tekirdağ haberleri, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

TORBA YASA İLE TRAFİK SİGORTASINDA NELER DEĞİŞTİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TORBA YASA İLE TRAFİK SİGORTASINDA NELER DEĞİŞTİ

 

26.04.2016 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6704 sayılı Torba Kanun (65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun) ile sigorta sektöründe yapılan değişikliklere dikkat çekmek isterim.

TAZMİNAT HESAPLAMASI ARTIK NASIL OLACAK?

Kanun Resmi Gazete’de yayımlandıktan sonra, trafik kazalarında hayatını kaybedenler için sigorta şirketi tarafından ödenecek tazminatın hesaplanmasına ve bu hesap sonrası da yakınlarına yapılacak ödeme tutarına düzenleme getirildi. Bu düzenlemeye göre hesaplama yöntemini Hazine Müsteşarlığı belirleyecek.

Bugüne kadar, vefat halinde destekten yoksun kalma tazminatı hesaplamalarında kanunla belirlenmiş ve ölçü olmadığından dolayı bilirkişiler, kişiden kişiye değişen tutarlarda tazminatlar hesaplıyor, mahkemeler de bu tazminatlara hükmediyor idi. Sigorta şirketleri de bunları ödemek zorunda kalıyordu. İşte bu ve bunun gibi fahiş ödemeler günümüzdeki trafik sigortalarındaki artışların en önemli sebebini oluşturmaktaydı.

Yapılan düzenleme ile Hazine Müsteşarlığı, standart bir hesaplama yöntemi belirleyecek ve böylece sigorta şirketleri de kime, ne kadar destekten yoksun kalma tazminatı ödeyeceğini, başvurucular da sigortadan ne kadar tazminat alacağını bilecektir. İşbu düzenleme ile hesaplamalarda ölüm tablosu olarak TRH 2010 tablosu dikkate alınmakta olup, iskonto oranı (teknik faiz) olarak %1,8 olarak dikkate alınmaktadır.

Böylece yıllarca süren davalara gerek kalmayacak, mahkemelerin iş yükü hafifleyecek hem de tazminatlar yıllarca beklenmeyip kısa sürede alınmış olacak.

KUSURLU SÜRÜCÜLERE TAZMİNAT ÖDENMEYECEK

Bilindiği üzere sigorta şirketlerinin yıllardır yaşadığı en büyük sorun, kusurlu sürücülere ödenecek olan tazminat sorunuydu. Sürücünün kusurlu olduğu zararlara ilişkin olarak daha öncesinde herhangi bir mevzuat bulunmamaktaydı. Tam kusurlu sürücünün vefatı halinde sigorta şirketleri, yakınlarına destekten yoksun kalma tazminatı ödemek zorunda kalıyorlardı. Bunun sebebi ise Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 2011/17-787 Esas 2012/92 Karar sayılı ilamı ile sürücü kusurlu da olsa vefatından dolayı yakınlarına tazminat ödenmesine hükmetti ve bu durum içtihat haline geldi.

İşbu kararda; “davacılar ölenin salt mirasçısı sıfatıyla değil, destekten yoksun kalan üçüncü kişi sıfatıyla dava açtıkları, ölüm sebebiyle doğrudan davacılar üzerinden doğan destekten yoksunluk zararının oluşumundaki kusurun davacılara yansıtılmayacağı, dolayısıyla tam kusurlu araç şoförünün ve onun eylemlerinden sorumlu olan işletenin kusurunun, destekten yoksun kalan davacıları etkilemeyeceği” demektedir.

İşbu karar içtihat haline gelmiş ve böylece sigorta şirketleri de tazminat ödemekle yükümlü hale gelmişti. Fakat yapılan son değişiklik ile sigorta şirketleri artık kusurlu sürücülere ve destekten yoksun kalan yakınlarına tazminat ödemeyeceklerdir. 2918 Sayılı Kanun’un 92. Maddesi ne yapılan ekleme ile sürücü zararları teminat dışı bırakılmıştır.

ÖNCELİKLE SİGORTA ŞİRKETİNE BAŞVURULACAK.

            Bilindiği üzere, hak sahipleri, Torba Yasa çıkmadan önce, sigorta şirketine başvurmadan önce dava yoluna gitme hakkına sahipken, sigorta şirketine başvuru yapmadan direkt olarak Sigorta Tahkim Komisyonu’na gitme hakkına sahip değillerdi.

            2918 Sayılı Kanun’un 97. Maddesi; “Zarar görenin, zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta şirketine yazılı başvuruda bulunması gerekir. Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması halinde, zarar gören dava açabilir veya 5684 sayılı kanun çerçevesinde tahkime başvurabilir.” Denmektedir.

            Torba Kanun çıkmadan önce sigorta şirketine başvuru zorunluluğu bulunmamakta iken, yapılan değişiklikle işbu başvuru zorunlu hale gelmiştir. Zarar gören tarafından bu başvuru yapılmaksızın dava veya tahkim yoluna gidilmesi usulden ret sebebi haline gelmiştir.

            Ayrıca şu hususlara da dikkat etmek gerekmektedir. Torba Kanun’dan önce sigorta şirketine başvurulduğu vakit sigorta şirketinin 8 iş günü içerisinde cevap verme zorunluluğu bulunmakta idi. Fakat yapılan değişiklikle iş günü ibaresi kanundan kaldırılmış ve 8 yerine 15 günlük süre verilmiştir. Her ne kadar çok basit ve önemsiz gibi görünse de yapılan bu ufak değişiklik çok yararlı ve hataları azaltan bir değişikliktir. İş günü kavramı çoğu vatandaş tarafından tam olarak hesaplanamadığından dolayı sürekli olarak karışıklığa yol açarken, bundan sonra 15 günün hesaplanması, vatandaşlar tarafından çok daha kolay bir şekilde sağlanacaktır.

            Yeni düzenlemeler bu şekilde. Torba Kanun ile yapılan bu değişiklikler, muallak ve birbirinden farklı değerlendirmeye tabi olan konuları yasalaştırmış ve düzenlemiştir. Bizler ise bu düzenlemelerin herkes için hayırlısı olmasını dileyebiliriz.

Okunma Sayısı : 1267
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4173
Dün : 7743
Toplam : 7480705

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri