marmaraereğlisi, meclis, CHP, AK Parti

tekirdağ haberleri

KANUNLARIN ÜZERİNDE DEĞİLİZ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


 “KANUNLARIN ÜZERİNDE DEĞİLİZ”

 

 

 

4 Ekim 2018 tarihinde bazı meclis üyeleri tarafından reddedilen 2019 yılı bütçesini tekrar görüşmek üzere meclisi olağanüstü toplayan Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, vatandaşların büyük desteği ve basın ordusuyla meclis salonuna girdi. Uyan, önemli açıklamalarda bulundu.

 

  Basın toplantısında bütçeye ret veren CHP’den ayrılan meclis üyelerinin arkasında kimlerin olduğunu açıklayan Başkan Uyan, olağanüstü meclis toplantısında ise meclis üyelerine her zaman kamu yarına kullanılan bütçe ile ilgili kanunları hatırlatarak gücünü milletten alan meclisin hiçbir şekilde engellenemeyeceğini belirtti ve 5393 sayılı belediye kanununun 62. Maddesi’nde yer alan Mecliste bütçe ve kesin hesap tümüyle reddedilemez ancak değişiklik yapılmak suretiyle kabul edilir.” İfadesini aktardı.

 

Marmaraereğlisi’nde belediye, STK’lar ve vatandaşlar kömürlü termik santrallere karşı gelirken, asit yağmurlarına neden olacak cam fabrikasına direnirken CHP’li meclis üyelerinin bütçeye ret vererek kamu hizmetlerini engellemeye çalışmaları ve CHP’den de ayrılmaları vatandaşların tepkisini çekti. İlçede çevre ve insan sağlığını tehdit edici yatırımlar yapmaya çalışan şirketin müdürü Orhan Çebi’nin de mecliste bütçenin reddedildiği gün basına sosyal medyadan baskı uygulamaya çalışması akıllarda soru işaretleri bıraktı. Çevre katliamına yol açacak girişimlerin belediye meclisi üzerinde baskı kurarak meclisi kilitlemeyi amaçlayanların oyunu Marmaraereğlisi’nin halkı ve duyarlı gazeteciler bozdu. Vatandaşlar hep bir ağızdan “dik dur başkanım arkandayız. Sen dik durdukça Marmaraereğlisi nefes alacak. Halkını zehirletme. Milletin temsilcisi olması gerekenler, sermayeden emir alır hale geldi. Onları biz seçtik” dediler.

 

Mecliste muhalefet partisi haricinde CHP’den istifa eden meclis üyelerinin de olduğunun gören vatandaşlar; “Bunlar kimin meclis üyesi, hadi muhalefet partisi (AK Partili) meclis üyeleri reddetti, diğer 3 meclis üyesi neden reddetti. Yoksa onlar basına da ayar vermeye çalışan ilçede daha önce kömürlü termik santral kurmak isteyenlerin, asit yağmurlarına neden olacak cam fabrikası kurmaya çalışanların yani malum şirketin müdürü Orhan Çebi’nin mi meclis üyesi oldular. Sosyal medyadan o müdür siyasi biri olmamasına rağmen bütçenin reddedilmesiyle neden bu kadar ilgili.  Herkes onun ilçemizdeki çevre ve insan sağlığını tehdit edecek yatırımlarını biliyor. “ dediler.

 

Vatandaş zararlı tesis istemiyor

Marmaraereğlisi’nin sistemli olarak zehirlenmek istenildiğini kaydeden Uyan, “Bölgemizde yapılması planlanan yıllardır mücadelesini verdiğimiz termik santrallerin yapılmaması yönünde yapılan itirazlar mahkeme kararlarıyla Danıştay’dan iptal edildi. Bölgemizde kurulmak istenen düz cam üretim tesisi var. Geçen yıl ilçemiz Halk Eğitim Salonu’nda cam fabrikası için ÇED toplantısı yapıldı. Toplantıya katılan Marmaraereğlisi halkından özellikle çiftçilerimiz ÇED toplantısında bölgeye yapılacak yatırımın tarıma etkisini sordular. ÇED sunumunu gerçekleştiren yetkililer asit yağmurlarının yağacağını ve çevreye zararlı olacağını itiraf ettiler. Belediyemiz tarafından da BU KONU kayıt altına alınmıştır. Geçen yıl ÇED raporu iptal olan firma tekrar ÇED sürecini askıya çıkardı. ÇED sürecine STK’lar, dernekler ve çok sayıda vatandaş itiraz etti” dedi.

 

Kimyasal tesis

Ağır sanayilerin yazlıkçıların olduğu bölgeye yakın bir alana kurulmak istenildiğini aktaran Uyan, “Yine ilçemiz Yeniçiftlik Mahallesi’nde bulunan NATO Limanı’nn deniz kısmına 1000 dönüm, yolun üst tarafına 1044 dönüm olmak üzere satışa çıkarılmış ve bu bölgelerde kurulacak sanayi alanı için planların onaylanması için Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından belediyemizden görüş istenmiştir.  Metropol şehir olan İstanbul’un içerisindeki sanayi tesislerinin İstanbul’dan çıkartılarak en yakında bulunan Marmaraereğlisi’ne gelmesi için ilçemize baskı uygulanmaktadır. Yıllardır ilçemizi tarih ve turizm alanında geliştirmek isteyen Marmaraereğlsii Belediyesi olarak ilçemizi korumaktan vazgeçmeyeceğiz. Bu tür ağır sanayilerin yazlıkların olduğu bölgelerde değil, yerleşim alanlarından uzak yerlere yapılması bölge halkı ve yazlıkçılarımızı için büyük önem taşımaktadır. Yılın 6 ayını ilçemizde yaz tatilini geçirmek için gelen yazlıkçılar ve günibirlikçiler 6 ayda ilçemiz esnafına yaklaşık 1,5 milyon TL alışveriş yaparak büyük katkı sağlamaktadır. Eğer biz bu ağır sanayi tesislerinin ilçemize gelmesine izin verirsek hava kirliliği ve çevre kirliliğine neden olarak bölgede turizmin yok olmasına neden olacak ve yazlıkçılar bölgeden ayrılacaktır” diye konuştu.


Bütçenin ret edilmesine ilişkin kanun maddeleri ile cevap veren Uyan, “Bizler ilçemize gelmek isteyen ağır sanayi tesisleri konusuna karşı çıkarken Marmaraereğlisi halkının seçimlerde seçtiği meclis üyelerinin bir bölümü 2019 yılı bütçesi ile bölgeye hizmet yapmak için hazırlanan bütçeye ret oyu vererek bütçeyi engellemek istemişlerdir. Oysa Belediye meclis çalışma yönetmeliği 14. Maddesi, 5393 sayılı belediye kanununun 62. Maddesi açıkça şunu ifade eder; Mecliste bütçe ve kesin hesap tümüyle reddedilemez ancak değişiklik yapılmak suretiyle kabul edilir. Mahalli idareler bütçe ve muhasebe yönetmeliği madde 29 yedinci paragrafta bütçe görüşmelerinde ad okumak suretiyle oy kullanılır. Meclis bütçeyi bütünüyle reddedemez, aynen veya değiştirerek kabul eder. Meclis bütçeyi bütünüyle reddeder ve yasal süresi içerisinde bütçe çıkarılamazsa durum üst yönetici tarafından 5393 sayılı belediye kanunu 30.maddelerine göre değerlendirilmek üzere bakanlığa bildirir. “denmektedir. Açıkça meclis bütçesi reddedilemez aynen veya değiştirilerek denmesine rağmen bütçe 4 Ekim’de yapılan mecliste reddedilmiştir. 4 Ekim 2018 tarihinde reddedilen bütçeyi belediye başkanı yetkisini kullanarak görüşülmek üzere meclise iade etmiştir. Olağanüstü toplantıya çağırmış ve toplantıda tekrar görüşülerek konu plan ve bütçe komisyonuna havale edilmiştir” sözlerini kaydetti.  

 

Vatandaşlar salonu doldurdu

Bütçenin mecliste geçmediğini duyan Marmaraereğlisi halkı, Çorlu ve Tekirdağ’ın yerel basını Belediye Başkanı İbrahim Uyan’a yapılan haksızlığı gelip mecliste görmek için belediyede adeta bir basın ordusu ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla meclisteki bütçeye neden ret verildiğini ve başkanın haksızlığa uğradığı düşüncesiyle meclis toplantı salonuna akın ettiler.

 

Komisyon üyeleri 3 kişiden oluşmakta. Doğan Özman, Fehmi Duman, Gürkan Sezginç. Komisyon üyelerinden Gürkan Sezginç ve Fehmi Duman asli görevleri olan komisyon toplantısında bütçeyi incelemek ve rapora bağlamak üzere 5 kez yazılı olarak davet edilmelerine rağmen mazeretsiz olarak toplantılara katılmadılar. Yapılan olağanüstü meclis toplantısında tüm vatandaşlar ve basının gördüğü üzere komisyona havale olan bütçenin komisyon ve önümüzdeki meclisi toplantısında ne olacağı vatandaşlar tarafından merak konusu oldu.

 

Basına baskı var mı?

Marmaraereğlisi’nde belediye, STK’lar ve vatandaşlar kömürlü termik santrallere karşı gelirken, asit yağmurlarına neden olacak cam fabrikalarına direnirken CHP’li meclis üyelerinin bütçeye ret vererek CHP’den de ayrılması vatandaşların tepkisini çekti. İlçede çevre ve insan sağlığını tehdit edici yatırımlar yapmaya çalışan şirketin müdürü Orhan Çebi’nin de mecliste bütçenin reddedildiği gün basına baskı uygulamaya çalışması akıllarda sor işaretleri bıraktı.


Uyan, “Yanılmışım”

Kalabalığa hitap eden Meclis Başkanı İbrahim Uyan; “Meclis üyelerini ben belirledim. Sizlerin de vermiş olduğu destekle bu kişileri göreve getirdik. Hata yaptığımın farkına şimdi vardım. Bu partiden bunları meclis üyesi seçen tüm vatandaşlarımızdan özür diyorum. Yanılmışım. Vatandaşlarımızın hiç şüphesi olmasın ki sadık olan, en zor günümüzde yanımızda olan meclis üyelerimiz, bürokratlarımız ve personeli ile birlikte ekonomik krize rağmen çalışmalarını en iyi şekilde yürütmektedirler.  Şahsımı karalamak isteyen Sultanköy Meclis üyemiz Fehmi Duman, Sultanköy’e hizmet yapılmadığını bir yerel kanalda yalan yanlış, abuk subuk kelimelerle dile getirmiştir. Oysa Sultanköy Mahallemizin kanalizasyonu, yağmur suyu hatları, doğalgaz çalışmalarını yüzde 90’ı bitmiştir. Şehir merkezi sıcak asfalt ve kilit taş, Bağlar mevkii, mezarlık yolları da sathi kaplama yapılarak halkın hizmetine sunulmuştur. Sultanköy bölgesine 4,5 yılda yapılan yatırım yaklaşık 60 milyon TL’dir Yeniçiftlik 77 milyon TL’dir. Marmaraereğlisi merkeze de 81 milyon yatırım yapılması sağlanmıştır. Tabi ki bu yatırımların tamamını Marmaraereğlisi Belediyesi yapılmadı. TESKİ, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Marmaraereğlisi Belediyesi olmak üzere ilçemize 4,5 yılda 218 milyon TL, hükümet yatırımları ile birlikte yaklaşık 300 milyon TL yatırım kurumlarla olan iyi ilişkilerimiz ve belediyemizin tasarrufu ile gerçekleştirilmiştir. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki göreve başladığım günden bugüne kadar ibadet kadar kutsal saydığım belediye başkanlığı görevimi ekibimle birlikte en iyi şekilde yürütmekteyiz. Görevlerimiz esnasında birçok asılsız iftiralar, şikayetler, müfettişler bizi hiçbir zaman görevimizden yıldırmadı. Tam tersine halkımın bana verdiği güçle gösterdikleri teveccüh ile adeta hizmetlerimizle şov yapmaktayız. Bizi karalamak isteyen, itibarsızlaştırmak isteyen özellikle bölgemizde bulunan sermaye sahipleri Marmaraereğlisi Belediyesi’ni seçimlerde alarak bölgede yapacakları çevre ve insan sağlığına zararlı yatırımlarla bölgeyi yaşanmaz hale getirmek istiyorlar. Onun içindir ki kim ne yaparsa yapsın, ne tür karalama ve iftira atarlarsa atsınlar bizleri yıldırmayacaklar ve halkımızın bize gösterdiği desteği kıramayacaklar. Ancak vatandaşlarımız bize bir dönem daha izin verirse görevimizi aynı tempo ve aynı kadrolarla yürüteceğimi tüm Marmarereğlisi halkı bilmektedir. Bana verdikleri destekten dolayı tüm hemşerilerime saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.


Okunma Sayısı : 1596
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4556
Dün : 6120
Toplam : 8238934

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri