macar, macaristan, türk, dostluk

tekirdağ haberleri

TÜRK MACAR DOSTLARI BULUŞTU

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


TÜRK MACAR DOSTLARI BULUŞTU

 

 

Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Yeni Yılın ilk buluşmasını Tekirdağ Ramada Otelde birçok seçkin davetlinin katılımıyla gerçekleştirdi.

 

Macaristan'ın İstanbul Başkonsolusu Balázs Hendrich’in katılımıyla gerçekleşen buluşmaya Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat katılım sağladılar.

 

Tekirdağ Macaristan Fahri Konsolosu Erdoğan Erken ve Tekirdağ Macar Dostluk Derneği ev sahipliğinde gerçekleşen program kokteyl, sergi, protokol konuşmaları ve yemek şeklinde devam etti.

 

Yaklaşık 80 davetlinin katıldığı programda Dernek Başkanı Güneş Gürseler konuşmasına protokole teşekkür ederek başladı. 17 Yılık geçmişine değinerek hedeflerinin Tekirdağ’da Macar Dostluk Derneğini kurum haline getirmek olduğunu belirterek bu doğrultuda önemli yol alındığını ifade etti.

 

Ardından söz alan Macaristan Tekirdağ Fahri Konsolosu Erdoğan Erken konuşmasında; Macar Kültür Merkezi Müdürü Fodor Gabor’a ve Macaristan Turan Vakfı Temsilcisi Ahmet Açıkgöz’e yaptıkları hizmetlerden dolayı, Ramada Oteli’n sahibi ve Macaristan’da Otel yatırımı yaptıkları için Önder Erdoğan ve oğlu Erdem Erdoğan’a teşekkür etti. 

 

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat konuşmasında: “Macaristan Türk Dostluğu için belediye başkanı olduğum şehrin ne kadar önemli olduğun biliyorum. Rakoczi sadece bizim çocukluğumuzdaki bir binanın adı değil, artık onu da biliyoruz. İstiyoruz ki bu şehirde yaşayan herkes Rakoczi’nin ne anlama geldiğini özellikle Macaristan Palamentosu’nun Rakoczi Yılı ilan ettiği bir dönemde içselleştirsin, kavrasın ve ona sahip çıksın. Sadece güzel nostaljik bir bina değil, orada yaşanan dostluğun ve bağımsızlık ateşinin ne olduğunu anlasın. Bu nedenle biz Süleymanpaşa Belediyesi olarak Sevgili Büyükşehir Belediye Başkanımızın da katkılarıyla Süleymanpaşa’da bu sene dostluk derneğimiz ve Başkonsolosluğumuzla beraber bir etkinlikler silsilesi planlıyoruz. Umarım bu iki ülkenin dostluğuna, Rakoczi ve Tekirdağ’ın tanıtımına katkı sağlar.” dedi.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuşmasında: “2019 yılının Macar Parlamentosu tarafından Rakoczi Yılı ilan edilmesinin memnuniyetini hissettiğimiz bu gecede sizleri Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı olarak sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Macar Kralı Rakoczi’nin Tekirdağ ile bütünleşmiş bir ismi var, biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Tekirdağ’da uzun yıllar misafir ettiğimiz Prens Rakoczi’nin yaşadığı Macar Sokağı’nı yeniden canlandırma açısından büyük bir proje başlattık. Bunun adına da “Miras Atölyesi 1” dedik. Bu bölgede 15 adet evi kamulaştırdık onların birer birer restorasyonuna başlıyoruz. Öncelikle yapmayı planladığımız 2 ev var; her türlü projesi tamamlanan Macar Kültür Enstitüsü ve Anı evi olarak iki evi 1,5 - 2 sene içerisinde Macar Kültür Dostlarına sunacağız.” dedi.  


“Bu dostluk harika”

İstanbul Başkonsolusu Balázs Hendrich ise konuşmasında: “Davetiniz için teşekkür ederim, çok güzel bir programa katılıyorum, böyle bir günde bu kadar dost arasında olmak çok güzel bir şey. Macaristan Parlamentosu 2019 yılını Rakoczi Yılı olarak ilan etti. 315 sene önce Rakoczi Prensi Erdel Kontu olarak ilan edildi ve sonraki sene tüm Macaristan’ının prensi oldu. Bundan dolayı etkinliklerimiz yıl boyu devam edecek. Ben bir ekonomist olarak ekonomiyle daha çok ilgileniyorum. Bu yüzden Macaristan’da yatırım yapan Önder Erdoğan Bey’e çok teşekkür ederim. Buradaki Dostluk Derneğinin çalışmaları ne kadar başarılı buradan da belli oluyor hem kültürel, hem siyasi, hem ekonomik ilişkilerimiz derinleşiyor. Tüm katılımcıları ve Macar Türk Dostluğuna gönül veren davetlileri kutluyorum. Bu dostluk harika” dedi.

 

Protokol konuşmalarının ardından 25 yıl Macaristan’da kalan Dr. Erdal Şalikoğlu Türkçe ve Macarca sözlerden oluşan Türküleri sazı ile seslendirdi. Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri geçek boyunca müzik dinletisi sunarken Dernek Başkanı Güneş Gürseler Nazım Hikmet’in Macaristan’da kaldığı yıllarda kaleme aldığı ve dillere pelesenk olan “Macar Toprağı” isimli şiiri okuyarak katılımcılardan yoğun alkış aldı. Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Yöneticileri Adem Dalgıç, Sedat Kaplan ve Fatih Erge gecenin gerçekleşmesinde katkı sağlayan isimler oldu.

 

 

 


Okunma Sayısı : 643
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3845
Dün : 8256
Toplam : 9026174

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri