yolun üst tarafına 1044 dönüm olmak üzere satışa çıkarılmış ve bu bölgelerde kurulacak sanayi alanı için planların onaylanması için Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından belediyemizden görüş istenmiştir.  Metropol şehir olan İstanbul’un içerisindeki sanayi tesislerinin İstanbul’dan çıkartılarak en yakında bulunan Marmaraereğlisi’ne gelmesi için ilçemize baskı uygulanmaktadır. Yıllardır ilçemizi tarih ve turizm alanında geliştirmek isteyen Marmaraereğlsii Belediyesi olarak ilçemizi korumaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu tür ağır sanayilerin yazlıkların olduğu bölgelerde değil, yerleşim alanlarından uzak yerlere yapılması bölge halkı ve yazlıkçılarımızı için büyük önem taşımaktadır. Yılın 6 ayını ilçemizde yaz tatilini geçirmek için gelen yazlıkçılar ve günibirlikçiler 6 ayda ilçemiz esnafına yaklaşık 1,5 milyon TL alışveriş yaparak büyük katkı sağlamaktadır. Eğer biz bu ağır sanayi tesislerinin ilçemize gelmesine izin verirsek hava kirliliği ve çevre kirliliğine neden olarak bölgede turizmin yok olmasına neden olacak ve yazlıkçılar bölgeden ayrılacaktır” diye konuştu.


Bütçenin ret edilmesine ilişkin kanun maddeleri ile cevap veren Uyan, “Bizler ilçemize gelmek isteyen ağır sanayi tesisleri konusuna karşı çıkarken Marmaraereğlisi halkının seçimlerde seçtiği meclis üyelerinin bir bölümü 2019 yılı bütçesi ile bölgeye hizmet yapmak için hazırlanan bütçeye ret oyu vererek bütçeyi engellemek istemişlerdir. Oysa Belediye meclis çalışma yönetmeliği 14. Maddesi, 5393 sayılı belediye kanununun 62. Maddesi açıkça şunu ifade eder; Mecliste bütçe ve kesin hesap tümüyle reddedilemez ancak değişiklik yapılmak suretiyle kabul edilir. Mahalli idareler bütçe ve muhasebe yönetmeliği madde 29 yedinci paragrafta bütçe görüşmelerinde ad okumak suretiyle oy kullanılır. Meclis bütçeyi bütünüyle reddedemez, aynen veya değiştirerek kabul eder. Meclis bütçeyi bütünüyle reddeder ve yasal süresi içerisinde bütçe çıkarılamazsa durum üst yönetici tarafından 5393 sayılı belediye kanunu 30.maddelerine göre değerlendirilmek üzere bakanlığa bildirir. “denmektedir. Açıkça meclis bütçesi reddedilemez aynen veya değiştirilerek denmesine rağmen bütçe 4 Ekim’de yapılan mecliste reddedilmiştir. 4 Ekim 2018 tarihinde reddedilen bütçeyi belediye başkanı yetkisini kullanarak görüşülmek üzere meclise iade etmiştir. Olağanüstü toplantıya çağırmış ve toplantıda tekrar görüşülerek konu plan ve bütçe komisyonuna havale edilmiştir” sözlerini kaydetti.  

 

Vatandaşlar salonu doldurdu

Bütçenin mecliste geçmediğini duyan Marmaraereğlisi halkı, Çorlu ve Tekirdağ’ın yerel basını Belediye Başkanı İbrahim Uyan’a yapılan haksızlığı gelip mecliste görmek için belediyede adeta bir basın ordusu ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla meclisteki bütçeye neden ret verildiğini ve başkanın haksızlığa uğradığı düşüncesiyle meclis toplantı salonuna akın ettiler.

 

Komisyon üyeleri 3 kişiden oluşmakta. Doğan Özman, Fehmi Duman, Gürkan Sezginç. Komisyon üyelerinden Gürkan Sezginç ve Fehmi Duman asli görevleri olan komisyon toplantısında bütçeyi incelemek ve rapora bağlamak üzere 5 kez yazılı olarak davet edilmelerine rağmen mazeretsiz olarak toplantılara katılmadılar. Yapılan olağanüstü meclis toplantısında tüm vatandaşlar ve basının gördüğü üzere komisyona havale olan bütçenin komisyon ve önümüzdeki meclisi toplantısında ne olacağı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

 

Basına baskı var mı?

Marmaraereğlisi’nde belediye, STK’lar ve vatandaşlar kömürlü termik santrallere karşı gelirken, asit yağmurlarına neden olacak cam fabrikalarına direnirken CHP’li meclis üyelerinin bütçeye ret vererek CHP’den de ayrılması vatandaşların tepkisini çekti. İlçede çevre ve insan sağlığını tehdit edici yatırımlar yapmaya çalışan şirketin müdürü Orhan Çebi’nin de mecliste bütçenin reddedildiği gün basına baskı uygulamaya çalışması akıllarda sor işaretleri bıraktı.


Uyan, “Yanılmışım”

Kalabalığa hitap eden Meclis Başkanı İbrahim Uyan; “Meclis üyelerini ben belirledim. Sizlerin de vermiş olduğu destekle bu kişileri göreve getirdik. Hata yaptığımın farkına şimdi vardım. Bu partiden bunları meclis üyesi seçen tüm vatandaşlarımızdan özür diyorum. Yanılmışım. Vatandaşlarımızın hiç şüphesi olmasın ki sadık olan, en zor günümüzde yanımızda olan meclis üyelerimiz, bürokratlarımız ve personeli ile birlikte ekonomik krize rağmen çalışmalarını en iyi şekilde yürütmektedirler.  Şahsımı karalamak isteyen Sultanköy Meclis üyemiz Fehmi Duman, Sultanköy’e hizmet yapılmadığını bir yerel kanalda yalan yanlış, abuk subuk kelimelerle dile getirmiştir. Oysa Sultanköy Mahallemizin kanalizasyonu, yağmur suyu hatları, doğalgaz çalışmalarını yüzde 90’ı bitmiştir. Şehir merkezi sıcak asfalt ve kilit taş, Bağlar mevkii, mezarlık yolları da sathi kaplama yapılarak halkın hizmetine sunulmuştur. Sultanköy bölgesine 4,5 yılda yapılan yatırım yaklaşık 60 milyon TL’dir Yeniçiftlik 77 milyon TL’dir. Marmaraereğlisi merkeze de 81 milyon yatırım yapılması sağlanmıştır. Tabi ki bu yatırımların tamamını Marmaraereğlisi Belediyesi yapılmadı. TESKİ, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Marmaraereğlisi Belediyesi olmak üzere ilçemize 4,5 yılda 218 milyon TL, hükümet yatırımları ile birlikte yaklaşık 300 milyon TL yatırım kurumlarla olan iyi ilişkilerimiz ve belediyemizin tasarrufu ile gerçekleştirilmiştir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki göreve başladığım günden bugüne kadar ibadet kadar kutsal saydığım belediye başkanlığı görevimi ekibimle birlikte en iyi şekilde yürütmekteyiz. Görevlerimiz esnasında birçok asılsız iftiralar, şikayetler, müfettişler bizi hiçbir zaman görevimizden yıldırmadı. Tam tersine halkımın bana verdiği güçle gösterdikleri teveccüh ile adeta hizmetlerimizle şov yapmaktayız. Bizi karalamak isteyen, itibarsızlaştırmak isteyen özellikle bölgemizde bulunan sermaye sahipleri Marmaraereğlisi Belediyesi’ni seçimlerde alarak bölgede yapacakları çevre ve insan sağlığına zararlı yatırımlarla bölgeyi yaşanmaz hale getirmek istiyorlar. Onun içindir ki kim ne yaparsa yapsın, ne tür karalama ve iftira atarlarsa atsınlar bizleri yıldırmayacaklar ve halkımızın bize gösterdiği desteği kıramayacaklar. Ancak vatandaşlarımız bize bir dönem daha izin verirse görevimizi aynı tempo ve aynı kadrolarla yürüteceğimi tüm Marmarereğlisi halkı bilmektedir. Bana verdikleri destekten dolayı tüm hemşerilerime saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.


Okunma Sayısı : 1384
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 1826
Dün : 6637
Toplam : 7266897

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri