tekirdağ haberleri, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

TORBA YASA İLE TRAFİK SİGORTASINDA NELER DEĞİŞTİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TORBA YASA İLE TRAFİK SİGORTASINDA NELER DEĞİŞTİ

 

26.04.2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6704 sayılı Torba Kanun (65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun) ile sigorta sektöründe yapılan değişikliklere dikkat çekmek isterim.

TAZMİNAT HESAPLAMASI ARTIK NASIL OLACAK?

Kanun Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra, trafik kazalarında hayatını kaybedenler için sigorta şirketi tarafından ödenecek tazminatın hesaplanmasına ve bu hesap sonrası da yakınlarına yapılacak ödeme tutarına düzenleme getirildi. Bu düzenlemeye göre hesaplama yöntemini Hazine Müsteşarlığı belirleyecek.

Bugüne kadar, vefat halinde destekten yoksun kalma tazminatı hesaplamalarında kanunla belirlenmiş ve ölçü olmadığından dolayı bilirkişiler, kişiden kişiye değişen tutarlarda tazminatlar hesaplıyor, mahkemeler de bu tazminatlara hükmediyor idi. Sigorta şirketleri de bunları ödemek zorunda kalıyordu. İşte bu ve bunun gibi fahiş ödemeler günümüzdeki trafik sigortalarındaki artışların en önemli sebebini oluşturmaktaydı.

Yapılan düzenleme ile Hazine Müsteşarlığı, standart bir hesaplama yöntemi belirleyecek ve böylece sigorta şirketleri de kime, ne kadar destekten yoksun kalma tazminatı ödeyeceğini, başvurucular da sigortadan ne kadar tazminat alacağını bilecektir. İşbu düzenleme ile hesaplamalarda ölüm tablosu olarak TRH 2010 tablosu dikkate alınmakta olup, iskonto oranı (teknik faiz) olarak %1,8 olarak dikkate alınmaktadır.

Böylece yıllarca süren davalara gerek kalmayacak, mahkemelerin iş yükü hafifleyecek hem de tazminatlar yıllarca beklenmeyip kısa sürede alınmış olacak.

KUSURLU SÜRÜCÜLERE TAZMİNAT ÖDENMEYECEK

Bilindiği üzere sigorta şirketlerinin yıllardır yaşadığı en büyük sorun, kusurlu sürücülere ödenecek olan tazminat sorunuydu. Sürücünün kusurlu olduğu zararlara ilişkin olarak daha öncesinde herhangi bir mevzuat bulunmamaktaydı. Tam kusurlu sürücünün vefatı halinde sigorta şirketleri, yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı ödemek zorunda kalıyorlardı. Bunun sebebi ise Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 2011/17-787 Esas 2012/92 Karar sayılı ilamı ile sürücü kusurlu da olsa vefatından dolayı yakınlarına tazminat ödenmesine hükmetti ve bu durum içtihat haline geldi.

İşbu kararda; “davacılar ölenin salt mirasçısı sıfatıyla değil, destekten yoksun kalan üçüncü kişi sıfatıyla dava açtıkları, ölüm sebebiyle doğrudan davacılar üzerinden doğan destekten yoksunluk zararının oluşumundaki kusurun davacılara yansıtılmayacağı, dolayısıyla tam kusurlu araç şoförünün ve onun eylemlerinden sorumlu olan işletenin kusurunun, destekten yoksun kalan davacıları etkilemeyeceği” demektedir.

İşbu karar içtihat haline gelmiş ve böylece sigorta şirketleri de tazminat ödemekle yükümlü hale gelmişti. Fakat yapılan son değişiklik ile sigorta şirketleri artık kusurlu sürücülere ve destekten yoksun kalan yakınlarına tazminat ödemeyeceklerdir. 2918 Sayılı Kanun’un 92. Maddesi ne yapılan ekleme ile sürücü zararları teminat dışı bırakılmıştır.

ÖNCELİKLE SİGORTA ŞİRKETİNE BAŞVURULACAK.

            Bilindiği üzere, hak sahipleri, Torba Yasa çıkmadan önce, sigorta şirketine başvurmadan önce dava yoluna gitme hakkına sahipken, sigorta şirketine başvuru yapmadan direkt olarak Sigorta Tahkim Komisyonu’na gitme hakkına sahip değillerdi.

            2918 Sayılı Kanun’un 97. Maddesi; “Zarar görenin, zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta şirketine yazılı başvuruda bulunması gerekir. Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması halinde, zarar gören dava açabilir veya 5684 sayılı kanun çerçevesinde tahkime başvurabilir.” Denmektedir.

            Torba Kanun çıkmadan önce sigorta şirketine başvuru zorunluluğu bulunmamakta iken, yapılan değişiklikle işbu başvuru zorunlu hale gelmiştir. Zarar gören tarafından bu başvuru yapılmaksızın dava veya tahkim yoluna gidilmesi usulden ret sebebi haline gelmiştir.

            Ayrıca şu hususlara da dikkat etmek gerekmektedir. Torba Kanun’dan önce sigorta şirketine başvurulduğu vakit sigorta şirketinin 8 iş günü içerisinde cevap verme zorunluluğu bulunmakta idi. Fakat yapılan değişiklikle iş günü ibaresi kanundan kaldırılmış ve 8 yerine 15 günlük süre verilmiştir. Her ne kadar çok basit ve önemsiz gibi görünse de yapılan bu ufak değişiklik çok yararlı ve hataları azaltan bir değişikliktir. İş günü kavramı çoğu vatandaş tarafından tam olarak hesaplanamadığından dolayı sürekli olarak karışıklığa yol açarken, bundan sonra 15 günün hesaplanması, vatandaşlar tarafından çok daha kolay bir şekilde sağlanacaktır.

            Yeni düzenlemeler bu şekilde. Torba Kanun ile yapılan bu değişiklikler, muallak ve birbirinden farklı değerlendirmeye tabi olan konuları yasalaştırmış ve düzenlemiştir. Bizler ise bu düzenlemelerin herkes için hayırlısı olmasını dileyebiliriz.

Okunma Sayısı : 1145
Yapılan Yorumlar
 • Kadın ressamlardan Eşkinat’a ziyaret
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Bisanthe Uluslararası Kadın Ressamlar Çalıştayı için Tekirdağ’a gelen ressamları makamında ağırladı.
 • Vali Yardımcısı Suat Yıldız’ın Veda Ziyareti
  2018/157 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile İçişleri Bakanlığına ait 2018 yılı mülki idari amirleri atama kararnamesiyle Tekirdağ Vali Yardımcılığından Kocaeli Vali Yardımcılığına atanan Suat Yıldız,
 • Alzheimerlıların evden çıkması gerekiyor
  21 Eylül Dünya Alzheimer Günü.
 • Protokol, Şehit ve Gazi Aileleriyle Yemekte
  Hem Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan hem de Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Valiliği tarafından Gaziler Günü dolayısıyla, şehit ve gazi aileleri için düzenlenen öğle yemeği programına katıldı.
 • İYİ Parti, TSO’yu ziyaret etti
  İYİ Parti Heyeti Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası’nı ziyaret etti. Ziyarette gündeme dair gelişmeler konuşuldu.
 • Marmaraereğlisi 19 Eylül’ü unutmadı
  Marmaraereğlisi’nde 19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı. Çelenk sunma töreni sonrası Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından verilen yemekte gaziler ve gazi aileleri, protokol üyeleri bir araya geldi.
 • Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi çok yakında
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.
 • Akıllı tahta kolaylığı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kreşi ve Gündüz Bakımevi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılına akıllı tahta ile başladı.
 • ULUSAL BASIN İLGİSİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenen Trakya Bağbozumu ve Ekoloji Festivali,
 • AHİLİK HAFTASI KUTLANIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Ahilik Haftası kapsamında gerçekleştirilen kutlama etkinliklerine katıldı.
 • Başarı dolu bir yıl olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay,
 • CHP Heyeti Tekirdağ İş Dünyası İle Bir Araya Geldi
  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer,
 • Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’a Ziyaret
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç’ı makamında ziyaret etti.
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5238
Dün : 7253
Toplam : 6926212

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri